Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Gitara 2012 na jazzowo

Gitara 2012 na jazzowo

Zbliża się piętnasta edycja Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara 2012, który rozpocznie się 10 października i trwać będzie do 8 listopada.

Program festiwalowy zainteresuje zwłaszcza fanów muzyki jazzowej, którą podczas tegorocznej edycji festiwalu reprezentować będą naprawdę wyjątkowi artyści, na czele z Johnem McLaughlinem. Jego koncert odbędzie się 3 listopada w Hali Orbita, jednak już początek festiwalu zapowiada się jazzująco.

Pierwszy tydzień 'Gitary' poświęcony będzie muzyce jazzowej i etnicznej. Niezwykłe połączenie tych gatunków zaprezentują dwa zespoły - warszawskie Marcin Olak Trio i hiszpańskie Ultra High Flamenco. Marcin Olak przyjedzie do Wrocławia z zupełnie nowym materiałem ze swojej trzeciej płyty zatytułowanej  "Crossing Borders", jej premiera odbędzie się 13 października, w dniu wrocławskiego koncertu Tria. Zespół, którego twórczość dotychczas szufladkowana była jako "klasyka na jazzowo", tym razem sięgnął po klasykę polskiej muzyki etnicznej, aranżując "Tańce Ludowe Witolda Lutosławskiego". Na najnowszej płycie znajdzie się też "Responsorium", nawiązujące do tradycyjnej formy psalmu oraz utwory "Crossing Borders - episode 1" i "Crossing Borders - episode 2" będące niezwykłym połączeniem elementów etnicznych z transową energią. Podczas wrocławskiego koncertu Trio wystąpi w składzie: Marcin Olak (gitara), Hubert Zemler (perkusja), Wojtek Traczyk (kontrabas).    

Ultra High Flamenco jest zespołem, który w Polsce dopiero debiutuje, jednak w Europie zyskał już niemały rozgłos po wydaniu dwóch płyt ("UHF" i "Bipolar"), które odniosły tak artystyczny jak i komercyjny sukces. Zespół stworzony w 2007 roku przez czwórkę przyjaciół, Paquito Gonzáleza (perkusja), Alexisa Lefevre (skrzypce), Pablo Martína-Caminero (kontrabas) i José Quevedo (gitara) prezentuje nowoczesne wariacje na temat flamenco i jazzu. Ich twórczość bez kompleksów łamie muzyczne konwencje choć jednocześnie wiele czerpie z tradycyjnej muzyki hiszpańskiej.

Ultra High Flamenco
otworzy Wrocławski Festiwal Gitarowy, a jego inauguracyjny koncert odbędzie się w Filharmonii Wrocławskiej, 10 października o godzinie 19:00. Marcin Olak Trio wystąpi w sobotę, 13 października o godzinie 19:00 w Klubie Firlej.

Bilety do nabycia na www.tbox24.pl, www.ticketpro.pl, w salonach Empik, Saturn, Media Markt, w biurze Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego lub w kasach przed koncertami.

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym Festiwalu.

www.gitara.wroclaw.pl

fot. S. Zaremba

Live at Carnegie Hall - An Acoustic Evening Joe Bonamassa

Przodownik pracy Joe Bonamassa niezmiennie wyrabia 300% normy i nie ma roku, by na rynku nie pojawiło się dzieło podpisane jego nazwiskiem.

Gramy dalej

8 /10
How Did We Get So Dark? Royal Blood

Po znakomitym debiucie sprzed trzech lat duet z Brighton dotknął niestety syndrom drugiej płyty. Formuła przebojowego, garażowego grania tylko...Gramy dalej

6 /10
Existential Gravity
Gatunek: Progressive metal
Erase Images
Gatunek: Hardcore
L.A.S.T ocena 7
Punk (against) Rock
Gatunek: Punk
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniSierpieńnastępny
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31