Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Patti Smith w sierpniu w Warszawie

Patti Smith w sierpniu w Warszawie

17 sierpnia w Amfiteatrze w Parku Sowińskiego w Warszawie wystąpi Patti Smith and Her Band.

Patti Smith to ikona nowojorskiego punk rocka, która wniosła do niego pierwiastek feminizmu i dużą dawkę poezji. Piosenkarka , pisarka, malarka, zagorzała pacyfistka. Jej debiutancka płyta "Horses" trafiła na listę stu najważniejszych płyt wszech czasów, a ona sama - do Rock and Roll Hall of Fame.

Już 17 sierpnia Patti wystąpi w warszawskim Amfiteatrze w Parku Sowińskiego, aby zaśpiewać swoje największe przeboje, takie jak "Because the Night", czy "Gloria" oraz twory z najnowszego albumu "Banga".

Jedenasty album Patti, zatytułowany "Banga" trafił na półki sklepowe w 2012 roku. Wielu krytyków uznało płytę za jej najlepszy materiał od czasów "Horses". Poruszający, szczery, ze świetnymi tekstami, nawiązujący do twórczości Boba Dylana czy The Doors, zawiera takie utwory jak "This Is the Girl" (napisany dla Amy Winehouse), "Fuji-San" (zainspirowany trzęsieniem ziemi w Japonii), czy "Nine" (który skomponowała dla swojego przyjaciela - Johnny’ego Deepa).

17.08.2014
Warszawa, Amfiteatr w Parku Sowińskiego


godz. 20.00

Bilety w cenie od 110 do 230 zł do nabycia na www.makroconcert.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl oraz w salonach Empik.

Patti Smith urodziła się w 1946 roku w Chicago. Po porzuceniu studiów wyjechała do Paryża, gdzie występowała w ulicznej trupie teatralnej. Na początku lat 70. powróciła do Nowego Jorku i dołączyła do grupy poetów eksperymentujących - St. Mark’s Poetry Project. Poza tworzeniem poezji zajmowała się również pisaniem recenzji płyt do takich czasopism jak Creem i Rolling Stone. W 1974 roku razem z muzykami Lennym Kayem, Irvanem Karlem, Jay Dee Daughertym i Richardem Sohlem nagrała swojego pierwszego singla "Piss Factory", a rok później wydała debiutancki album "Horses". Pionierskie połączenie wczesnego punkrocka z poezją przyniosło jej wielki rozgłos na całym świecie, a co za tym idzie - wyprzedane koncerty w USA i Europie. W 1976 roku zespół wydał płytę "Radio Ethiopia", ale dopiero krążek "Easter" osiągnął taki duży komercyjny sukces jak debiutancki "Horses". Znalazł się na nim nieśmiertelny przebój "Becouse the Night", który podarował Patti Bruce Springstin. Po ukazaniu się w sprzedaży longplaya "Wave", na którym znalazły się takie hity, jak "Frederick" oraz "Dancing Barefoot", Patti Smith na długie lata pożegnała się ze sceną.

W 1996 roku artystka nagrała krążek "Gone Again", z utworem poświęconym Kurtowi Cobainowi - About a Boy. W kolejnych latach Patti Smith z zespołem zarejestrowała dwie kolejne płyty "Peace and Noise" oraz "Gung Ho", z których utwory "1959" i "Glitter in Their Eyes" zostały nominowane do nagrody Grammy w kategorii Best Female Rock Vocal Performance.

Patti Smith to nie tylko wokalistka, ale również uzdolniona malarka i pisarka. Jej rysunki można było podziwiać np. w muzeum Andy’ego Warhola, a jedna z książek - Poniedziałkowe Dzieci - została wyróżniona nagrodą National Book Award oraz przez 37 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Timesa. W 2005 roku Patti Smith została odznaczona przez francuskie Ministerstwo Kultury prestiżowym tytułem Komandora Orderu Sztuki i Literatury, a w 2007 roku dołączyła do Galerii Sław Rock and Rolla.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Reaching into Infinity DragonForce

Aż ciężko uwierzyć, że Dragonforce wydaje płyty od blisko piętnastu lat, tym bardziej, że zainteresowanie zespołem straciłem wraz z odejściem...Gramy dalej

5 /10
Gravel Pit Minetaur

Po kilku latach działalności Minetaur, fani zespołu doczekali się wreszcie debiutanckiej płyty.

Gramy dalej

7 /10
Miejscovi ocena 7
Tak się nie gra
Gatunek: Pop
Mastodon ocena 8
Emperor of Sand
Gatunek: Rock
Lovely Creatures. The Best of Nick Cave and The Bad Seeds
Gatunek: Rock
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniMajnastępny
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31