Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Ludzie / Artykuły / Mono - 18.11.2014 - Warszawa

Mono - 18.11.2014 - Warszawa

Po niedawnej premierze dwóch równolegle wydanych albumów, japoński Mono wyruszył w trasę koncertową, której pierwszy przystanek miał miejsce w stolicy.

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że Mono jest jedyną w swoim rodzaju formacją w post-rockowym kręgu. Bo u kogo znajdziemy tyle emocji, nota bene często skrajnych, tak rozbudowanych orkiestracji oraz niepowtarzalnej na koncertach magicznej, mistycznej i hipnotycznej atmosfery?

Helen Money, wiolonczelistka supportująca Mono ma więcej wspólnego z tym zespołem i post-rockiem, niż może się wydawać, bowiem brała udział w nagraniach do trzech albumów Japończyków, a jej współpraca z nimi trwa już dziesięć lat. Alison Chesley, bo tak właściwie nazywa się artystka, podczas swoich pięciu minut zaprezentowała dość szerokie spektrum umiejętności i twórczości, bazującej głównie na ostatnim longplayu. Styl Helen można scharakteryzować jako szeroko pojęty doom z wykorzystaniem wiolonczeli podłączonej do pedalboardu z pokaźną ilością efektów gitarowych, spośród których przestery i looper grają pierwsze skrzypce. Momentami, w przypadku niektórych utworów, czy fragmentów można było odnieść wrażenie, że są demówkami wersji albumowych. Przyznać muszę, że nie jest to łatwa w odbiorze muzyka, jednak zdecydowanie warta uwagi.

Koncerty Mono od początku do końca pozbawione są jakiegokolwiek kontaktu werbalnego z publiką. Poza tym, zresztą jak zawsze, przerwy pomiędzy utworami spowodowane były jedynie dostrojeniem instrumentów, czy też ich zmianą. Zauważyć również można było charakterystyczny nie tyle brak zainteresowania, co dystans zespołu do publiczności oraz oklasków. Był to jednak dystans wielowymiarowy, niejednoznaczny. Zatem jak można się domyślić, Mono jako zdecydowana mniejszość, stawia na występy stanowiące jedną, dość długą spójną opowieść.

Jako, że formacja aktualnie promuje "Rays of Darkness" oraz "The Last Dawn", na jedynym w Polsce koncercie tej trasy, większość setu składała się z nowych kompozycji. Już pierwsze dźwięki "Recoil, Ignite" wprowadziły dość tłumnie przybyłą na koncert publiczność w trans, a może nawet we wcześniej wspomnianą hipnozę.

Później przyszedł czas na pierwszoligowe wykonanie "Burial at Sea" z poprzedniego krążka, natomiast pod koniec wykonany majestatyczny "Halcyon" stanowił preludium do sentymentalnego "Ashes in the Snow", niezwykle nostalgicznego, jednego z najpiękniejszych utworów Mono. Mimo braku orkiestry symfonicznej, nadającej mu rozmach, nie stracił on na klimacie wersji studyjnej. Wręcz zyskał, bowiem w tym wypadku minimalizm był strzałem w dziesiątkę. Nie zabrakło również miejsca na wręcz piękną "Kanatę" z klawiszowymi partiami basistki Tamaki, które w moim odczuciu powinny pojawiać się zdecydowanie częściej na ich występach. Koncert, bez bisów zakończyło brawurowe wykonanie "Where We Begin" z masywną "ścianą" gitar. Lepszego zakończenia nie można było sobie wymarzyć.

Mono jest wyjątkowy nie tylko pod względem dorobku artystycznego. To również zespół koncertowy, bowiem najlepszą formą odbioru ich muzyki jest obcowanie na żywo z emocjami zawartymi w palecie barw, które składają się na magiczne pejzaże malowane przez tajemniczy, a zarazem niezwykle sympatyczny kwartet.

Setlista:
Recoil, Ignite
Burial at Sea
Kanata
The Hand That Holds the Truth
Pure as Snow
Cyclone
Halcyon
Ashes in the Snow
Where We Begin

Wojciech Margula

Vü=MC2 VüjekVäsyl

Niech pierwszy rzuci kamieniem, kogo do zemdlenia nie znudziła jeszcze polska rockowa alternatywa na trzy akordy, androgeniczne wokale i niezbyt udane,...Gramy dalej

7 /10
Breakaway Civilization Department

Na ulicach i w fabrykach krzyczą, że narodziło się polskie Ministry. Przez te okrzyki przebija się Department.

Gramy dalej

8 /10
EZoo ocena 7
Feeding the Beast
Gatunek: Hard rock
Dr Misio ocena 7
Zmartwychwstaniemy
Gatunek: Rock
25 lat. Koncert w Trójce
Gatunek: Jazz
Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE

Przemysł muzyczny

Przemysł muzyczny to bardzo skomplikowana machina, której zrozumienie wymaga wiele czasu i energii.

Gramy dalej
Red Hot Chili Peppers - 25.07.2017 - Kraków

25 lipca na Stadionie Cracovii, w ramach światowej trasy koncertowej promującej album "The Getaway" wystąpiła formacja Red Hot Chili Peppers.

Gramy dalej
Mike Oldfield

Kiedy świat Mike’a rozpadł się w roku 2012, wybawieniem okazał się być nowy album, który nawiązał do twórczości Artysty z lat 70. "To stara jak świat historia - mówi twórca ‘Return To Ommadawn’ - "Z bólu rodzi się piękno".

...
Gramy dalej
Beth Hart - 16.07.2017 - Łódź

W łódzkim klubie Wytwórnia, na jednym z dwóch polskich koncertów wystapiła wokalistka Beth Hart, promująca najnowszy album “Fire on The Floor".

Gramy dalej
Allan Holdsworth 1946-2017

15 kwietnia 2017 roku zmarł Allan Holdsworth. Wspominamy gitarzystę i analizujemy jego wyjątkowy styl gry na instrumencie.

Gramy dalej