Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Jarocin Festiwal 2014 - znamy pierwszych wykonawców

Jarocin Festiwal 2014 - znamy pierwszych wykonawców

Znamy już pierwszych wykonawców, którzy wystąpią na tegorocznej edycji Jarocin Festiwalu, która odbędzie się w dniach 18-21 lipca

Będą to zespoły: Anathema, Dezerter, Enej, Czesław Śpiewa i Only Crime oraz laureaci zeszłorocznej edycji konkursu Hortex Rytmy Młodych - zespoły Lola Lynch, BixBit i Thrudy!

Anathema to brytyjska grupa, powstała na początku lat 90. ubiegłego wieku w Liverpoolu. Zespół zaczynał jako jeden z prekursorów death doom metalu, z czasem, pod wpływem takich bandów jak Pink Floyd wprowadzał do swojej twórczości zupełnie nowe elementy. Formacja, która przez lata całkowicie odeszła od metalowego brzmienia wydała do tej pory dziewięć albumów długogrających, w tym ostatni - "Weather Systems" (2012), który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony słuchaczy i krytyków.

Dezerter wystąpi w Jarocinie na wyjątkowym koncercie. Po raz pierwszy zespół wykona w całości materiał z płyty "Underground out of Poland". To właśnie z Jarocinem wiąże się historia tego albumu. Krążek ukazał się w 1987 roku, wydany przez niezależną amerykańską wytwórnię Maximum Rock’n’Roll. Płyta powstała z nagrań zarejestrowanych w 1983 roku w Studio Wawrzyszew, w 1985 roku na nielegalnej sesji w studio Polskiego Radia oraz właśnie w Jarocinie, na koncercie z 1984 roku. W opinii wielu dziennikarzy i uczestników jarocińskich festiwali to właśnie tamten koncert był jednym z najlepszych w historii imprezy. Dezerter stanie na deskach jarocińskiej sceny w trzydziestą rocznicę tego legendarnego występu.

Enej powstał w 2002 roku w Olsztynie, z inicjatywy braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera "Eneidy" Iwana Kotlarewskiego. Utwór ten jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej to wesoły kozak podróżujący po świecie. Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, miały źródło w pochodzeniu, korzeniach członków zespołu - właśnie ukraińskość i muzyka tradycyjna grana na ludowych instrumentach zdominowała pierwszy okres historii formacji. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, zmieniał się charakter wykonywanej muzyki. Do największych przebojów kapeli należą utwory "Radio Hello", "Skrzydlate ręce" i "Lili".

Czesław Śpiewa to polsko-duński muzyczny projekt Czesława Mozila. Zespół debiutował w 2008 roku, nagranym w Danii krążkiem "Debiut", który przebojem wdarł się na polski rynek muzyczny. Singiel "Maszynka do świerkania" znalazł się na szczytach wielu list przebojów, w tym na pierwszym miejscu w radiowej Trójce. Za debiutancką płytę muzycy zostali wyróżnieni trzema Fryderykami. W kolejnych latach ukazały się jeszcze albumy "POP" oraz "Czesław Śpiewa Miłosza".

Only Crime
to skład stworzony w 2003 roku z weteranów sceny hardcore/punk. Zespół założyli Russ Rankin (Good Riddance) i Aaron Dalbec (Bane) po wspólnej trasie swoich macierzystych formacji. Do uzupełnienia składu zaprosili Zacha Blaira (Hagfish/Gwar/Armstrong), Billa Stevensona (Descendents/ALL/Black Flag) i Doniego Blaira (Hagfish/Armstrong) i w tej postaci zespół nagrał debiutancki krążek "To the Nines". W kolejnych latach muzycy intensywnie koncertowali m.in. z Rise Against, Boy Sets Fire i Strung Out. Ostatnią pozycją w dyskografii Only Crime jest album “Pursuance".

W Jarocinie nie zabraknie również formacji, które zdobyły wyróżnienia w zeszłorocznym konkursie Hortex Rytmy Młodych. Publiczności Festiwalu zaprezentują się więc zespoły Lola Lynch, BixBit i Thrudy, które można będzie zobaczyć również w lutym i marcu na trzech odsłonach Rocket Festiwalu.

Karnety kosztują 140 zł (do 30 czerwca) oraz 150 zł (od 1 lipca).
Bilety jednodniowe kosztują 90 zł (do 30 czerwca) oraz 100 zł (od 1 lipca).

Karnety i bilety jednodniowe  na Jarocin Festiwal dostępne są już we wszystkich punktach sprzedaży. Zapraszamy na strony www.go-ahead.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ticketpro.pl oraz do sklepów sieci Empik, Media Markt i Saturn. Wejściówki dostępne są również w Centrum Informacji Miejskiej, Rock Long Lucku, Carton Shopie i Gazeta Cafe (Poznań) i w Jarocińskim Ośrodku Kultury.

 

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym festiwalu.

Hard Truth Coco Montoya

Coco Montoya po raz kolejny udowadnia, że nie trzeba być wybitnym gitarzystą, by stać się topowym bluesmanem.

Gramy dalej

7 /10
Atonement Immolation

Są piłkarze, których lubię, a których kariery układały się różnie. Jedni błysnęli za młodu, ale nigdy nie potwierdzili drzemiącego w nich...Gramy dalej

8 /10
Obituary ocena 8
Obituary
Gatunek: Death metal
Lost In Paris Blues Band
Gatunek: Blues rock
Emmure ocena 8
Look at Yourself
Gatunek: Metal
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniMarzecnastępny
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31