Kup Magazyn Gitarzysta

Testor

Dotarła do nas najnowsza płyta zespołu Testor - Next Stop Insanity. Dziesięć trash metalowych utworów warszawskiej grupy to dobre kompozycje oraz świetna, wynikająca z doświadczenia realizacja - oto przepis na sukces.

Na początek skład zespołu:

Rafał "Kefir" Wachnicki - wokal
Robert "Robson" Pruski - gitara
Wiesiek "Dżang" Jung - gitara
Sebastian "Seba" Górski - bas
Mirek "Mekson" Jung - perkusja

Jest to o tyle ważne, że zespół miał w swojej karierze sporo zmian personalnych. Nie ma to jednak większego znaczenia, jeśli prowadzona, "główna myśl" zespołu pozostaje bez zmian.
Tak jest i wtym przypadku. Na płycie "Next Stop Insanity" Testor wraca do trashowych korzeni i pokazuje jak mozna grać metal ostro i nadać mu indywidualny charakter.

Warszawski zespół metalowy rozpoczął swoją działalność na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Założony został przez dwóch braci Jung: Wieśka (gitara) i Mirka (perkusja). W pierwszym składzie znaleźli się poza nimi dwoma Maciek Taff (wokal), Paweł Zakrzewski (gitara) i Paweł Nawrocki (bas). W tym składzie zostało nagrane pierwsze demo zespołu zatytułowane "The Torment", które wokalowo wzbogacił Skaya z formacji Quo Vadis.

Na początku lat 90-tych do szeregów Testora wstępuje drugi gitarzysta, Robert Pruski, a zaraz po nim nowy wokalista, Krzysiek Rustecki. Grupa nagrywa w tym okresie dwie demówki: "Demo 93" i "Demo 94" oraz teledysk do utworu "Jak Kamienie", który zostaje wyemitowany po raz pierwszy w TVP w programie "LUZ". Zostaje doceniony przez telewidzów i zajmuje I. miejsce w plebiscycie programu na wideoklip miesiąca.

{IMG:testor_28072008.jpg}
(Okładka najnowszej płyty grupy)

W 1995 roku Testor zostaje zakwalifikowany do konkursu "Węgorzewo Prince Rock Festival" i po udanym koncercie zostaje jego laureatem. W nagrodę za zajęcie I. miejsca zespół pod koniec 1995 roku wyrusza w dwutygodniową trasę po Polsce w towarzystwie formacji Vader, Sweet Noise oraz Proletaryat. W 1996 roku Testor nagrywa w studio Winicjusza Chrósta w Sulejówku debiutancką płytę, zatytułowaną "Ruiny", która ukazuje się dzięki firmie Bogdan Studio. Na początku 1997 roku dochodzi do kolejnej zmiany składu. Zespół opuszczają Krzysiek Rustecki i Michał Jasiński, których zastępują Jarek Woźniak (bas) i Paweł Świtkowski (wokal).

Zespół w tym składzie zmienia stylistykę, wychodzi z nurtu thrash metalu i zaczyna tworzyć w stylu nu metal / crossover. Do najważniejszych wydarzeń w tym okresie zaliczyć można występy na "Przystanku Woodstock" w Żarach w 1998 i 1999 roku. W 1998 roku Testor występuje przed ponad 100-tysieczną publiką, a rok później bije dotychczasowy rekord grając przed prawie 300 tysiącami zgromadzonych pod sceną ludzi.

Muzyka zostaje entuzjastycznie odebrana, a utwór pt. "Przystanek Woodstock" staje się nieoficjalnym hymnem festiwalu i jest wielokrotnie emitowany w programach radiowych i programie telewizyjnym Jurka Owsiaka pt. "Kręcioła". Kolejna pełnometrażowa płyta zespołu, zatytułowana "50%", ukazuje się w 2001 roku. Wydawcą materiału zostaje sam zespół przy wsparciu firmy Apim. Na początku 2003 roku zespół opuszcza Paweł Świtkowski. Rozpoczyna się długa i ciężka droga w poszukiwaniu nowego wokalisty.
Po prawie rocznych poszukiwaniach do Testora dołącza Robert Prach.

Zespół od tego momentu wraca do swoich korzeni, komponując nowe utwory w stylistyce thrash metalowej. Na jesieni 2005 roku do zespołu przyjęty zostaje nowy basista, Sebastian Górski, zastępując tym samym Jarka Woźniaka. W tym samym czasie zespół opuszcza również Robert Prach.

Na jego miejsce zostaje przyjęty młody, obiecujący wokalista, Rafał Wachnicki. W lutym 2007 roku Testor wchodzi w końcu do olkuskiego ZEDstudio i rejestruje nowy album zatytułowany "Next Stop Insanity".
Strona zespołu:
{LINK:www.testor.ovh.org}

(T. J.)

Więcej o wydarzeniach muzycznych dowiesz się TUTAJ


Out of the Voiceless Grave The Lurking Fear

Dokładnie taki death metal lubię. Szybki, surowy, bez technicznych wygibasów i zbędnych ceregieli.

Gramy dalej

7 /10
Respekt Korpus

W latach osiemdziesiątych Korpus to była pierwsza liga i znacząca nazwa. Wojowali na scenie obok TSA, KATa i Turbo, będąc zarazem jednym z symboli...Gramy dalej

7 /10
Wolves
Gatunek: Punk
Power of Peace
Gatunek: Funk
Heatwave
Gatunek: Hardcore
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniWrzesieńnastępny
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30