Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Ludzie / Artykuły / Decapitated - 16.10.2010 - Bielsko-Biała

Decapitated - 16.10.2010 - Bielsko-Biała

Powrót Decapitated stał się faktem już na początku tego roku - polscy fani mieli okazję zobaczenia zespołu w roli supportu Hypocrisy. Wszyscy ze zniecierpliwieniem wyczekiwali jednak konkretniejszych ruchów ze strony grupy. Na nowy album, o którym Vogg oszczędnie opowiadał nam w wywiadzie parę miesięcy temu, przyjdzie nam jeszcze zapewne poczekać. Tymczasem każdy ciekawy reaktywowanej inkarnacji "Ściętego" miał możliwość zobaczenia jej w czasie obecnie jeszcze trwającej trasy koncertowej zespołu po naszym kraju.

Gdy pojawiłem się w klubie, na scenie w rytm swojej muzyki pogowali członkowie deathmetalowego Vedonist. Brzmieli potężnie, dziwić mógł wręcz fakt, że są tylko supportem. Ciekawostką był udział w koncercie wokalisty Huge CCM. Pachu po raz kolejny przybliżył się tym występem do rozwoju u siebie raka krtani. Całe szczęście jego podrażnianie jelit nie poszło na marne i zespół z nim na wokalu wypadł zaskakująco dobrze, skoro przypadł do gustu nawet takiemu malkontentowi śmierć metalu jak ja.   

Cezar to weteran, w jego trzewiach nadal tli się jednak ogień piekielny nie do pomylenia ze zgagą występującą często u jego rówieśników. Sam jestem zdania, że najciekawsze okresy działalności Christ Agony to mocno zakrapiane siarką "Moonlight - Act III" i kontrowersyjne "Elysium". Stąd też ucieszył mnie niemały udział w setliście utworów z tego pierwszego albumu i trochę zawiódł brak numerów z tego drugiego. Dobrym posunięciem ze strony Cezara było odstąpienie części wokaliz basiście Mścisławowi. Dzięki temu w większości zagranych kompozycji Christ Agony przeobrażało się w dwugłową hydrę plującą ohydną plwociną wprost na publikę. Przy wieńczącym występ "Condemnation" strach było się wręcz bać i stać przy barierkach… Jedynie skojarzenia, jakie miałem w związku z czystym śpiewem obu panów, wydają mi się nie na miejscu. Nie wiem dlaczego, ale przypominały mi one zaśpiewki księdza z czasów mojej Komunii. Może to znak, że czas się w końcu wyspowiadać?      

Hate nigdy nie należał do moich faworytów, jeśli chodzi o zespoły deathmetalowe. Odbiór występu psuło mi do tego brzmienie, w którym gitary i wokal zagłuszały elementy elektroniki urozmaicające muzykę zespołu. W rezultacie grupa boleśnie zgwałciła moje uszy utwierdzając tylko w przekonaniu, że z jej twórczością mi nie po drodze. Na koniec jeszcze mała dygresja. Przez cały koncert słuchając konferansjerki lidera Hate, Adama nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że mocno inspiruje się on postawą na scenie Nergala…    

Nareszcie przyszedł czas na zespół, na który wszyscy czekali. Członkowie Decapitated weszli na scenę przy dźwiękach interesującego industrialnego intra.  Osobiście po cichu liczę, że muzycy w tym właśnie kierunku skierują swoją twórczość na przyszłych albumach. Początek setlisty w postaci "A Poem About An Old Prison Man" i "Day 69" obudził we mnie nadzieję w to, że będzie mi dane usłyszeć całą "Organic Hallucinosis". Późniejsze dźwięki "Wings Of Creation" obmyły mnie ze złudzeń, jednocześnie - wnioskując z reakcji fanów pod sceną - ucieszyły zwolenników starszych dokonań zespołu. Szczytem ekstazy dla wielu było zapewne mordercze "Spheres of Madness", którym grupa zakończyła występ. Mniej więcej w jego połowie pojawił się jeszcze cover Behemotha, "Conquer All" dedykowany Nergalowi.

Sami muzycy sprawiali wrażenie bardzo zgranych, co w kontekście ich stosunkowo niedawnego zejścia się, robiło ogromne wrażenie. Oglądanie ekwilibrystyki Wacka u każdego powodować musiało opad szczęki po samą podłogę i rozwój kompleksów u wszystkich mniej utalentowanych gitarzystów obecnych na sali. Zaskoczeniem, przynajmniej dla mnie, była postawa Rafała. Sam pamiętam go jeszcze ze śpiewania w Ketha, gdzie w czasie występów na żywo raczej sprawiał wrażenie zamkniętego w sobie frontmana. W szeregach "Ściętego" ujawnił jednak swój pełen ekstrawertyzm łapiąc świetny kontakt z publicznością.

Wychodząc z Rude Boy’a można było czuć jednak pewien niedosyt spowodowany krótkim setem Decapitated. W kontekście dalszych planów koncertowych i wydawniczych zespołu pozostaje mieć uzasadnioną nadzieję na kolejne koncerty kapeli w naszym kraju w najbliższym czasie.

Przy technicznym death metalu głuchł:
Jacek Walewski

Live at Carnegie Hall - An Acoustic Evening Joe Bonamassa

Przodownik pracy Joe Bonamassa niezmiennie wyrabia 300% normy i nie ma roku, by na rynku nie pojawiło się dzieło podpisane jego nazwiskiem.

Gramy dalej

8 /10
How Did We Get So Dark? Royal Blood

Po znakomitym debiucie sprzed trzech lat duet z Brighton dotknął niestety syndrom drugiej płyty. Formuła przebojowego, garażowego grania tylko...Gramy dalej

6 /10
Existential Gravity
Gatunek: Progressive metal
Erase Images
Gatunek: Hardcore
L.A.S.T ocena 7
Punk (against) Rock
Gatunek: Punk
Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE

Hard Kicking Fest - 10.08.2017 - Warszawa

Nazywanie koncertu trzech kapel festiwalem, to lekkie przegięcie, choć z drugiej strony tak fenomenalnej frekwencji mogliby pozazdrościć organizatorzy wielu imprez odbywających się w tym terminie.

Gramy dalej
The Dillinger Escape Plan - 10.08.2017 - Kraków

Zapraszamy do galerii z koncertu The Dillinger Escape Plan, który odbył się w krakowskim klubie Kwadrat. W roli supportów wystąpiły formacje God Mother i The Number Twelve Looks Like You.

Gramy dalej
Anders Nystrom (Katatonia)

Od czasu skromnego, deathmetalowego debiutu, we wczesnych latach 90, szwedzka grupa Katatonia urosła do rangi jednego z najważniejszych graczy na europejskiej scenie ciężkiego grania.

Gramy dalej
OFF Festival 2017 (Publiczność) - 4-6.08.2017 - Katowice

OFF Festival Katowice 2017 to nie tylko występujące tam zespoły, ale również publiczność, która tłumnie przybyła aby cieszyć się dobrą muzyką. Zapraszamy do galerii publiczności OFFa.

Gramy dalej
OFF Festival 2017 (Dzień 3) - 6.08.2017 - Katowice

Swans, Boris i Thee Oh Sees to nie jedyne atrakcje trzeciego dnia OFF Festival Katowice 2017.  Zapraszamy do galerii z wydarzenia.

Gramy dalej