Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Leszek Cichoński: 1 maja bijemy rekord Guinnessa!

Leszek Cichoński: 1 maja bijemy rekord Guinnessa!

1 maja po raz kolejny Leszek Cichoński będzie bił z całą społecznością gitarzystów rekord Guinnessa. Z tej okazji udzielił nam krótkiego wywiadu.

Za nami rok 2012 - rok nowego rekordu na "Thanks Jimi Festival". Czy ambicje w 2013 sięgają jeszcze wyżej?

W zeszłym roku pobiliśmy nasz poprzedni rekord i podnieśliśmy poprzeczkę do ponad 7.000. Nie ma więc ciśnienia na super wynik, chodzi o to żeby wszyscy mieli frajdę ze wspólnego grania, żeby zagrało z nami kilka ciekawych gitarowych osobowości. Ta impreza żyje już swoim życiem - ludzie umawiają się na wyjazd do Wrocławia, czasem razem ćwiczą piosenki, "czasem rodzice przyjeżdżają z dziećmi… to tworzy wyjątkowa atmosferę - i o to właśnie nam chodzi. "Wielka Orkiestra Gitarowej Pomocy!" Ważne jest też rozwijanie idei festiwalu ONLINE, którą wprowadziłem cztery lata temu. Dzięki transmisji internetowej grają z nami w różnych miejscach na Świecie, nawet w Australii.

Przypomnijmy datę i przedstawmy najważniejszych artystów, jacy pojawią się w tym roku na Rekordzie.

Gramy jak zwykle 1. maja - "1st of May - the World Guitar Day" - nawet magazyn Guitar Player tak anonsował nasz festiwal. W tym roku zagrają z nami m.in.: John Corabi (wokalista i gitarzysta Mötley Crüe), Jennifer Batten (gitarzystka Michaela Jacksona) i Bruce Kulick (gitarzysta KISS). Czekamy jeszcze na potwierdzenia, ale na pewno ciekawych postaci nie zabraknie. Będzie nawet mistrz bałałajki - Alexey Arkhipovsky - jeśli ktoś myśli, że to żarty, niech zobaczy jego występ z Tommym Emmanuelem - totalna jazda. Zagra też rosyjski wirtuoz Roman Mirosniczenko, zapowiedział się Adam Palma i Partyzant ,plus oczywiście bluesowo-rockowy top polskiej gitary. Szczegóły można znaleźć na www.heyjoe.pl oraz w opisie imprezy w Gitarzyście (patrz str. 147).

Czy przewidujesz jakieś zmiany w formule festiwalu w tej i następnych edycjach? Minęło już 10 lat, więc może czas wprowadzić nowe rzeczy?

Gitarowe Pierwszomajowe Święto to okazja do realizacji różnych szalonych pomysłów. Zapraszamy więc do konkursu na najdziwniejsza gitarę - rok temu była nawet taka zrobiona z łopaty... z przystawkami, a jakże (śmiech). Ważnym elementem, do którego wracamy po dwuletniej przerwie, jest tez konkurs dla zespołów gitarowych: "Gramy z gwiazdami Thanks Jimi Festival" - szczegóły można znaleźć na www.facebook.com/GitarowyRekord. A tak patrząc dalej... jest plan żeby w 2016 roku, kiedy Wrocław będzie Europejską Stolica Kultury, zagrało z nami 20 może 30 miast w Europie i drugie tyle na Świecie, a ja osobiście widzę koncert, który przyćmi Guitar Legends z Sevilli - to tylko marzenia, ale "With a power of soul, anything is possible" (Jimi Hendrix).

Jaki był odzew na nominację do Fryderyków Twojej ostatniej płyty: "Sobą gram"?

To już chyba ostania nominacja artysty poza mainstreamem - nie będzie juz kategorii "Blues", więc szanse spadają do zera. Nie mniej jednak - jedyny instrumentalny utwór "Allman Brotherhood" idzie jak burza. Po półfinale The UK Songwriting Contest, w kategorii "Instrumental", dotarł do półfinału drugiego ważnego światowego konkursu: The International Songwriting Competition (ISC). I ma szanse na finał!

Wracając do Thanks Jimi Festival - trybuna Magazynu Gitarzysta jest Twoja, zachęć wszystkich niezdecydowanych do przyjazdu na wrocławski Rynek.

Nie zajmę dużo miejsca (śmiech). Myślę, że Wrocław 1 maja to Mekka dla każdego, nie tylko zawodowego gitarzysty, ale grającego choć trochę na gitarze, albo po prostu dla kogoś kochającego muzykę. Bycie razem w tym dniu daje wyjątkowe poczucie jedności, zbliża ludzi, zbliża pokolenia. To niezwykłe przeżycie - być razem tego dnia - niepowtarzalna wartość... niezależnie od samego Rekordu. Zapraszam wszystkich - nie będziecie żałować!

Rozmawiał: Michał Kubicki

To The Bone Steven Wilson

Oho, Steven Wilson tym razem chce być Peterem Gabrielem. Tak można sobie pomyśleć słuchając "To The Bone". Czasami włącza mu się Talk Talk,...Gramy dalej

7 /10
Rough Times Kadavar

"Nie chcemy być po prostu kolejnym rockowym zespołem, chcemy być najlepsi" - zapowiadali przed premierą nowego albumu berlińczycy z Kadavar....Gramy dalej

8 /10
Cold Like War
Gatunek: Metalcore
Kasabian ocena 8
For Crying Out Loud
Gatunek: Indie rock
Hurts ocena 7
Desire
Gatunek: Pop
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniPaździerniknastępny
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31