Kup Magazyn Gitarzysta
Strona główna / Ludzie / Wywiady / Adam Palma [cykl 5 pytań do...]

Adam Palma [cykl 5 pytań do...]

Adam Palma zagra 120 dźwięków, z prędkością przelatującego F16. Jako muzyk sesyjny grał z większością rodzimych artystów. Człowiek ze starannym wykształceniem muzycznym. Jeden z najlepszych polskich gitarzystów. Wielokrotnie gościł na łamach Magazynu Gitarzysta. Tym razem postanowiłam przepytać go na okoliczność '5 pytań'.

Kim jesteś?

Jestem fragmentem wspaniałej całości zaprojektowanej przez Stwórcę.


Co chciałbyś jako epitafium na swoim nagrobku?


Bawiłem się bardzo dobrze. Mogę jeszcze raz?


Co się dzieje w Twojej głowie kiedy wchodzisz na scenę?


Myślę o wspaniałych muzykach i ich twórczości dzięki której zaraz wyjdę na scenę; o tym, że przekazuję wiedzę i energię innym ludziom - tak jak i mnie ją kiedyś przekazano. Zawsze mam nadzieję, że pośród słuchającej publiczności, znajdzie się ktoś kogo moja muzyka zainspiruje - i tak jak ja spędzi połowę swojego życia na graniu, stając się zarazem kolejnym ogniwem w przekazie muzyki przyszłym pokoleniom.


Kto Twoim zdaniem pchnął rzemiosło gitarowe do przodu i dlaczego?


Ta lista jest naprawdę długa....spróbuję z grubsza:
1. Django Reinhardt - moim zdaniem od niego wszystko się zaczęło, mistrz melodii i techniki, największy innowator gitary, stworzył własny styl muzyczny jego sola są piękne i tak trudne, że do dziś mało kto umie je powtórzyć.
2. Jimi Hendrix - płyta "Band of Gypsy" to najpiękniejsze rockowo-bluesowe trio jakie słyszałem, podobno Gypsy w nazwie nawiązuje do Django, który był Cyganem.
3. Yngwie Malmsteen - dla mnie najlepszy rockowy żyjący gitarzysta, absolutny timing, mistrz ballad, no i pokazał nam, że linia podziału między muzyką klasyczną i rockową jest bardzo krucha.
4.Tommy Emmanuel - solowe występy pokazujące jak daleko można się posunąć w graniu na gitarze i bawieniu tym ludzi. Ogromna energia, wiedza i wirtuozeria.
5. Pat Metheny i Alan Holdsworth - obydwaj panowie są tak daleko w improwizowaniu, że dziękuję, że nie urodziłem się wcześniej, bo nie mógłbym delektować się ich geniuszem.
6. Mark Knopfler - za moje ukochane solo z "Brothers In Arms".


Pisarze realiści uważali, że powieść powinna być lustrem, które odbija życie. Jak to jest z Twoją muzyką?


Świat który tworzę i widzę, jest odbiciem moich myśli i tego co czuję. Zrozumiałem to 8 lat temu dzięki kilku wspaniałym ludziom, których spotkałem na swojej drodze. Jeżeli tworzę swój własny świat, to z pewnością muzyka którą gram, jest odbiciem tego co się dzieje w moim wnętrzu.

rozmawiała Romana Makówka

Album of the Year Faith No More

Fatalne przyjęcie przez krytyków, komercyjna klęska i wreszcie rozpad zespołu na kilkanaście lat - żadnej innej płycie Faith No More reedycja...Gramy dalej

8 /10
The Regal Tribe Usurpress

Transfer szwedzkiego Usurpress z czeskiej Doomentia Records do polskiej Agonii nie przyniósł większych zmian w stylistyce zespołu.

Gramy dalej

7 /10
Coma ocena 6
2005 YU55
Gatunek: Alternative rock
Saxon ocena 8
Let Me Feel Your Power
Gatunek: Heavy metal
Roman Kostrzewski. Głos z ciemności
Gatunek: Metal
Zobacz wszystkie