Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Gitarowy Rekord Guinnessa bijemy na całym świecie

Gitarowy Rekord Guinnessa bijemy na całym świecie

Drezno zostało miastem partnerskim festiwalu Thanks Jimi Festival, ale 1 maja, podczas bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa, Wrocław połączy się na żywo także ze Szwecją, Norwegią, a nawet Australią.

Gitarowy Rekord zyskuje coraz bardziej międzynarodowy charakter. W poprzednich latach "Hey Joe" wykonywano jednocześnie na wrocławskim Rynku oraz aż w 12 ośrodkach na całym świecie - m.in. w Kolonii, Berlinie, Chicago czy Kolbotn w Norwegii. W tym roku Rekord pobijany będzie wraz z Dreznem - miastem partnerskim festiwalu, do którego pojedzie wrocławska reprezentacja gitarzystów.

Organizatorzy połączą się również z innymi ośrodkami gitarowymi, m.in. w Norwegii, Szwecji i Niemczech (Oberhausen) oraz z australijskim Perth. Dzięki odbywającej się co roku transmisji internetowej przez stronę www.heyjoe.pl do imprezy mogą dołączać online gitarzyści na całym świecie. A to dopiero początek międzynarodowego wymiaru festiwalu. Organizatorzy zapowiadają pozyskiwanie nowych miast partnerskich. Na przyszły rok już zapowiedziały się kolejne państwa europejskie (m.in. Madryt, Rzym, Brema). Wszystko to w ramach przygotowań do specjalnej edycji festiwalu w 2016 roku, kiedy to Wrocław świętować będzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Gitarowy Rekord Guinnessa będzie wówczas pobijany w wymiarze europejskim.

W tym roku Gitarowy Rekord Guinnessa w ramach Thanks Jimi Festival odbędzie się już po raz dwunasty. Impreza zyskała już kultowy status i co roku gromadzi na wrocławskim Rynku gitarzystów z całej Europy, którzy podejmują próbę bicia Rekordu Guinnessa we wspólnym graniu utworu "Hey Joe" rozsławionego przez Jimiego Hendrixa. W tym roku uczestnicy będą próbowali pobić swój rekord z 2012 roku, kiedy numer wybrzmiał grany przez 7273 gitary. Grać można na gitarze, ukulele, mandolinie, a nawet na instrumentach strunowych własnej konstrukcji.

Festiwal co roku transmitowany jest przez media międzynarodowe. Sceny z wrocławskiego Rynku emitują m.in. telewizje Al Jazeera i RTL czy największa amerykańska stacja CBS. Rosnąca popularność wrocławskiej imprezy nie dziwi, zwłaszcza że kilka tysięcy gitar rozbrzmiewających w rytm legendarnego utworu robi ogromne wrażenie. "Pamiętam doskonale pierwszy Rekord w 2003 r., na którym pojawiło się 588 osób oraz trzy ostatnie, które gromadziły kilka tysięcy gitarzystów. Ale nie o liczby tu chodzi, tylko o tę niepowtarzalną, spontaniczną atmosferę. Zatem "Gitarzyści z wszystkich krajów  łączcie się"! - mówi Leszek Cichoński,

Thanks Jimi Festival to nie tylko bicie rekordu. Imprezie towarzyszą koncerty z udziałem wybitnych sław ze świata muzyki rockowej. We Wrocławiu 1 maja wystąpią m.in. Eric Burdon & The Animals, Uriah Heep oraz Steve Vai - jeden z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów. Nie zabraknie również całej reprezentacji polskich gwiazd, w tym m.in. Wojciecha Waglewskiego, zespołu Luxptorpeda oraz Leszka Cichońskiego ze specjalnym projektem - Thanks Jimi AllStars Band.

Muzycy wystąpią 1 maja na Wyspie Słodowej we Wrocławiu. Bilety można nabyć za pośrednictwem sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl oraz www.eventim.pl. Ich cena to 65 zł oraz 80 zł w dniu koncertu. Dla uczestników rekordu tradycyjnie przewidziano bardzo atrakcyjne zniżki. Udział w próbie ustanowienia kolejnego Gitarowego Rekordu Guinnessa, która odbędzie się na wrocławskim Rynku, jest bezpłatny.

Więcej informacji oraz materiały do nauki "Hey Joe" na www.heyjoe.pl oraz www.facebook.com/GitarowyRekord

Zdjęcie: Marcin Tomaszuk

Colossus Triggerfinger

Powiadają, że lepsze jest wrogiem dobrego. Są momenty, gdy właśnie tak myślę o najnowszym albumie Triggerfinger.

Gramy dalej

7 /10
Wall of Sound Marty Friedman

Marty Friedman będzie już zawsze kojarzony z Megadeth, ale życie po tej kapeli też istnieje, czego dowodzi choćby tegoroczny album amerykańskiego...Gramy dalej

9 /10
Live at Carnegie Hall - An Acoustic Evening
Gatunek: Blues rock
How Did We Get So Dark?
Gatunek: Rock
Existential Gravity
Gatunek: Progressive metal
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniSierpieńnastępny
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31