Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Ludzie / Artykuły / Dean Guitars

Dean Guitars

Gdy dostaliśmy zaproszenie od przedstawiciela Dean Guitars do głównej siedziby firmy, nie zastanawialiśmy się ani chwili i od razu kupiliśmy bilety na pierwszy samolot. W końcu dostąpiliśmy zaszczytu wejścia na teren fabryczny producenta ulubionych gitar Dimebaga Darrella...
Zresztą okazja do odbycia wycieczki po fabryce Dean Guitars nie była byle jaka. Firma obchodziła bowiem trzydziestolecie swego istnienia i zarazem pięćdziesiąte urodziny jej założyciela, Deana Zelinsky’ego. W zwiedzaniu towarzyszyli nam Mick Seymour i Matt Speed, przedstawiciele angielskiego dystrybutora Dean Guitars, Billa Lewingtona. Tak więc dołączamy do grupy najbardziej zapalonych fanatyków Deana z całego świata, którzy również nie mogli przepuścić okazji poznania tajników firmy. Taka szansa nie trafia się często! Pod koniec lat 90. Elliot Rubinson wskrzesił markę Dean i założył jej siedzibę w Tampie na Florydzie. Firma produkuje jedne z najbardziej cenionych gitar rockowych na świecie.

Trzeba przyznać, że przyjęcie urodzinowe odbyło się z wielką pompą, ale my przede wszystkim cieszyliśmy się z możliwości zajrzenia za kulisy i poznania wybitnych specjalistów odpowiedzialnych za tworzenie instrumentów o światowej renomie, a więc klasycznej już konstrukcji ML, Cadillac czy wspaniałego Razorbacka. Podczas wizyty mieliśmy również okazję na własne oczy zobaczyć nowy model Razorback V. Pora zatem na przedstawienie raportu z naszej wizyty.

DEAN CUSTOM SHOP

Najbardziej wyczekiwaną częścią wizyty było dla nas oczywiście buszowanie po Custom Shopie. W towarzystwie samego prezesa firmy, Elliota Rubinsona, mieliśmy możliwość zajrzeć do pracowni, w której powstawały gitary takich artystów, jak Dave Mustaine, Jerry Cantrell i Michael Schenker. Szczególną gratką była dla nas jeszcze ciepła gitara Dean Razorback V, którą zaprezentował nam Elliot. Instrument miał trafić prosto do rąk shredderów z grupy Trivium. Poznaliśmy także Stephena Jensena, projektanta, który pokrywa korpusy gitar Dean niepowtarzalnymi grafikami. Spośród bardziej interesujących gitar można zdecydowanie wymienić Razorbacka pokrytego graffiti autorstwa samego Van Halena. W ostatecznym rozrachunku Eddie zatrzymał sobie model żółty, natomiast w siedzibie firmy Dean Guitars zachował się model w kolorze czerwonym.

MUZEUM DEANA

Dean Guitars nie przestaje nas zaskakiwać. Zostajemy wprowadzeni do sali pełniącej rolę muzeum, w której ściany od góry do dołu całkowicie zawieszone są gitarami Dean typu vintage. Dla prawdziwych fanów Deana to prawdziwa świątynia. Zbiór został zgromadzony przez prezesa firmy, Elliota Rubinsona. "W tym muzeum znajduje się największa kolekcja gitar vintage Dean sprzed 1986 roku - mówi Elliot. - Mamy tu ponad sto instrumentów sprzed 1977 roku, w tym dwudziestą siódmą gitarę Dean, jaka powstała od początku istnienia firmy. W naszej kolekcji znajduje się wiele rzadkich modeli, między innymi Silverburst ML, którą kochał Dimebag. Można tu również obejrzeć granatowego V, czerwonego Cadillaca metallic z trzema przetwornikami i wiele, wiele więcej. Gitary te pochodzą z zakupu dokonanego podczas licznych podróży, a część została zakupiona przeze mnie na eBay’u. Poza tym zgłaszają się też ludzie, którzy chcą odsprzedać mi swoje instrumenty. W Stanach Zjednoczonych powstało jedynie cztery i pół tysiąca gitar vintage i jestem pewien, że wiele z nich uległo zniszczeniu". Cieszymy się, że Elliot obrał sobie tak szczytny cel: pragnie ocalić od zapomnienia tyle gitar vintage, ile to tylko możliwe!

Narodziny gitary Dean Razorback były dużym wydarzeniem w świecie muzycznym. Gitara, zaprojektowana przez będącego wtedy u szczytu kariery Dimebaga Darrella, była w zeszłym roku na ustach niemal wszystkich. Ale Razorback to nie jedyna gitara, którą zaprojektował Dimebag. Jego kolejnym dziełem stał się instrument o korpusie w kształcie litery V, o którym muzyk zawsze marzył. Gitara jest już dostępna w katalogu produktów Deana. Ach, cóż to jest za bestia! Zarówno korpus, jak i gryf gitary Dean Dime Razorback V wykonane są z mahoniu, natomiast podstrunnica powstała z hebanu. Instrument zaopatrzony jest w mostek Floyd Rose. Na życzenie dostępne są modele z przetwornikami DiMarzio, Seymour Duncan lub EMG. Owszem, cena modelu może odstraszać, ale możemy też się spodziewać tańszych wersji tego instrumentu wyprodukowanych w Chinach. Ukaże się także model o dłuższej skali, nazwany 255 (od skali 25.5"), przeznaczony dla gitarzystów preferujących niższe stroje.

Moglibyśmy w nieskończoność zachwalać walory Razorback V, ale osobą bardziej kompetentną będzie z pewnością gitarzysta Trivium, Corey Beaulieu, który co wieczór może osobiście sprawdzać jej możliwości. "Jestem wielkim fanem gitar V i kiedy zobaczyłem model Razorback V, od razu wiedziałem, że muszę go mieć - przyznaje Corey. - To solidny, doskonale brzmiący instrument. Moje gitary wykonane są ręcznie, i co do jakości nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń - są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, co ma oczywiście przełożenie na jakość dźwięku. Gitara Razorback V wspaniale sprawdza się na scenie - zachowuje strój, jest bardzo wytrzymała i bez szwanku znosi trudności podczas trasy koncertowej". Przez ręce Corey’a przewinęło się wiele różnych instrumentów. Ostatnio muzyk powiększył grono fanów gitar Dean, co potwierdza słowami: "W sumie w moim posiadaniu znajduje się aż siedem gitar tej firmy!". To właśnie fascynacja stylem gry Dimebaga sprawiła, że Corey sięgnął po gitary marki Dean. "Dime był niesamowitym muzykiem i napisał jedne z najlepszych zagrywek i najbardziej potężnych miażdżących riffów w historii metalu. No i jak sam się przekonałem, zaprojektował kilka rzeczywiście wspaniałych gitar".
GALERIA
David Bowie. Starman. Człowiek, który spadł na ziemię Paul Trynka

Artystyczne dziwadło. Kosmita. Wielka zagadka i nieodkryta tajemnica świata popkultury. A może po prostu cyniczny manipulant, który jak nikt inny...Gramy dalej

9 /10
Księżyc Milczy Luty Furia

Zimowa aura nie odpuszcza. Black metalowa Furia prowadzi nas nocą do lasu. I w głąb ziemi. Tam gdzie ożywają duchy z ludowych podań. Tam gdzie...Gramy dalej

9 /10
In Flames ocena 8
Battles
Gatunek: Metal
Lou Reed. Zapiski z podziemia
Gatunek: Rock
Fabryka ocena 6
Sierpień
Gatunek: Rock
Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE

Metalowa Wigilia 2016 (Watain, Mayhem) - 17.12.2016 - Warszawa

Końcówka grudnia, tuż przed świętami, to tradycyjnie czas kolejnej odsłony Metalowej Wigilii. Bardzo chwalebna to tradycja.

Gramy dalej
Marco Mengoni - 20.12.2016 - Warszawa

Jeden z najpopularniejszych włoskich wokalistów ostatnich lat, Marco Mengoni, wystąpił w warszawskiej Stodole.

Gramy dalej
Eluveitie, Helroth - 18.12.2016 - Katowice

Szwajcarzy z folkmetalowego Eluveitie zagrali 18 grudnia w katowickim MegaClubie. Ich występ poprzedził m.in. pagan-folkowy Helroth.

Gramy dalej
Denis "Piggy" D’Amour - kult, inspiracje, Voivod, muzyka i gitara

Legenda metalu, założyciel i główny twórca kierunków muzycznych kultowego Voivod, Denis D’Amour, w dniu 26 sierpnia 2005 roku dał się pokonać rakowi okrężnicy.

Gramy dalej
Mikromusic Orkiestra - 08.12.2016 - Warszawa

Nowe aranżacje najbardziej znanych piosenek oraz nowy materiał przygotowany specjalnie na trasę koncertowa - w warszawskiej Stodole wystąpiła Mikromusic Orkiestra.

Gramy dalej