Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Blackmore’s Night juz w sierpniu w Zabrzu

Blackmore’s Night juz w sierpniu w Zabrzu

28 sierpnia wystąpi w Polsce formacja Blackmore’s Night. Zespół, na czele którego stoją Ritchie Blackmore (ex-Deep Purple i Rainbow) i jego żona Candice Night, od lat tworzy muzykę inspirowaną renesansowym folk rockiem. Na swoim koncie mają osiem albumów z czego ostatni zatytułowany "Dancer & the Moon" został wydany w czerwcu 2013 roku.

Jedyny polski koncert w ramach europejskiego tournée Summer Tour 2014 odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Będzie to czwarty a pierwszy od sześciu lat koncert w Polsce.

Ritchie Blackmore to niewątpliwie jeden z największych światowych gitarzystów. Krytycy muzyczni nigdy nie mieli podstaw aby wątpić w jego silną pozycję jako kompozytora i znakomitego instrumentalisty. Wystarczy przypomnieć takie kompozycje jak: "Black Night", "Strange Kind Of Woman", "Child In Time" czy "Smoke On The Water", które powstały za czasów świetności zespołu Deep Purple z Blackmorem w składzie, albo fakt, że koncertował on z Royal Philharmonic Orchestra w Royal Albert Hall w Londynie, a w 1984 roku w Japonii zagrał z Japońską Orkiestrą Symfoniczną adaptację dziewiątej Symfonii Beethovena. Artysta zawsze miał słabość do średniowiecznej i renesansowej muzyki, ale w czasach współpracy z Deep Purple i Rainbow jego preferencje musiały ustąpić ogólnie przyjętym zasadom muzyki rockowej. Sytuacja zmieniła się kiedy gitarzysta założył zespół Blackmore's Night. Początki zespołu sięgają przełomu lat 80 i 90. ubiegłego wieku kiedy Candice Night, pracująca wówczas w nowojorskiej stacji radiowej i będąca równocześnie fanką Rainbow, poprosiła Blackmore’a o autograf…

Wspólne życie rozpoczęli w 1991 roku a muzyka z epoki Renesansu była wówczas jedną z ich największych pasji. W 1995 roku podczas nagrywania przez zespół Rainbow albumu “Stranger in Us All" (na który Night napisała część tekstów, a także nagrała chórki), para skompletowała materiał na pierwszy wspólny album. I tak w 1997 roku powstał projekt, którego nazwa stanowiła grę słów od nazwisk dwójki najważniejszych muzyków biorących w nim udział - Blacmore’s Night. Do współpracy zaprosili muzyków sesyjnych. Ich debiutancki album "Shadow of the Moon" był olbrzymim muzycznym sukcesem.

Na kolejnych płytach, a zwłaszcza albumie "Fires at Midnight", w brzmienie muzyki wkradało się coraz więcej rockowych partii gitarowych, ale zespół nadal utrzymywał obrany kierunek jakim był folk rock. Blackmore’s Night tworzy niezwykłą muzyczną mieszankę, w której melodie rodem z XVI wieku osadzone są w nowoczesnej, przebojowej oprawie i podane ze swadą godną rockowego wirtuoza.

Ta specyficzna muzyka zdobyła wielu fanów - album "Shadow Of The Moon" pozostawał na niemieckiej liście przebojów aż przez 17 tygodni a w Japonii uzyskał status złotej płyty. W ciągu minionych lat występowali w wielu krajach obierając na miejsce koncertów historyczne budynki jak na przykład zamki czy opery, i głównie przed publicznością ubraną w kostiumy z epoki…. W 2003 roku zagrali m.in. w Kopalni Soli w Wieliczce. Zespół jest na tyle popularny, że zainspirował wiele tzw. zespołów-tributów jak na przykład Renaissance Night, the Italian Morning Star czy Midnight.


Blackmore’s Night - skład:
Ritchie Blackmore - gitary, mandolina, domra, lira korbowa
Candice Night - wokal, piszczałki, szałamaja, tamburyn, rauschpfeife
oraz
Bard David of Larchmont (David Baranowski) - klawisze
Earl Grey of Chimay (Mike Clemente) - gitara basowa, mandolina, gitara rytmiczna
Troubadour of Aberdeen (David Keith) - perkusja
Lady Kelly De Winter (Kelly Morris) - róg, wokale
Scarlet Fiddler (Claire Smith) - skrzypce

CENA biletu:
170 zł
209 zł
259 zł
270 zł
W dniu koncertu:
190 zł
229 zł
279 zł

28.08.2014 - Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
Otwarcie bram: 19:00
Początek koncertu: 20:00
Bilety już w sprzedaży! www.shop.metalmind.com.pl, www.ticketpro.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl,www.biletin.pl

Hard Truth Coco Montoya

Coco Montoya po raz kolejny udowadnia, że nie trzeba być wybitnym gitarzystą, by stać się topowym bluesmanem.

Gramy dalej

7 /10
Atonement Immolation

Są piłkarze, których lubię, a których kariery układały się różnie. Jedni błysnęli za młodu, ale nigdy nie potwierdzili drzemiącego w nich...Gramy dalej

8 /10
Obituary ocena 8
Obituary
Gatunek: Death metal
Lost In Paris Blues Band
Gatunek: Blues rock
Emmure ocena 8
Look at Yourself
Gatunek: Metal
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniMarzecnastępny
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31