Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / N.A.O. powracają z nowym albumem

N.A.O. powracają z nowym albumem

"Fog Electric" to najnowszy krążek North Atlantic Oscillation, który pojawi się w sklepach w połowie maja.

Szkocki North Atlantic Oscillation zadebiutował w 2010r. znakomicie przyjętą płytą "Grappling Hooks". Obecnie NAO tworzą: Sam Healy (śpiew, gitara, bas, instr. klawiszowe, programowanie), Ben Martin (perkusja, syntezatory, programowanie), Bill Walsh (bas, śpiew) i Chris Howard (bas, syntezatory). Od początku tworzą muzykę pełną pięknych harmonii, głośnych gitar, ciężkiej perkusji i bardzo ciekawych efektów. Twierdzą, że grają na swoich instrumentach w skomputeryzowanej fali dźwięków. Ich nastrojowe melodyjne utwory zwróciły uwagę samego Stevena Wilsona z Porcupine Tree, który zaprosił NAO na wspólną trasę wiosną 2010.

Nazwa grupy nawiązuje do zjawiska klimatycznego wywoływanego przez zmienne ciśnienie atmosferyczne pomiędzy niżem znad Islandii i wyżem znad Azorów; to zderzenie gorąca i zimna. Wydaje się, że jest to idealna nazwa dla zespołu tak pełnego kontrastów, łączącego w swojej twórczości ponadczasowy rock i najnowsze zdobycze techniki. W jego kompozycjach niespodzianki czają się za każdym rogiem.

Nie inaczej jest w przypadku najnowszego albumu. Tytuł pochodzi z tekstu tytułowego utworu "Mirador" i wprowadza od razu burzliwy temat, który przewija się przez całość - w grzmiącej elektronice, delikatnych melodiach, tajemnicy i ukrytej głęboko duszy; swoje odbicie znalazł też w stylowej okładce.

Sam Healy tak mówi o płycie: "To album opowiadający o wątpliwościach i stracie, ale kryje się w nim również poczucie spokojnej rezygnacji, a nawet cień optymizmu. Jednym z jego głównych tematów jest poszukiwanie sensu w naukowym, post-religijnym świecie. Nauka jest zdecydowanie pozytywną siłą, ale po tym jak pokazała nam, że tak naprawdę istnieje tylko świat realny, fizyczny i odarła doświadczenia z aury tajemnicy, przez co stały się jeszcze bardziej tajemnicze, pozostawiła nas samym sobie i sami musimy stworzyć zaimprowizowany dramat, którym jest życie bez żadnego boga".

Album nagrał i razem z muzykami wyprodukował Tony Doogan (Super Furry Animals, Mogwai, Teenage Fanclub, Belle& Sebastian).

"Fog Electric" ukaże się w Polsce 14 maja dzięki firmie Wydawnictwo "Rock-Serwis" Piotr Kosiński.

Tracklista:

1. Soft Coda 4:20
2. Chirality 4:04
3. Mirador 4:36
4. Empire Waste 5:45
5. Savage With Barometer 5:32
6. Interval 4:04
7. Expert With Altimeter 5:16
8. The Receiver 5:57
9. Downhill 3:54
10. (Theory Of Tides) 4:16

1994 Jamal

Mamy rok 1994. 5 kwietnia coś we mnie (i wielu z Was) umiera wraz z odejściem Kurta Cobaina.

Gramy dalej

5 /10
Out of the Voiceless Grave The Lurking Fear

Dokładnie taki death metal lubię. Szybki, surowy, bez technicznych wygibasów i zbędnych ceregieli.

Gramy dalej

7 /10
Korpus ocena 7
Respekt
Gatunek: Heavy metal
Wolves
Gatunek: Punk
Power of Peace
Gatunek: Funk
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniWrzesieńnastępny
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30