Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Nowy utwór Marty Friedmana do odsłuchu

Nowy utwór Marty Friedmana do odsłuchu

Można już zapoznać się z kompozycją "Steroidhead" zapowiadającą najnowszy album Marty Friedmana, który będzie nosić tytuł "Inferno".

W "Steroidhead" gościnnie wystąpili Keshav Dhar i Anup Sastry (Skyharbor). Marty Friedman uzasadnia ten wybór: "Uwielbiam współpracować z innowacyjnymi, ryzykanckimi i jadącymi po bandzie muzykami, a oni doskonale pasują do tego opisu."

"Każdy z utwór na tym albumie powstał z udziałem własnego dream teamu, dlatego cały czas czuję się jakbym był pod ciągłym ostrzałem świeżych interpretacji mojej muzyki." - mówi gitarzysta.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

"Inferno" ukaże się na początku 2014 roku nakładem Prosthetic Records. Po dekadzie wypełnionej regularnie wydawanymi w Japonii albumami, będzie to pierwszy, od premiery krążka "Music for Speeding" z 2003 roku, materiał Friedmana przeznaczony na rynek amerykański i wypuszczony przez amerykańską wytwórnię.

Wśród gości na płycie znaleźli się Alexi Laiho z Children of Bodom, gitarzysta Revocation Dave Davidson, Rodrigo y Gabriela oraz Jason Becker. Inaczej niż zazwyczaj w przypadku podobnych kolaboracji, to goście odpowiadają za stworzenie kompozycji, w której wystąpili. W dalszej kolejności, Friedman aranżował je i dokładał swoje partie.

Szczególnie interesująco brzmi informacja o współpracy z Jasonem Beckerem, przyjacielem z czasów gry w Cacophony, od wielu lat cierpiącym na stwardnienie zanikowe boczne, chorobę, która całkowicie wykluczyła go z czynnego życia muzycznego.

"Jason jest w stanie tworzyć muzykę, choć nie może już grać na gitarze. W filmie dokumentalnym 'Not Dead Yet' można zobaczyć w jaki sposób robi to poruszając gałkami ocznymi, ponieważ tylko nimi jest w stanie ruszać. Jednak jego mózg jest w pełni sprawny a jego muzyka może ewoluować, tak jak to się dzieje w przypadku innych twórców. To niesamowite, gdzie Jason zaszedł dziś ze swoją muzyką." - mówi Marty Friedman.

Becker przekazał Friedmanowi część swoich pomysłów, które zostały zaaranżowane przez byłego gitarzystę Megadeth i wzbogacone jego własnymi partiami. W ten sposób powstała długa, trwająca ponad siedem minut kompozycja, w której wszystkie partie gitary elektrycznej wykonywane są przez Friedmana. Fragment grany na gitarze akustycznej, który również znalazł się w tym utworze to jednak zasługa Ewana Dobsona, przyjaciela Jasona Beckera, który wykonał go w aranżacji opracowanej i spisanej przez Friedmana, wykorzystującej pomysł Beckera.

"Ten utwór to zdecydowanie Cacophony. Brzmi tak, ja brzmiałaby muzyka tworzona przeze mnie i Jasona w 2014 roku i w przyszłości."

Również "Steroidhead" zdaje się zwiastować powrót do mocniejszego brzmienia."Wiem, że fani chcą najbardziej intensywnego materiału jaki jestem w stanie zrobić." Gitarzysta nie chce jednak bardziej zdecydowanie cofać się do czasów Cacophony i Megadeth. "Nie słucham już podobnych rzeczy, ponieważ moja gra jest teraz wielokrotnie bogatsza, głębsza i intensywniejsza niż kiedyś." - mówi.


The Last Night of The Electrics Status Quo

Status Quo legendą jest i basta. Wystarczy wspomnieć, że od 1962 roku do dziś, nagrali 60 piosenek, które znalazły się na brytyjskiej liście...Gramy dalej

6 /10
Mad Season Obey The Brave

Nie sądziłem, że Kanadyjczycy zboczą z drogi melodyjnego hc/metalcore’a na rzecz niemal kalifornijskich punkowych brzmień, ale to dobrze. Niech...Gramy dalej

8 /10
Wastelands
Gatunek: Post-rock
Origin ocena 6
Unparalleled Universe
Gatunek: Death metal
Heat
Gatunek: Art Rock
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniLipiecnastępny
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31