Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Ludzie / Artykuły / Steven Wilson - 29.11.2013 - Poznań

Steven Wilson - 29.11.2013 - Poznań

Chyba każdy się ze mną zgodzi, że Steven Wilson to stały bywalec naszego kraju, bowiem mało który muzyk odwiedza Polskę z taką częstotliwością jak on. Na zakończenie tegorocznej trasy, wystąpił dwukrotnie - w Poznaniu oraz Zabrzu.

Jest jednym z najbardziej zaangażowanych artystów w świecie współczesnej muzyki progresywnej. Od kilku lat sukcesywnie remasteruje płyty King Crimson, Emerson, Lake & Palmer, czy Yes. Ostatnie miesiące spędził na nagraniach najnowszego solowego krążka "The Raven That Refused to Sing (And Other Stories)" oraz "Blackfield IV", a tymczasem...

Koncert poprzedziło spotkanie Wilsona z fanami w poznańskim Media Markt. Dzień roboczy, południowa pora oraz dość odległe miejsce nie zniechęciły przybyłych tam osób. Muzyk nie szczędził autografów na płytach, oraz innych gadżetach, jakie przynieśli ze sobą fani. O wspólnych zdjęciach z artystą chyba wspominać nie muszę. Według oficjalnych źródeł informacji, spośród sześcioosobowego składu miał pojawić się tylko Wilson, jednak niespodziewanie przybył również klawiszowiec zespołu, Adam Holzman. Fani rozpoznali go i wykorzystując okoliczność, poprosili o autografy i pamiątkowe zdjęcia.

Koncert zainaugurował film, przedstawiający mur, prawdopodobnie na starym mieście. Widać przejeżdżające samochody, przechodniów, nieco później zjawia się mężczyzna grający na gitarze wydobywając pierwsze akordy "Trains". Po czym ów utwór kontynuuje Wilson, wyłaniający się z zakątków ciemnej sceny. Następnie dołącza reszta członków zespołu, przechodząc płynnie w "Luminol", w którym pierwsze skrzypce gra Nick Beggs. Nie zabrakło oczywiście "Drive Home", któremu towarzyszył w tle klip, obrazujący przesłanie kompozycji, czy "Postcard" z "Grace for Drowning" jako wyciszenia po dość burzliwym "Luminolu". W setliście znalazły się również nowe kompozycje. Jedna z nich nie została oficjalne zatytułowana. Niezbyt długo zastanawiając się, Steven postanowił tamtego wieczoru nadać jej roboczą nazwę, a mianowicie "Tobogganing in Mozambique". Zdradzić mogę, że to długi, dość rozbudowany, o szerokiej rozpiętości brzmieniowej utwór, zatem mieliśmy okazję doświadczyć wirtuozerskich popisów każdego z muzyków.

Koniec części pierwszej koncertu zwiastowało delikatne osunięcie prześwitującej tkaniny, służącej za ekran, na której wyświetlono wideo wprowadzające do kapitalnie zagranego "The Watchmaker". Druga część upłynęła przy dźwiękach wcześniejszych dokonań Wilsona, z poprzedniego krążka solowego oraz "Insurgentes". Regularny set zakończył wyczekiwany "The Raven That Refused to Sing". Bisy rozpoczęła druga nowość, "Happy Returns". To nastrojowa, wręcz majestatyczna kompozycja, która pod względem stylistycznym stanowi kontrast dla wcześniej zagranego nowego, jeszcze nie zatytułowanego utworu. Następnie, na całkowite zwieńczenie koncertu, fenomenalne wykonanie "Radioactive Toy" z debiutu Porcupine Tree, brzmiącego zdecydowanie mocniej i soczyściej za sprawą solówek Guthriego Govana.

Dwie i pół godziny spędzone z tak wybitnymi artystami to prawdziwa uczta muzyczna, a szczególnie dla wielbicieli najnowszego krążka Wilsona, bowiem został odegrany niemal w całości (z wyjątkiem "Pin Drop"). Dlaczego takie chwile nie trwają wiecznie...

Setlista:
Trains
Luminol
Postcard
The Holy Drinker
Drive Home
Toboganning in Mozambique (nazwa robocza)
The Watchmaker
Index
Sectarian
Harmony Korine
Raider II
The Raven That Refused to Sing

Bis:
Happy Returns
Radioactive Toy

Wojciech Margula

Księżyc Milczy Luty Furia

Zimowa aura nie odpuszcza. Black metalowa Furia prowadzi nas nocą do lasu. I w głąb ziemi. Tam gdzie ożywają duchy z ludowych podań. Tam gdzie...Gramy dalej

9 /10
Battles In Flames

Jak dotąd Szwedzi zaliczyli tylko dwie poważne wpadki w karierze, a ich największą wadą nie jest brak pomysłu na same kompozycje, co kwestia brzmienia....Gramy dalej

8 /10
Lou Reed. Zapiski z podziemia
Gatunek: Rock
Fabryka ocena 6
Sierpień
Gatunek: Rock
Sixx:A.M. ocena 7
Prayers for the Blessed (vol. 2)
Gatunek: Hard rock
Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE

Metalowa Wigilia 2016 (Watain, Mayhem) - 17.12.2016 - Warszawa

Końcówka grudnia, tuż przed świętami, to tradycyjnie czas kolejnej odsłony Metalowej Wigilii. Bardzo chwalebna to tradycja.

Gramy dalej
Marco Mengoni - 20.12.2016 - Warszawa

Jeden z najpopularniejszych włoskich wokalistów ostatnich lat, Marco Mengoni, wystąpił w warszawskiej Stodole.

Gramy dalej
Eluveitie, Helroth - 18.12.2016 - Katowice

Szwajcarzy z folkmetalowego Eluveitie zagrali 18 grudnia w katowickim MegaClubie. Ich występ poprzedził m.in. pagan-folkowy Helroth.

Gramy dalej
Denis "Piggy" D’Amour - kult, inspiracje, Voivod, muzyka i gitara

Legenda metalu, założyciel i główny twórca kierunków muzycznych kultowego Voivod, Denis D’Amour, w dniu 26 sierpnia 2005 roku dał się pokonać rakowi okrężnicy.

Gramy dalej
Mikromusic Orkiestra - 08.12.2016 - Warszawa

Nowe aranżacje najbardziej znanych piosenek oraz nowy materiał przygotowany specjalnie na trasę koncertowa - w warszawskiej Stodole wystąpiła Mikromusic Orkiestra.

Gramy dalej