Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Uriah Heep

Uriah Heep

5 listopada w warszawskiej Progresji zaprezentuje się legenda hard rockowej sceny muzycznej, grupa Uriah Heep. Jest to jedyny koncert, nie wolno go więc przegapić!

Tej formacji nie trzeba specjalnie przedstawiać żadnemu miłośnikowi hard rocka. Brytyjska grupa, na muzycznym rynku działa już od 1969 roku. Swoją nazwę zaczerpnęła z powieści „David Copperfield” Karola Dickensa. Żartobliwie Uriah Heep określany bywa mianem „Beach Boysów heavy metalu”, a wpływ na to miał wyrazisty styl, który charakteryzuje spora dawka melodii okraszonych harmoniami wokalnymi i zawiera w sobie elementy zarówno hard rocka, heavy metalu, jak i progresywnego rocka, jazzu i nawet country. Formacja uznawana jest także za jednego z prekursorów progresywnego metalu.

Grupa zadebiutowała w 1970 roku, za sprawa krążka „Very ‘eavy…Very ‘umble”, a już w kolejnym roku ukazał się album „Salisbury”, na obydwóch krążkach formacja wyraźnie podążała w kierunku progresywnego rocka, zamieszczając na „Salisbury” 16 minutową kompozycję nagraną przy udziale orkiestry. W tym samym roku ukazuje się również płyta „Look At Yourself” z singlem „July Morning”. W 1976 roku następuje zmiana na stanowisku wokalisty, Davida Byrona zastępuje John Lawton, co w efekcie przynosi również zmianę w stylistyce grupy, która obiera bardziej hard rockowy kierunek. 4 lata później następują kolejne przetasowania w składzie, Lawton zastąpiony zostaje przez Johna Slomana, który jednak nie zostaje dobrze przyjęty przez fanów i z zespołu odchodzi wieloletni klawiszowiec, Ken Hensley. Obowiązki lidera spoczywają na gitarzyście formacji, Micku Boxie, który do grupy zaprasza nowego wokalistę, Pete’a Goalby’ego. Dwa kolejne albumy z początku lat osiemdziesiątych, „Abominog” oraz „Head First” sprawiają, że formacja powraca do łask fanów i zyskuje nowe rzesze młodszych zwolenników.

{IMG:heep_4082008.jpg}
(Podczas koncertu. Źródło: Wikipedia)

Od 1986 do 2007 roku Uriah Heep nagrywa i koncertuje w niezmiennym składzie, gitarzyście Mickowi Boxowi towarzyszą: basista Trezor Bolder, perkusista Lee Kerslake, klawiszowiec Phil Lanzon oraz wokalista Bernie Shaw. Na początku zeszłego roku, z zespołem z powodów zdrowotnych rozstać musiał się Kerslake, który zastąpiony został przez Russella Gilbrooka. Na początku czerwca tego roku ukazał się najnowszy album mistrzów, „Wake The Sleeper”, (polska premiera, 4 lipca), który jest dwudziestym pierwszym studyjnym krążkiem w dorobku formacji, a nagrany został po dziesięcioletniej przerwie, (ostatni album – „Sonic Orgiami” miał premierę w 1998 roku).

Uriah Heep na Starym Kontynencie cieszy się wręcz kultowym uznaniem fanów, a takie kompozycje jak np. „Easy Livin’”, „Sweet Lorraine” czy „Stealin’” na trwałe zapisały się już w kanonie lektur obowiązkowych każdego zwolennika hard rockowych brzmień. Największymi sukcesami wydawniczymi były płyty formacji z pierwszej połowy lat siedemdziesiątych, „Demons & Wizards” (1972) uzyskał status Platynowej Płyty, a dwa kolejne krążki, „The Magician’s Birthday” (1972) oraz „Sweet Freedom” (1973) w samych tylko Stanach pokryły się złotem.

Formacja pojawi się w Polsce na jednym koncercie w ramach trasy „Wake The Sleeper Tour”, która rozpocznie się 10 października, występem w Stuttgarcie.

Oficjalna strona zespołu:
{LINK:www.uriah-heep.com} Wszelkie informacje o sprzedaży biletów:
tel: 032/205 25 00 (wew 101)
e-mail: koncerty@metalmind.com.pl
{LINK:www.metalopolis.pl}
{LINK:www.metalmind.com.pl}

(T. J.)

Więcej o wydarzeniach muzycznych dowiesz się TUTAJ


To The Bone Steven Wilson

Oho, Steven Wilson tym razem chce być Peterem Gabrielem. Tak można sobie pomyśleć słuchając "To The Bone". Czasami włącza mu się Talk Talk,...Gramy dalej

7 /10
Rough Times Kadavar

"Nie chcemy być po prostu kolejnym rockowym zespołem, chcemy być najlepsi" - zapowiadali przed premierą nowego albumu berlińczycy z Kadavar....Gramy dalej

8 /10
Cold Like War
Gatunek: Metalcore
Kasabian ocena 8
For Crying Out Loud
Gatunek: Indie rock
Hurts ocena 7
Desire
Gatunek: Pop
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniPaździerniknastępny
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31