Kup Magazyn Gitarzysta
Strona główna / Ludzie / Artykuły / Wacken Open Air 2014 - podsumowanie

Wacken Open Air 2014 - podsumowanie

Być może nie potraficie zrozumieć dlaczego od dwóch lat słowo "Wacken" powtarzam częściej niż standardową inwektywę używaną zamiast przecinka, dlaczego od trzech tygodni zasypuję Was zdjęciami z tegorocznego festiwalu, w ilościach, delikatnie to ujmując, hurtowych, dlaczego pisząc o Wacken używam sformowania "Ziemia Święta", a na Behemoth i Decapitated ryczałam w fosie tak strasznie, że ochrona co rusz podbiegała pytać co mi się stało i czy nie trzeba mnie odstawić na punkt medyczny.

To nie jest normalny festiwal, jakich pełno na całym świecie. To magia. Powie wam to każdy, kto był tam chociaż raz w życiu. Nie ma sensu po raz setny pisać tu o Fundacji Wacken, działaniach proekologicznych, filmie "Wacken 3D" czy zespołach które grały.

Na Wacken wszytko jest spektakularne. Jeśli pada, brnie się w błocie po sam tyłek, jeśli jest słońce to od razu ponad 40 stopni, w nocy zaś po całym polu niesie się szczękanie zębami z zimna. Wacken to również niesamowite odległości pomiędzy poszczególnymi scenami, polami namiotowymi, miejscami przenajrozmaitszych atrakcji.

Wszystko fajnie, ale żeby dać Wam znać, że Lemmi żyje i ma się dobrze, biegłam przeszło dwa numery w jedną stronę do namiotu prasowego, co w 75-tysięcznym tłumie, zasługuje przynajmniej na rekord kraju.

Chciałam wam pokazać festiwal z mojej perspektywy: fotografa, fana, osoby surfującej w tłumie, niejednokrotnie przyciśniętej do barierek i po prostu, tak ludzku szczęśliwej. Próbowałam przeżyć to szaleństwo z dwoma aparatami (ryjami) na szyi i laptopem w plecaku, z przyjaciółmi, których kilkanaście razy dziennie gubiłam i znajdowałam w tłumie, z insuliną i tabletkami na cukrzycę w kieszeni, z pyłem który unosił się wszędzie i wciskał w każdy zakamarek ciała na ponad czterdziestostopniowym upale.

Tak widziałam Wacken:

I jeszcze zobaczcie fosę 2:10 minuta.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Zdjęcia i tekst: Romana Makówka

Forever Child Agnieszka Chylińska

Niekoronowana królowa polskiego rocka po siedmiu latach powróciła z nowym albumem, choć może to powrót ze znaczniej głębiej osadzonego okresu?...Gramy dalej

6 /10
XXX - Three Decades in Metal Hansen & Friends

Kai Hansen to gitarzysta i wokalista, a zarazem ikona niemieckiej sceny heavy i power metalu, współtwórca Helloween, twórca Gamma Ray i członek...Gramy dalej

8 /10
Spoiwo ocena 9
Salute Solitude
Gatunek: Post-rock
Beth Hart ocena 9
Fire on the Floor
Gatunek: Blues
Album of the Year
Gatunek: Alternative rock
Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE

Korpiklaani - 27.10.2016 - Katowice

Fińskie gwiazdy folk metalu - formacje Korpiklaani i Skalmold zagrały w katowickim Mega Clubie.

Gramy dalej
The Cure - 20.10.2016 - Łódź

Po latach oczekiwania zespół The Cure przyjechał do Polski na halowy koncert, który odbył się w łódzkiej Atlas Arenie.

Gramy dalej
Delain, Evergrey - 20.10.2016 - Kraków

Holenderska gwiazda symfonicznego metalu, grupa Delain, wystąpiła wraz z Evergrey w krakowskim Kwadracie.

Gramy dalej
1One i Paul Gilbert - 16.10.2016 - Bochnia

W ramach cyklu Bochnia Rocks w Bochni wystąpił Paul Gilbert w towarzystwie zespołu 1One.

Gramy dalej
New Model Army - 15.10.2016 - Katowice

Brytyjska formacja New Model Army wystąpiła w katowickim Megaclubie.

Gramy dalej