Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Suwałki Blues Festival 2013 - trzy dni bluesowego święta

Suwałki Blues Festival 2013 - trzy dni bluesowego święta

Suwałki Blues Festival to najważniejsze bluesowe wydarzenie w Polsce. Każdego roku w pierwszej połowie lipca Suwałki stają się stolicą światowego bluesa, przyciągając blisko dwudziestotysięczną rzeszę fanów z Polski i z zagranicy. W ciągu zaledwie 5 lat SBF zyskał opinię największej i najbardziej cenionej plenerowej imprezy bluesowej w Polsce i płn.-wsch. Europie.

Na Festiwal przybywają liczni goście z regionu Morza Bałtyckiego i innych krajów europejskich, a nawet z kolebki bluesa - Stanów Zjednoczonych. SBF dorobił się stałych fanów i bywalców, którzy podkreślają niezwykłą obecność bluesa w miejskiej przestrzeni Suwałk przez całą dobę - począwszy od śniadań bluesowych, przez koncerty na scenach ulicznych oraz główne występy plenerowe na wielkich scenach w centrum miasta, po wieczorne imprezy klubowe połączone z jam session. Festiwal to również liczne warsztaty muzyczne, wystawy fotograficzne oraz wydawnictw bluesowych i sprzętu muzycznego.

O randze Festiwalu w światowym środowisku bluesowym świadczą wykonawcy, którzy do tej pory gościli ze swoimi koncertami w Suwałkach. W tym roku wystąpi ponad 30 wykonawców z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii, Irlandii, Szwecji, Francji, Niemiec, Litwy, Łotwy i Polski; łącznie prawie 200 muzyków. Oficjalnie Festiwal otworzy koncert światowej sławy skrzypka, saksofonisty i kompozytora MICHAŁA URBANIAKA, który w specjalnym programie wystąpi ze swoją córką MIKĄ URBANIAK. Po raz pierwszy w historii Festiwalu koncert odbędzie się pod dachem, na jednej z najnowocześniejszych scen w tej części Europy - Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Główne koncerty plenerowe, śniadania bluesowe i koncerty towarzyszące - jak co roku wstęp wolny.

Od rana w piątek i sobotę serwujemy śniadania bluesowe, przy których będzie można nasycić się graną na żywo muzyką bluesową. W godzinach popołudniowych zapraszamy na kameralne koncerty plenerowe na suwalskiej Starówce. Główne koncerty plenerowe na dwóch scenach festiwalowych w zabytkowym centrum miasta to czas dla  największych gwiazd bluesowej sceny. A zagrają:

JACK BRUCE & HIS BIG BLUES BAND (UK) - legendarny basista kultowego tria Cream, kompozytor i instrumentalista, współpracował z takimi wykonawcami jak m.in. John Mayall, Lou Reed, Frank Zappa czy Charlie Watts.

THE DANA FUCHS BAND (USA) - piosenkarka, której hipnotyczny głos sprawił, że krytycy porównują ją do takich legend rocka jak Janis Joplin czy Mick Jagger.

HUNDRED SEVENTY SPLIT (UK) feat. Joe Gooch & Leo Lyons from Ten Years After - nowy projekt muzyków z zespołu Ten Years After.

HENRIK FREISCHLADER BAND (DE) - jeden z najbardziej znanych gitarzystów europejskiej sceny bluesowej.

ERIC GALES BAND (US/PL) - amerykański blues-rockowy gitarzysta, okrzyknięty cudownym dzieckiem, w jego grze słychać wpływy Jimiego Hendrixa.

LAYLA ZOE (CAN) - wokalistka bluesowa, obok której nie można przejść obojętnie; często porównywana do Janis Joplin przez jej surowe i emocjonalne zachowanie na scenie.

Doskonałym uzupełnieniem festiwalowych emocji będą wieczorne koncerty klubowe i nocne jam session w restauracjach i pubach. Dla uspokojenia zmysłów zapraszamy na wystawę zdjęć wielkoformatowych "Mississippi - kolebka bluesa" autorstwa Mortena Gjerde w ramach większego projektu: "Historia Bluesa, Notodden - Mississippi". Wystawa czynna będzie do 31.08.2013.

Pełen program Suwałki Blues Festival 2013 na www.suwalkiblues.com

Koncerty główne poprowadzą znani dziennikarze bluesowi: Jan Chojnacki - Program III Polskiego Radia oraz Andrzej Jerzyk - Radio Centrum Kalisz, Forum Okolice Bluesa, portal www.blues.com.pl.

Tegoroczny festiwal realizowany jest w ramach programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego" przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Sponsorami Suwałki Blues Festival 2013 są producent marki TYSKIE i Hotel SZYSZKO***.

Na wydarzenie zapraszają również LitPol Link i Eltel Networks - realizatorzy międzynarodowego połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa.

Magazyn Gitarzysta jest patronem wydarzenia.


Colossus Triggerfinger

Powiadają, że lepsze jest wrogiem dobrego. Są momenty, gdy właśnie tak myślę o najnowszym albumie Triggerfinger.

Gramy dalej

7 /10
Wall of Sound Marty Friedman

Marty Friedman będzie już zawsze kojarzony z Megadeth, ale życie po tej kapeli też istnieje, czego dowodzi choćby tegoroczny album amerykańskiego...Gramy dalej

9 /10
Live at Carnegie Hall - An Acoustic Evening
Gatunek: Blues rock
How Did We Get So Dark?
Gatunek: Rock
Existential Gravity
Gatunek: Progressive metal
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniSierpieńnastępny
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31