Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Ludzie / Wywiady / Piotr Foreman Foryś (Hellias, Pudelsi, Revolver) [cykl 5 pytań do...]

Piotr Foreman Foryś (Hellias, Pudelsi, Revolver) [cykl 5 pytań do...]

Teoretycznie koncerty reggae różnią się od thrash-metalowych tylko drobnymi szczegółami (rodzajem używek, muzyki i fryzurami publiczności). Poza tym nie ma żadnej różnicy. Grupa Püdelsi, obchodzi w 2013 roku wspaniały jubileusz - 25-lecie istnienia. z tej okazji Szanowni Jubilaci wydali płytę "Rege kocia muzyka - Best Of Püdelsi".

Oczywiście z tytułu możemy wywnioskować że znajdują się na niej utwory, które grupa zarejestrowała na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza z różnymi wokalistami i wokalistkami utrzymane w klimacie reggae. Jubilaci intensywnie koncertują po kraju.

Dla odmiany Heliias (który nota bene ostatni duży koncert zagrał przed Venomem w czerwcu trzy lata temu) również planują wydanie 17-utworowej składanki "The best…". Istnieje więc duża szansa, że jednak Panowie zejdą się znowu do kupy i zagrają parę pięknych, diabelskich sztuk. Muzyka Hellias opowiada w większości o klimatach zagłady, wojny, chorób, śmierci, bycia trve, zabijania pozerów i ewentualnie zagłady i tak w kółko od 1987. Prywatnie Panowie są przykładnymi ojcami i poważnymi ludźmi (jeden jest nawet za poważny). Od czasu do czasu zdarza im się jednak latać po górach półnago z belkami na plecach i mazać się różnymi dziwnymi rzeczami, ale na ogół takie incydenty są marginalne.

Zapytacie co mają do tego Pudelsi? Pożenić te dwa zespoły, to jak zapieprzyć głowę Jezusowi ze Świebodzina - raczej mało prawdopodobne. Znam jednak kogoś, komu się to udało. Panie i Panowie przed Państwem Piotr Foryś (Hellias, Pudelsi i Revolver).

Kim jesteś?


Wokalistą, niepokornym duchem, wyczulonym na piękno wrażliwcem, alkoholikiem. Trochę romantykiem, namiętnym zbieraczem książek i periodyków muzycznych, a z racji tego że urodziłem się z końcem lat sześćdziesiątych XX-go wieku śmiało mogę o sobie powiedzieć "dziecko kwiat". Trzy najważniejsze rzeczy wg mnie to moja rodzina, miłość i życie. Trzy najpiękniejsze rzeczy wg mnie to muzyka, orgazm i piwo na kaca w górach.


Co łączy gawrona i sekretarzyk?


(śmiech) Wiedziałem, że zapytasz o coś abstrakcyjnego. Myślę, że pióro. Wiem też (córka mi podpowiedziała), że Johnny Depp się z tym pytaniem głowił w "Alicji w krainie czarów". Ja natomiast te rzeczy porównam do zespołów w których śpiewam: gawron to Hellias - czarny, mroczny, inteligentny. Sekretarzyk to Pudelsi - ma liczne schowki i szufladki, to idealny przykład na wielostylowość w której wcale nie jest tak łatwo sobie poradzić, a trzeba - i to z kolei zmusza do nowych wyzwań, które osobiście bardzo lubię. W każdym z tych zespołów odnajduję swoją twarz i są dla mnie bardzo ważne. Wiadomo, Hellias to moje dziecko, więc się go już nigdy nie wyprę i pewnie będę kochał do końca życia, ale w Pudelsach mnóstwo rzeczy się nauczyłem i w sumie cały czas się uczę. No i czekam na debiut płytowy, bo to dopiero będzie ogromnie ważne dla mnie wydarzenie.


Za 40 lat jedną z ulic w Krakowie nazwą ulicą imienia Piotra Foremana?


Jak najbardziej podoba mi się ten pomysł (śmiech). Jeśli tylko miałbym wybrać gdzie, to poproszę stare Podgórze. W tej dzielnicy się wychowałem, tu wciąż szukam inspiracji, tu założyliśmy Hellias, tu mam próby z Pudelsami, tu mieszkają moje duchy z którymi często rozmawiam i nigdy nie czuję tu samotności, bo zawsze kogoś spotkam znajomego. Chciałbym aby taka ulica była bardzo kolorowa, rozśpiewana i pełna pubów, salek prób, sklepu 24h i punktu bukmacherskiego oraz cyklicznych imprez na moją cześć.


Jak trudno jest napisać fajny tekst?


Z tekstami jest tak samo jak z dobrą solówką gitarową: albo przychodzi szybko i niespodziewanie do głowy i już jest, albo musisz posiedzieć kilka dobrych godzin żeby coś wyrzeźbić. Nie ma tak naprawdę reguły na to jak to zrobić. Czasami słowa wylatują z szybkością pocisków karabinu maszynowego a niekiedy głowię się nad jedną linijką parę dni. Oczywiście ważna jest inspiracja i to co tak naprawdę chcesz wyrazić, ale czy to dźwiękami gitary czy słowami, musisz w to wlać dużo uczucia, bo tylko wtedy będzie to prawdziwe. Fałsz ludzie wyczuwają od razu.


Jakie są Twoje / Wasze najbliższe plany?


Czas jaki pozostał do końca roku zapowiada się koncertowo-płytowy. Z Pudelsami ruszamy na sezon koncertowo-letni (wszelkie informacje na stronie www.pudelsi.eu)i cały czas pracujemy nad nową płytą (na chwilę obecną ukazała się płyta składankowa "Rege kocia muzyka" i znajduje się na niej jeden numer ze mną "Szukaj"), a z Helliasem jesteśmy już na ukończeniu też składankowej płyty jubileuszowej. Wybraliśmy 17 numerów z przekroju 25 lat i nagraliśmy je na nowo z bardziej rasowym brzmieniem. Będzie kilku gości, głównie gitarzystów, a jacy to niespodzianka. Płyta zostanie wydana w Irlandii gdzie obecnie zamieszkuje nasz perkusista Voyna. Więcej info przeczytacie na www.hellias.com.pl. Gorąco pozdrawiam wszystkich gitarzystów, niech was wena nie opuszcza, dużo wiary w siebie, dużo ćwiczeń i zapału, no i nie marnujcie kapitału. Na pewno spotkamy się na koncertach.

rozmawiała Romana Makówka

Hard Truth Coco Montoya

Coco Montoya po raz kolejny udowadnia, że nie trzeba być wybitnym gitarzystą, by stać się topowym bluesmanem.

Gramy dalej

7 /10
Atonement Immolation

Są piłkarze, których lubię, a których kariery układały się różnie. Jedni błysnęli za młodu, ale nigdy nie potwierdzili drzemiącego w nich...Gramy dalej

8 /10
Obituary ocena 8
Obituary
Gatunek: Death metal
Lost In Paris Blues Band
Gatunek: Blues rock
Emmure ocena 8
Look at Yourself
Gatunek: Metal
Zobacz wszystkie