Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Piosenka Natu w finale konkursu SuperPremiery 2013

Piosenka Natu w finale konkursu SuperPremiery 2013

Natalia Natu Przybysz zaśpiewa na 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, największym święcie polskiej piosenki. Jej autorski utwór z płyty "Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin" - "Niebieski", został zakwalifikowany do finałowej dziesiątki konkursu "SuperPremiery 2013".

"Niebieski" jest jedną z dziesięciu premierowych piosenek, które Komisja Kwalifikacyjna zakwalifikowała do konkursu "SuperPremiery 2013". Utwory do finałowej dziesiątki wybrano spośród ponad 250 nadesłanych przez twórców z całej Polski.

Konkurs "SuperPremiery 2013" 14 czerwca otworzy 50 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Natu zaśpiewa właśnie 14 czerwca. Artystka ma szansę na jedną z nagród przyznawanych przez: TVP1, radiową Jedynkę "Super Express" i TVP HD.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

"Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin" to jedno z największych wydarzeń 2013 roku. Natalia "Natu" Przybysz, jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek, znana z grupy Sistars i nagrań solowych, składa hołd jednej z największych legend i charyzmatycznych postaci w historii muzyki.

Najpierw były koncerty Natu z projektem "Kozmic Blues 2012", przygotowanym z okazji 50-lecia debiutu artystycznego Janis Joplin. Przedsięwzięcie zostało ciepło odebrane przez publiczność i recenzentów na letnich koncertach, jak Przystanek Woodstock (premiera projektu) i Męskie Granie. Potem zapadła decyzja, że warto zmierzyć się z utworami Janis również w studiu.

"Zaczęło się od grania piosenek Janis Joplin na żywo. Wkrótce jednak okazało się, że sprawia nam to ogromną frajdę, a stare instrumenty, na których zespół grał, od lat czekały właśnie na taki materiał. Postanowiliśmy utrwalić ten nasz entuzjazm na płycie" - mówi o genezie albumu Natu. "Wychowana na soulu, jazzie, gospel, nazwana wokalistką R&B, żyłam bez świadomości, że taka muzyka miała w sobie coś dla mnie. To był impuls z zewnątrz. Zaryzykowałam, przeszłam przez różne fazy - zwątpienia, entuzjazmu, zwątpienia, wiary, a potem coraz to nowych olśnień. Kontakt z tymi piosenkami na zawsze zmienił mnie jako wokalistkę i liderkę zespołu".

Tytuł albumu jest nawiązaniem do Kozmic Blues Band, zespołu towarzyszącego Janis Joplin, który powołała do życia po zakończeniu współpracy z Big Brother And The Holding Company, oraz kawałka "Kozmic Blues" z albumu "I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama!". W muzyce z czasów nagrań z Kozmic Blues Band słychać wpływy tak bliskiego Janis bluesa, ale także funky, soulu i popu spod znaku wytwórni Stax z wyeksponowaną sekcją dętą, czyli dźwięków bliskich również sercu Natu.

Na "Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin" Przybysz nagrała 13 piosenek. To subiektywna mieszanka utworów z repertuaru amerykańskiej legendy, które pokochała Natu. Wśród nich są klasyki z psychodelicznego okresu w twórczości Janis, jak "Move Over", "Me And Bobby McGee", a także "Kozmic Blues", "Maybe", "Half Moon". "Jest to miękka wersja tych piosenek, bardziej soulowa niż rockowa, ale wspólnym mianownikiem pozostaje blues" - tłumaczy Natu.

Ten zestaw uzupełnia autorski utwór Natalii z muzyką Jurka Zagórskiego, gitarzysty towarzyszącego artystce na koncertach zespołu, zatytułowany "Niebieski". Album "Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin" jako pierwsze promowało nagranie "Maybe". Płytę wyprodukowali Janek Komar, Andrzej Giegiel i wspomniany Jurek Zagórski. Partie instrumentów nagrali: Jurek Zagórski (gitara), Hubert Zemler (perkusja), Filip Jurczyszyn (gitara basowa), Mariusz Obijalski (instrumenty klawiszowe, harmonijka ustna), Marcin Gańko (saksofon), Rafał Gańko (trąbka) i Tomasz Dworakowski (puzon).

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym płyty.

"Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin" ukaże się 3 czerwca 2013 nakładem Warner Music Polska. Niecierpliwi fani będą mieli okazję kupić album wcześniej, na nadchodzących koncertach Natu:

24 maja 2013 - Wrocław, Juwenalia 2013, Wyspa Słodowa
25 maja 2103 - Warszawa, Cafe Kulturalna
26 maja 2013 - Kraków, Bluesroads Festival, Klub Żaczek

To The Bone Steven Wilson

Oho, Steven Wilson tym razem chce być Peterem Gabrielem. Tak można sobie pomyśleć słuchając "To The Bone". Czasami włącza mu się Talk Talk,...Gramy dalej

7 /10
Rough Times Kadavar

"Nie chcemy być po prostu kolejnym rockowym zespołem, chcemy być najlepsi" - zapowiadali przed premierą nowego albumu berlińczycy z Kadavar....Gramy dalej

8 /10
Cold Like War
Gatunek: Metalcore
Kasabian ocena 8
For Crying Out Loud
Gatunek: Indie rock
Hurts ocena 7
Desire
Gatunek: Pop
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniPaździerniknastępny
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31