Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Pierwsze gwiazdy Suwałki Blues Festival 2014

Pierwsze gwiazdy Suwałki Blues Festival 2014

Organizatorzy siódmej edycji Suwałki Blues Festival potwierdzili pierwsze nazwiska gwiazd festiwalu.

10-12 lipca w Suwałkach zagrają m.in. jeden z najlepszych gitarzystów bluesowych Walter Trout & Band (USA), obdarzony genialnym głosem Earl Thomas z zespołem The Royal Guard (USA/UK) oraz odkrycie ubiegłego roku - Nikki Hill (USA). To dopiero początek listy artystów, którzy w lipcu zagrają w Suwałkach.

Największą jak dotąd niespodzianką jest Walter Trout & Band (USA), były członek John Mayall's Bluesbreakers i Canned Heat, gwiazda finałowego koncertu SBF, który w ramach trasy "25 Years Anniversary" - World Tour 2014 wystąpi w Suwałkach na jedynym koncercie w Polsce. Ostatnim razem gościł w Polsce w 2006 roku, dlatego jego występ to nie lada gratka dla fanów ostrego gitarowego grania. Warto podkreślić, że trasa, w ramach której odbędzie się polski koncert, w Europie obejmuje występy tylko na najbardziej prestiżowych festiwalach, w tym na Suwałki Blues Festival.

Suwałki Blues Festival
to największy plenerowy festiwal bluesowy w kraju. 3 dni koncertów, 2 profesjonalne sceny plenerowe, koncerty na kameralnych scenach w centrum miasta, śniadania bluesowe, liczne koncerty akustyczne i nocne koncerty klubowe połączone z jam sessions. Uznane gwiazdy i nowe brzmienia. Tysiące odwiedzających. Doskonała muzyczna atmosfera. Od lat utrzymuje rangę jednej z największych i najważniejszych imprez bluesowych w Europie.

Organizatorzy zapewniają, że w niedługim czasie ujawnią kolejne gwiazdy 7 Suwałki Blues Festival. Jak co roku, na wszystkie koncerty plenerowe, imprezy towarzyszące oraz klubowe śniadania bluesowe wstęp jest bezpłatny.

Nowością w tym roku ma być konkurs zespołów składający się z dwóch części. Pierwsza to otwarty konkurs zespołów bluesowych dla wykonawców z Polski i krajów nadbałtyckich, a druga, tylko dla wykonawców z Polski, to kwalifikacje do European Blues Challenge 2015, w których zespoły mają szansę zdobyć akredytację do udziału w tej imprezie jako przedstawiciel naszego kraju.

Więcej na www.suwalkiblues.com

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym festiwalu.

Walter Trout & Band (USA)

Walter Trout (ur. w 1951, gitarzysta i kompozytor). Kariera Trouta rozpoczęła się w New Jersey w późnych latach 1960. Następnie postanowił przenieść się do Los Angeles, gdzie został sidemanem artystów takich jak Percy Mayfield i Deacon Jones. Pracował również w zespołach Johna Lee Hookera oraz Joe Texa. W 1981 Trout został gitarzystą w blues rockowego zespołu Canned Heat. Zaproszono go do gry w John Mayall’s Bluesbreakers, w którym dzielił scenę z gitarzystą Coco Montoyą. Razem tworzyli niezwykły, gitarowy duet. Trout opuścił Bluesbreakers w 1989 i założył zespół Walter Trout Band a potem Walter Trout & The Radicals, który stał się popularny w Europie. W roku 1989 zdecydował się pracować na własne konto. Od tego czasu stale nagrywa i wydaje albumy, które natychmiast stają się hitami kasowymi.

Earl Thomas & The Royal Guard (USA/UK)

Choć studiował śpiew klasyczny, i od wielu lat para się komponowaniem dla gwiazd tak wielkich, jak Etta James, Solomon Burke, Screamin’ Jay Hawkins, czy Tom Jones, jego największym atutem są bezsprzecznie sceniczna charyzma i niepowtarzalny głos. Earl ma koncie występy na najbardziej prestiżowych festiwalach świata - w tym na Montreux Jazz - oraz dwanaście albumów. Jego utwory były wykorzystywane w wielu filmach i serialach telewizyjnych (m.in. "Ostry dyżur"). Nic dziwnego, że nazywają go "the Blues Ambassador".

Nikki Hill (USA)

Jej talent eksplodował nagle na początku 2013 roku, wywołując ogromne zamieszanie w bluesowym środowisku. Co składa się na jej sukces? Z pewnością głos, silny jak dzwon. Na pewno osobowość, pełna energii, uroku i scenicznej charyzmy. Uwagę z pewnością przyciąga też charakterystyczny wygląd: schowana pod turbanem burza dredów, i iście postmodernistyczne połączenie tatuaży z zamiłowaniem do staromodnych strojów. Nie przeszkadza też fakt, że na scenie towarzyszy jej fantastyczny zespół pod wodzą męża, młodego, acz uznanego gitarzysty Matta Hilla. Kwartet dopełniają basista Ed Strohsahl i perkusista Joe Meyer. Muzycznie poruszają się pomiędzy bluesem, soulem i staromodnym rock‘n’rollem. Mieszankę tę dobrze prezentuje debiutancka płyta, zatytułowana po prostu “Here’s Nikki Hill".

Out of the Voiceless Grave The Lurking Fear

Dokładnie taki death metal lubię. Szybki, surowy, bez technicznych wygibasów i zbędnych ceregieli.

Gramy dalej

7 /10
Respekt Korpus

W latach osiemdziesiątych Korpus to była pierwsza liga i znacząca nazwa. Wojowali na scenie obok TSA, KATa i Turbo, będąc zarazem jednym z symboli...Gramy dalej

7 /10
Wolves
Gatunek: Punk
Power of Peace
Gatunek: Funk
Heatwave
Gatunek: Hardcore
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniWrzesieńnastępny
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30