Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Gitara 2012 na jazzowo

Gitara 2012 na jazzowo

Zbliża się piętnasta edycja Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara 2012, który rozpocznie się 10 października i trwać będzie do 8 listopada.

Program festiwalowy zainteresuje zwłaszcza fanów muzyki jazzowej, którą podczas tegorocznej edycji festiwalu reprezentować będą naprawdę wyjątkowi artyści, na czele z Johnem McLaughlinem. Jego koncert odbędzie się 3 listopada w Hali Orbita, jednak już początek festiwalu zapowiada się jazzująco.

Pierwszy tydzień 'Gitary' poświęcony będzie muzyce jazzowej i etnicznej. Niezwykłe połączenie tych gatunków zaprezentują dwa zespoły - warszawskie Marcin Olak Trio i hiszpańskie Ultra High Flamenco. Marcin Olak przyjedzie do Wrocławia z zupełnie nowym materiałem ze swojej trzeciej płyty zatytułowanej  "Crossing Borders", jej premiera odbędzie się 13 października, w dniu wrocławskiego koncertu Tria. Zespół, którego twórczość dotychczas szufladkowana była jako "klasyka na jazzowo", tym razem sięgnął po klasykę polskiej muzyki etnicznej, aranżując "Tańce Ludowe Witolda Lutosławskiego". Na najnowszej płycie znajdzie się też "Responsorium", nawiązujące do tradycyjnej formy psalmu oraz utwory "Crossing Borders - episode 1" i "Crossing Borders - episode 2" będące niezwykłym połączeniem elementów etnicznych z transową energią. Podczas wrocławskiego koncertu Trio wystąpi w składzie: Marcin Olak (gitara), Hubert Zemler (perkusja), Wojtek Traczyk (kontrabas).    

Ultra High Flamenco jest zespołem, który w Polsce dopiero debiutuje, jednak w Europie zyskał już niemały rozgłos po wydaniu dwóch płyt ("UHF" i "Bipolar"), które odniosły tak artystyczny jak i komercyjny sukces. Zespół stworzony w 2007 roku przez czwórkę przyjaciół, Paquito Gonzáleza (perkusja), Alexisa Lefevre (skrzypce), Pablo Martína-Caminero (kontrabas) i José Quevedo (gitara) prezentuje nowoczesne wariacje na temat flamenco i jazzu. Ich twórczość bez kompleksów łamie muzyczne konwencje choć jednocześnie wiele czerpie z tradycyjnej muzyki hiszpańskiej.

Ultra High Flamenco
otworzy Wrocławski Festiwal Gitarowy, a jego inauguracyjny koncert odbędzie się w Filharmonii Wrocławskiej, 10 października o godzinie 19:00. Marcin Olak Trio wystąpi w sobotę, 13 października o godzinie 19:00 w Klubie Firlej.

Bilety do nabycia na www.tbox24.pl, www.ticketpro.pl, w salonach Empik, Saturn, Media Markt, w biurze Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego lub w kasach przed koncertami.

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym Festiwalu.

www.gitara.wroclaw.pl

fot. S. Zaremba

To The Bone Steven Wilson

Oho, Steven Wilson tym razem chce być Peterem Gabrielem. Tak można sobie pomyśleć słuchając "To The Bone". Czasami włącza mu się Talk Talk,...Gramy dalej

7 /10
Rough Times Kadavar

"Nie chcemy być po prostu kolejnym rockowym zespołem, chcemy być najlepsi" - zapowiadali przed premierą nowego albumu berlińczycy z Kadavar....Gramy dalej

8 /10
Cold Like War
Gatunek: Metalcore
Kasabian ocena 8
For Crying Out Loud
Gatunek: Indie rock
Hurts ocena 7
Desire
Gatunek: Pop
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniPaździerniknastępny
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31