Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Koncert na 60 gitar w Goleszowie

Koncert na 60 gitar w Goleszowie

23 września w Goleszowie odbędzie się niecodzienny koncert w ramach którego wystąpi 60 gitarzystów.

Wszystko zaczęło się 7 lat temu, wtedy to Mariusz Śniegulski pierwszy raz usłyszał o Śląskim Oktecie Gitarowym pana Franciszka Wieczorka. To zainspirowało go do stworzenia kwartetu, a później oktetu gitarowego w Czerwionce - Leszczynach. Później powstawały kolejne zespoły w Skoczowie, Brennej, Górkach Wielkich, Łączce, Wiśle i Goleszowie. W tym momencie trudno policzyć uczestników wszystkich zespołów.

24 kwietnia 2010 r. w Czerwionce-Leszczynach, odbył się niecodzienny koncert, w którym wzięło udział aż 49 młodych gitarzystów. Byli to wyłącznie uczniowie jednego pedagoga - Mariusza Śniegulskiego. Koncert został wpisany do księgi Polskich Rekordów i Osobliwości. Zespoły mają na swoim koncie także wiele innych koncertów, zarówno w składach liczących tylko 4 osoby, jak i takich gdzie liczba grających wahała się w granicach 30-60 osób. Wyzwaniem zarówno dla Mariusza Śniegulskiego, jak i dla młodych gitarzystów była nie tylko liczba osób, które występowały - to także mix osobowości, charakterów i różnych temperamentów. Warto dodać, że najmłodsi mają tu zaledwie 6 czy 7 lat, za to najstarsi w granicach 18 czy 19. Zespół koncertował już m.in. w domach kultury w Cieszynie, Skoczowie, Goleszowie, Brennej, Wiśle, Czerwionce, Dębowcu oraz w Centrum Kultury i Sztuki im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich.

Koncert na 60 gitar to kolejne spotkanie młodych ludzi zafascynowanych gitarą i cieszących się muzykowaniem.

W ubiegłym roku z inicjatywy młodzieży w Miejskim Centrum Kultury "Integrator" powstała Orkiestra Gitarowa Bevin, składająca się z ok. 20 muzyków ze Śląska Cieszyńskiego, spotykających się w piątkowe popołudnia. Zespół prezentuje dwa programy muzyczne. Jeden z nich opiera się na utworach zarówno z zakresu muzyki rozrywkowej, jak i poważnej zaaranżowanych w interesujący sposób na gitarę klasyczną. Drugi składa się z kolęd i autorskich pastorałek. Od pewnego czasu wraz z zespołem występują również wokalistki.

Koncert, który odbędzie się 23 września rozpocznie się o godz. 19.00 w Etno Chacie Topolej w Goleszowie Równia.

Miejsce to zostało wybrane nie bez powodu - można powiedzieć, że jest "z duszą". Ogromną zaletą jest bliskość natury i zapierający dech w piersiach widok na Beskidy. Odnajdzie się tu każda artystyczna dusza - Etno Chata Topolej jest otwarta na kulturę z różnych stron świata. To magiczne miejsce na długo pozostaje w pamięci.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w koncercie oraz przy przychylnej pogodzie do wspólnej zabawy przy ognisku.

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym koncertu.


David Bowie. Starman. Człowiek, który spadł na ziemię Paul Trynka

Artystyczne dziwadło. Kosmita. Wielka zagadka i nieodkryta tajemnica świata popkultury. A może po prostu cyniczny manipulant, który jak nikt inny...Gramy dalej

9 /10
Księżyc Milczy Luty Furia

Zimowa aura nie odpuszcza. Black metalowa Furia prowadzi nas nocą do lasu. I w głąb ziemi. Tam gdzie ożywają duchy z ludowych podań. Tam gdzie...Gramy dalej

9 /10
In Flames ocena 8
Battles
Gatunek: Metal
Lou Reed. Zapiski z podziemia
Gatunek: Rock
Fabryka ocena 6
Sierpień
Gatunek: Rock
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniStyczeńnastępny
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31