Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Demosfera / Ja Tak Potrafię

Hemia

Ja Tak Potrafię

Początki zespołu sięgają 2002 roku. Muzyka grana we wczesnym okresie jego istnienia przypominała poprockową sieczkę i znacznie odbiegała od muzyki, jaką zespół reprezentuje obecnie. Skład grupy przedstawia się następująco: Paweł Ptaszek (gitara), Elwira Lańczyk (wokal), Grzegorz Wijata (gitara), Leszek Krzysztofik (bas), Dominik Michałowicz (perkusja). Na dyskografię grupy składają się dwie płyty demo: "Zasuszone Wspomnienia" (2006/2007) oraz "Hemia" (2006).
Posłuchaj demonstracji
www.hemia.opoczno.net

TOMASZ HAJDUK
To ciekawe, ale Hemia jest jednym z kolejnych zespołów, jakie mam okazję słyszeć, które do mocnej muzy dodają wstawki orientalne. I w tym przypadku ma to sens. Podoba mi się gra wioślarzy w tej kapeli. Myślą podczas gry, a to nieczęste zjawisko (śmiech). Partie gitarowe są sprawnie zaaranżowane i zagrane. Zwróćmy też uwagę na interesujące użycie efektów w gitarowych ścieżkach. Wprawdzie same utwory nie powalają na kolana, ale gitarzyści wykonali całkiem przyzwoitą robotę.


KRZYSZTOF BŁAŚ
Odnoszę wrażenie, że to kolejny zespół, który właściwie ma niewiele do przekazania. Absolutnie nic nie przykuwa mojej uwagi. Niby jest forma, zwrotki i refren, ale jednak całość jest bardzo przewidywalna i pozbawiona polotu. Muzyka powinna wywoływać jakieś emocje, zapadać w pamięć - dla mnie, niestety, obydwa nadesłane utwory to w gruncie rzeczy granie ciągle tego samego. Przyznane punkty są więc jedynie oceną poziomu technicznego wykonania, albowiem walory artystyczne do mnie tu nie przemawiają.


KRZYSZTOF MASZOTA
Słychać, że nagranie robiła osoba, której nie jest do końca obca materia nagrywania i miksowania, jednak produkcja ta cierpi na syndrom zbyt selektywnego miksu. W tego typu stylach nie selektywność ma istotne znaczenie, ale ściana dźwięku, agresja, nieco brudu, czasami kontrolowanego chaosu, a tu wszystko utrzymane jest na równym poziomie. Przejście aranżu z łagodniejszego momentu do mocniejszego nie niesie za sobą żadnych zmian w dynamice miksu. Perkusja gra cały czas tak samo, podobnie jak gitary i wokale. Mimo to można powiedzieć, że jest to bardzo dobre demo.

We're All In This Together Walter Trout

Plejada arcytopowych nazwisk bluesa na nowej płycie Waltera Trouta - gitarzysty swego czasu pracującego chociażby w bandzie Johna Lee Hookera i Johna...Gramy dalej

8 /10
After Laughter Paramore

Muzycy, którzy niejednokrotnie byli bliscy rozwiązania współpracy, jednak postanowili ją kontynuować. Czy nie byłoby lepiej, gdyby ich drogi...Gramy dalej

5 /10
Groovin' In Greaseland
Gatunek: Blues
Colossus
Gatunek: Rock
Wall of Sound
Gatunek: Metal
Zobacz wszystkie