Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Ludzie / Wywiady / Eero Sipilä (Battle Beast)

Eero Sipilä (Battle Beast)

Battle Beast to fiński zespół, który na razie podąża szlakiem swoich bardziej znanych rodaków z Nightwish i Sonata Arctica.

Jednak czuję pod skórą, iż wraz ze zmianą wokalistki przed zespołem otwierają się zupełnie nowe i obiecujące perspektywy. Noora Louhimo ma moc! To właśnie ona była głównym tematem mojej rozmowy z basistą zespołu Eero Sipilą, co w pewnym momencie wprawiło go nawet w odczuwalne zniecierpliwienie. Jednak znalazło się również miejsce na inne tematy: kulisy odejścia poprzedniej wokalistki, znaczenie drugiego albumu Battle Beast, hierarchia w zespole i jego plany.

Witaj! Miło usłyszeć Battle Beast w dobrej formie. Nowy album zespołu zatytułowany po prostu "Battle Beast" brzmi nieźle. Jakbyś opisał własnymi słowami ten krążek?


Mówiąc prosto: bezpośredni, mocny, epicki i chwytliwy.


A jaka jest Twoja dzisiejsza opinia o debiutanckim albumie "Steel" z 2011 roku?


Nie słucham go zbyt często. To moja opinia. Nie muszę dodawać, że wszyscy w zespole jesteśmy bardziej zadowoleni z nowego albumu.


W moich pierwszych pytaniach było trochę premedytacji. Dwa różne albumy, dwa różne głosy. Nitte Valo i Noora Louhimo…. Królowa abdykowała, niech żyje Królowa?


Tak, coś w tym stylu.


Moim zdaniem Noora Louhimo jest najjaśniejszym punktem na nowym albumie Battle Beast. Ta kobieta ma wszystko, co silna i autentyczna wokalistka powinna mieć. Talent, pasję i szeroką skalę wokalną. To czysta bestia. Gdzie ją odkryliście?


Na Youtube, bo niby gdzie? Desperacko szukaliśmy nowej wokalistki, kiedy Anton (Kabanen, gitarzysta zespołu - przyp. red.) zaprezentował nam video z niektórymi nagraniami Noory Louhimo wykonującej covery Janis Joplin. Boom! Chwilę potem była już w zespole.


Muszę przyznać, że jeszcze nie słyszałem żadnego koncertu Battle Beast. Jak Noora Louhimo radzi sobie podczas waszych występów na żywo? Od razu poczuła wasz materiał, czy potrzebowała trochę czasu, aby zrozumieć muzyczną filozofię zespołu?


Noora nigdy nie śpiewała heavy metalu przed dołączeniem do Battle Beast, więc naturalnie potrzebowała trochę czasu aby przyswoić sobie specyficzne aspekty wykonywania tego typu muzyki na żywo. Jednak od razu udowodniła, że szybko się uczy i posiada wielkie możliwości. Już po zaledwie kilku pierwszych koncertach, poziom jej występów znacząco się poprawił.


Czy Noora Louhimo pozostaje w waszych długodystansowych planach, czy to raczej wokalistka na jeden lub dwa krążki?


Cóż, jak myślisz? Że zmieniamy członków zespołu dla zabawy?


Ok, ostatnie pytanie odnośnie kwestii wokalnych w Battle Beast. Czy masz ochotę opowiedzieć coś o kulisach rozstania z Nitte Valo? Jak dzisiaj wyglądają wasze relacje?


To tak jakbyś pytał jak wyglądają twoje relacje z byłą dziewczyną. Nie mamy z nią żadnego kontaktu. Nie ma żadnych kulisów naszego rozstania. Po prostu odeszła z zespołu nagle i zupełnie niespodziewanie, informując nas o tym przez e-mail.


We wcześniejszym wywiadzie dla Magazynu Gitarzysta Anton Kabanen powiedział: "Zwykle pracuję samotnie w domu nad kompozycjami Battle Beast". Jak to dzisiaj wygląda? Czy Anton Kabanen jest wciąż głównym kompozytorem utworów Battle Beast?


Tak, wciąż nim jest. Anton to typ kompozytora, który zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły przy aranżacjach utworów, więc zwyczajnie reszta zespołu nie byłaby mu do niczego w tej materii użyteczna.


Grafika zdobiąca wasz nowy album, autorstwa Claudio Bergamina, to kreacja wojny, w której prawdziwe, naturalne bestie próbują walczyć z zimnymi maszynami. Czy zatem w tym klimacie można poszukiwać przesłania albumu?


Nie nazwałbym tego przesłaniem, a raczej generalnym motywem. Teksty na krążku to fantastyczna, inspirowana science fiction, opowieść o maszynach, które zdominowały świat. Postaci lwów na okładce to jedne z bohaterów tego dystopijnego uniwersum.


Czy wierzysz, że w naszych czasach nie ma miejsca na prawdziwą naturalność. Maszyny rządzą światem?


Hmm... przynajmniej w naszym zachodnim społeczeństwie ludzie pokładają wiarę w maszyny i technologię w nadziei, że będzie im się żyło lepiej,  podczas gdy w rzeczywistości, wszystkie technologie są przyczyną coraz większej presji jakiej podlegają społeczeństwa. Tym sposobem ludzkość zniewala się sama.


Battle Beast koncertował z takimi uznanymi zespołami jak Nightwish i Sonata Arctica. Jaki będzie kolejny krok w waszej karierze koncertowej?


Oczywistym kierunkiem jest kolejna trasa koncertowa. Mam nadzieję, że pojedziemy na nią jak najszybciej.


A jakie są najbliższe plany Battle Beast?


Typowe rzeczy: trasa, praca w studio, trasa... zauważyłem, że nie ma sensu robić długoterminowych planów, odkąd nie wszystko dobrze się układa.


Na koniec chciałbym się zapytać o gitary jakich używasz? Jakich instrumentów używają pozostali członkowie zespołu?


Anton i Juuso (Soinio, drugi gitarzysta - przyp. red.) mają gitary Ibanez i Washburn, a moim głównym narzędziem jest Fender Precision Bass. Pyry i Janne (Vikki i Björkroth, perkusista i klawiszowiec - przyp. red.) dysponują taką ilością różnego sprzętu, że nie sposób wymienić wszystkich marek.


Dziękuję za rozmowę. Życzę wszystkiego dobrego dla Battle Beast, szczególnie dla utalentowanej Noory


Dzięki!


Konrad Sebastian Morawski
Zdjęcia: Nuclear Blast

GALERIA
Day Of The Gusano: Live in Mexico Slipknot

Slipknot powrócił do przeszłości.

Gramy dalej

8 /10
Made in Poland Kult

Kult to przede wszystkim zespół koncertowy. Na scenie prawdziwy tytan. Kto wie czy nie najlepsza koncertowa ekipa w Polsce. Na pewno najbardziej zapracowana....Gramy dalej

7 /10
Jake Bugg ocena 5
Hearts That Strain
Gatunek: Folk
Wintersun ocena 8
The Forest Seasons
Gatunek: Metal
Believe ocena 9
VII Widows
Gatunek: Art Rock
Zobacz wszystkie