Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / 50 edycja Warsaw Blues Night w listopadzie

50 edycja Warsaw Blues Night w listopadzie

12 listopada w ramach jubileuszowej 50 edycji Warsaw Blues Night wystąpią Ian Siegal & The Mississippi Mudbloods oraz Lester Kidson Power Trio.

Jak przystało na jubileusz, organizatorzy Warsaw Blues Night przygotowali wyjątkowy prezent dla publiczności. Gwiazdami 50 edycji tej imprezy będą artyści z absolutnego światowego bluesowego topu - Ian Siegal & The Mississippi Mudbloods, czyli artysta nr 1 brytyjskiego bluesa oraz supergrupa, której podstawę stanowią bracia Luther i Cody Dickinson z North Mississippi Allstars. Będzie to ich pierwsza wizyta w Polsce.

Ian Siegal to gitarzysta i wokalista skutecznie wymykający się próbom zaszufladkowania. Jego muzyka, w zdecydowanej większości autorska, to rootsowa mieszanka muzyki amerykańskiej, w której zdecydowanie przeważa chropowata odmiana bluesa z południa USA. Magazyn Blues Revue określił go tak: "Wyobraźcie sobie hybrydę Howlin' Wolfa i Toma Waitsa, a otrzymacie Iana Siegala". To duże uproszczenie, ale sporo mówi zwłaszcza o wokalnych możliwościach Siegala. Od lat '90 jego kariera z powodzeniem toczyła się na Wyspach Brytyjskich, gdzie wydał 5 płyt, zdobywając coraz większą popularność za Wielką Wodą. Rewelacyjnie przyjęte zostały albumy: Swagger oraz A Bigger Plate of Meat & Potatoes.

Przełomowy okazał się rok 2010, kiedy to Siegal na fali rosnącej popularności w USA zdecydował się na podbój ojczyzny bluesa. Pomysł nagrania płyty w bluesowym epicentrum, czyli w stanie Mississippi, z czołowymi muzykami hill country bluesa okazał się strzałem w dziesiątkę. Wydana w roku 2011 płyta Skinny z miejsca podbiła bluesowe listy przebojów w USA, zebrała rewelacyjne recenzje na całym świecie, czego efektem była nominacja do Blues Music Awards. W nagraniu tego materiału uczestniczyli m.in.: Garry Burnside, Duwayne Burnside, Robert Kimbrough, Alvin Youngblood Hart oraz Cody i Luther Dickinson. Zwłaszcza dwaj ostatni odcisnęli silne piętno na brzmieniu albumu.

Cody i Luther Dickinson to muzycy tworzący North Mississippi Allstars - jeden z najbardziej popularnych jam bandów, kultywujący tradycje hill country bluesa, czyli nurtu, którego znakami firmowymi są R.L. Burnside i Junior Kimbrough. Jest to zespół, którego fanom bluesa szeroko przedstawiać nie trzeba, wystarczy wspomnieć o nominacjach do Grammy Awards i zdobytych statuetkach Blues Music Awards.  Idąc za ciosem, Siegal wraz z braćmi Dickinson oraz Alvinem Youngblood Hurtem zawiązali formację Ian Siegal & The Mississippi Mudbloods i w tym składzie kontynuowali rewelacyjną passę, zdobywając serca fanów bluesa na licznych festiwalach w Stanach i w Europie.

W październiku 2012 ukaże się kolejny album tych muzyków pt. Candy Store Kid, a koncert w Warszawie będzie elementem trasy promocyjnej.

Nie będzie jedyna atrakcja wieczoru. Na scenie Hybryd pojawi się również Lester Kidson, który 9 lat temu zapoczątkował swoim koncertem cykl Warsaw Blues Night. Od tego czasu odbyło się już 49 koncertów cyklu, przez sceny przewinęło się blisko 100 artystów z całego świata, a Lester Kidson zatoczył koło i znowu zagra z okazji jubileuszu.

Lester Kidson to obywatel Kanady polskiego pochodzenia. W latach '70 i '80 uczył się od tamtejszych gwiazd, jak gra się bluesa, by był naprawdę bluesowy. W tym okresie nagrywając i koncertując z wieloma znanymi muzykami (Johnny Vee, Robert Scott and Robby Laws), dał się poznać jako muzyk z własnym oryginalnym i energetycznym stylem. W jego muzyce można usłyszeć wpływy Alberta Collinsa, Jimiego Hendrixa i Steviego Ray Vaughana. Po powrocie do Polski kontynuuje karierę z własnym zespołem, występując na największych festiwalach w kraju, a także w Europie.

Ten jeden z najlepszych gitarzystów w Polsce na najbliższej edycji Warsaw Blues Night wystąpi z formacją Lester Kidson Power Trio, w której oprócz lidera zagrają: Adam Gordon (bas) i Nazim Alijew (perkusja).


12 listopada 2012
50 Warsaw Blues Night

wystąpią: Ian Siegal & The Mississippi Mudbloods (USA), Lester Kidson Power Trio (PL)

godz. 19.00

więcej informacji: www.blues.waw.pl

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym koncertu.


To The Bone Steven Wilson

Oho, Steven Wilson tym razem chce być Peterem Gabrielem. Tak można sobie pomyśleć słuchając "To The Bone". Czasami włącza mu się Talk Talk,...Gramy dalej

7 /10
Rough Times Kadavar

"Nie chcemy być po prostu kolejnym rockowym zespołem, chcemy być najlepsi" - zapowiadali przed premierą nowego albumu berlińczycy z Kadavar....Gramy dalej

8 /10
Cold Like War
Gatunek: Metalcore
Kasabian ocena 8
For Crying Out Loud
Gatunek: Indie rock
Hurts ocena 7
Desire
Gatunek: Pop
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniPaździerniknastępny
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31