Kup Magazyn Gitarzysta
Strona główna / Ludzie / Artykuły / Norse Rage Over Poland Tour 2013 - 11.07.2013 - Kraków

Norse Rage Over Poland Tour 2013 - 11.07.2013 - Kraków

Jeśli coś jest z Norwegii, gra black-viking-metal, ma painting na twarzy i rogi, co drugi numer pije nasze zdrowie, growluje od tyłu, nosi futerko, ma hełm, to ja to muszę koniecznie zobaczyć. Jeśli do tego gra w piwnicy, gdzie ilość wikingów na metr kwadratowy jest stokrotnie wyższa niż w Skandynawii, bądźcie pewni, że takiej okazji nie przepuszczę. Więc "Widzę Cię, nikczemny pomiocie szatana!", bo na to czekałam od dawna.

Uburen - synowie umarłych bogów - szybki, bezwzględny, brutalny trzyosobowy oddział wikingów. Z okrzykami bitewnymi, w pełnym rynsztunku ruszają na podbój Polski promując swój najnowszy krążek.

Zespół wyjaśnia znaczenie nazwy w następujący sposób: "Uburen to słowo staro nordyckie i nie się go bezpośrednio przetłumaczyć, ale znaczy mniej więcej "wypędzać" lub "pozbywać się". Wiąże się z historią o zdesperowanych matkach, które nie widząc innego wyjścia zrzucały swoje słabe, bądź nie chciane dzieci ze szczytu góry".

Jeśli myślicie, że w Polsce nie ma Wikingów, to absolutnie jesteście w błędzie. Jesteście również w błędzie myśląc że pagan i viking metal tworzą zazwyczaj młodzi, wysocy Norwedzy o długich brodach i włosach, którzy mieszkają w drewnianym domku w zapomnianej wiosce na fiordzie, gdzie od rana do wieczora piszą hymny pochwalne dla Odyna i spółki. Jako supporty zagrały dwie krakowskie kapele : Netherfell i Nonamen. Obie są genialne. I znowu będzie, że jest nieobiektywnie, że powinnam tu przytoczyć suche fakty i setlistę, ale ja na prawdę nie mogę. Strasznie się cieszę że mam te dwa składy tuż pod nosem i że (mam nadzieję) będę mogła sobie ich bez problemu często oglądać i słuchać.

Netherfell mnie rozwalił, bo zaraz po zejściu ze sceny powiedzieli mi że .... był to w zasadzie ich pierwszy koncert w tym składzie. Wit (dudy, tin whistle, gitara) wymiata tak, że nawet ja nie nadążam, brakuje tylko żeby biegał po lesie, pił z rogu i od czasu do czasu powiosłował czymś po Wiśle.

Nonamen to przede wszystkim dwie dziewczyny: Edyta - wokalistka i skrzypaczka Agnieszka. Nie są do końca sprecyzowani muzycznie, ale do klimatu całości pasowali idealnie. W lutym 2012 roku zespół wydał własnym nakładem EP’kę “Permission" zawierającą trzy utwory.

To nie koniec trasy "Norse Rage Over Poland Tour 2013". Jeśli kogoś z Was interesują takie "nabożeństwa" odsyłam do Kalendarium.

tekst i zdjęcia: Romana Makówka

XXX - Three Decades in Metal Hansen & Friends

Kai Hansen to gitarzysta i wokalista, a zarazem ikona niemieckiej sceny heavy i power metalu, współtwórca Helloween, twórca Gamma Ray i członek...Gramy dalej

8 /10
Forever Child Agnieszka Chylińska

Niekoronowana królowa polskiego rocka po siedmiu latach powróciła z nowym albumem, choć może to powrót ze znaczniej głębiej osadzonego okresu?...Gramy dalej

6 /10
Spoiwo ocena 9
Salute Solitude
Gatunek: Post-rock
Beth Hart ocena 9
Fire on the Floor
Gatunek: Blues
Album of the Year
Gatunek: Alternative rock
Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE

The Cure - 20.10.2016 - Łódź

Po latach oczekiwania zespół The Cure przyjechał do Polski na halowy koncert, który odbył się w łódzkiej Atlas Arenie.

Gramy dalej
Delain, Evergrey - 20.10.2016 - Kraków

Holenderska gwiazda symfonicznego metalu, grupa Delain, wystąpiła wraz z Evergrey w krakowskim Kwadracie.

Gramy dalej
1One i Paul Gilbert - 16.10.2016 - Bochnia

W ramach cyklu Bochnia Rocks w Bochni wystąpił Paul Gilbert w towarzystwie zespołu 1One.

Gramy dalej
New Model Army - 15.10.2016 - Katowice

Brytyjska formacja New Model Army wystąpiła w katowickim Megaclubie.

Gramy dalej
Biffy Clyro

Simon Neil opowiada o eksperymentach i zupełnie nowym procesie twórczym, który towarzyszył muzykom w studio w trakcie pracy nad płytą "Ellipsis".

Gramy dalej