Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Ludzie / Artykuły / Gitara Dimebaga

Gitara Dimebaga

Gdy ekipa współpracującego z nami brytyjskiego magazynu Total Guitar zabrała zniszczoną gitarę, należącą wcześniej do Dimebaga Darrella, na imprezę o nazwie Antiques Rockshow (zorganizowaną w Londynie przez Hard Rock Cafe oraz dom aukcyjny Bonhams) w celu dokonania wyceny szacunkowej - przeżyła niemały szok...

Dlaczego był to szok? Otóż dlatego, że przedstawicielka domu aukcyjnego Bonhams Stephanie Connell, specjalistka w zakresie szeroko pojętej tematyki rockowej, oszacowała wartość instrumentu na 2.000-3.000 funtów (ok. 10.200-15.000 PLN - przyp. red.). Wysłannicy Total Guitar nie spodziewali się takiej sumy za tak de facto kawałek drewna, metalu i elektroniki, który kiedyś był instrumentem, ale już nim raczej nie jest. A jednak ma on swoją wartość! W końcu to nie była zwykła gitara, lecz wiosło, na którym grał nie kto inny, ale sam Dimebag Darrell - współtwórca sukcesów grupy Pantera, a później Damageplan. Jest to więc także kawałek historii muzyki.

Dosyć niezwykła jest też sytuacja, w jakiej redakcja magazynu Total Guitar weszła w posiadanie wspomnianej gitary, a raczej jej szczątków - a może było to zupełnie zwyczajne zdarzenie, kto wie...? O czym mowa? Czytajcie dalej. Otóż w roku 2004 jeden z dziennikarzy pisma Total Guitar, Steve Allsworth, został wysłany do hotelu, w którym zatrzymał się Darrell przed planowaną galą rozdania nagród Metal Hammer Golden Gods Awards (oczywiście Dimebag miał odebrać jedną z nich). Niestety muzyk zawarł bliższą znajomość z sherry (mowa o trunku), która skończyła się dla niego utratą kontroli nad otaczającą go rzeczywistością. Problem w tym, że częścią tej rzeczywistości był dziennikarz próbujący przeprowadzić z nim wywiad i nakłonić go do zagrania kilku riffów, które mogłyby posłużyć jako warsztat dla czytelników TG.  Na nieszczęście Dimebag nie był w stanie niczego zagrać, więc - będąc mocno poirytowany swoją niedyspozycją - cisnął gitarą o ścianę, co skończyło się otwartym złamaniem główki.

Po trzydniowym piciu Darrella w końcu udało się dziennikarzowi nawiązać z nim kontakt. Gitarzysta, gdy został nieśmiało zagadnięty o incydent ze zniszczeniem gitary, przyznał bez cienia zażenowania, że owszem, rzeczywiście rozwalił swoją gitarę. Po prostu stało się! Niestety, zaledwie pół roku po tym wywiadzie artysta został zastrzelony podczas koncertu grupy Damageplan.

Przedstawicielka domu aukcyjnego Stephanie Connell wyjaśniła, że zniszczona przez muzyka gitara jest bardzo cenną pamiątką nie tylko ze względu na to, do kogo należała, ale również dlatego, iż jest ona w stanie, który uczynił ją wyjątkową: "Ponieważ gitara jest zniszczona i niezdolna do gry, musimy przyjąć, że jest prawdziwym odzwierciedleniem ducha rocka and rolla". Trudno się z tym nie zgodzić, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ekscesy będące udziałem wielu gwiazd rocka. Oczywiście o gitarach zniszczonych podczas koncertów na scenie przez samych artystów można by napisać książkę, są nawet miłośnicy takich właśnie instrumentów, którzy zrobią wszystko, by zdobyć szczątki gitar np. Pete’a Townshenda czy Paula Stanleya.

Zapytaliśmy panią Connell o to, czy ewentualna naprawa gitary Dimebaga miałaby jakikolwiek sens. W odpowiedzi usłyszeliśmy stanowcze nie: "Spójrzmy na kolekcjonerów zniszczonych gitar Townshenda. Oni interesują się tymi gitarami właśnie dlatego, że zostały potraktowane w tak brutalny sposób. Co więcej, potencjalny nabywca poturbowanego instrumentu zazwyczaj żąda przedstawienia wiarygodnych dowodów co do autentyczności zdarzenia, w którym nastąpiło zniszczenie. Tak więc w przypadku gitary Dimebaga byłaby to pisemna relacja świadka wydarzenia (dziennikarza TG), zdjęcia przedstawiające muzyka z tą konkretną gitarą jeszcze w czasach, kiedy nadawała się do użycia itp. Każda udokumentowana informacja na temat dewastacji instrumentu zwiększa wiarygodność sprzedawcy i oferowanego przez niego przedmiotu. Takich dowodów sama oczekiwałabym jako potencjalna klientka". Cóż można dodać? Jeśli jesteś gwiazdą rocka i zamierzasz zniszczyć gitarę, to podeślij ją do nas...

Joel McIver
Zdjęcia: Kevin Nixon

GALERIA
Księżyc Milczy Luty Furia

Zimowa aura nie odpuszcza. Black metalowa Furia prowadzi nas nocą do lasu. I w głąb ziemi. Tam gdzie ożywają duchy z ludowych podań. Tam gdzie...Gramy dalej

9 /10
Battles In Flames

Jak dotąd Szwedzi zaliczyli tylko dwie poważne wpadki w karierze, a ich największą wadą nie jest brak pomysłu na same kompozycje, co kwestia brzmienia....Gramy dalej

8 /10
Lou Reed. Zapiski z podziemia
Gatunek: Rock
Fabryka ocena 6
Sierpień
Gatunek: Rock
Sixx:A.M. ocena 7
Prayers for the Blessed (vol. 2)
Gatunek: Hard rock
Zobacz wszystkie

POZOSTAŁE

Metalowa Wigilia 2016 (Watain, Mayhem) - 17.12.2016 - Warszawa

Końcówka grudnia, tuż przed świętami, to tradycyjnie czas kolejnej odsłony Metalowej Wigilii. Bardzo chwalebna to tradycja.

Gramy dalej
Marco Mengoni - 20.12.2016 - Warszawa

Jeden z najpopularniejszych włoskich wokalistów ostatnich lat, Marco Mengoni, wystąpił w warszawskiej Stodole.

Gramy dalej
Eluveitie, Helroth - 18.12.2016 - Katowice

Szwajcarzy z folkmetalowego Eluveitie zagrali 18 grudnia w katowickim MegaClubie. Ich występ poprzedził m.in. pagan-folkowy Helroth.

Gramy dalej
Denis "Piggy" D’Amour - kult, inspiracje, Voivod, muzyka i gitara

Legenda metalu, założyciel i główny twórca kierunków muzycznych kultowego Voivod, Denis D’Amour, w dniu 26 sierpnia 2005 roku dał się pokonać rakowi okrężnicy.

Gramy dalej
Mikromusic Orkiestra - 08.12.2016 - Warszawa

Nowe aranżacje najbardziej znanych piosenek oraz nowy materiał przygotowany specjalnie na trasę koncertowa - w warszawskiej Stodole wystąpiła Mikromusic Orkiestra.

Gramy dalej