Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Znamy pierwszych artystów Jarocin Festiwal 2015

Znamy pierwszych artystów Jarocin Festiwal 2015

Voo Voo, Lao Che, Big Cyc, Tymon & The Transistors i Curly Heads to pierwsze gwiazdy Jarocin Festiwal 2015, który w tym roku odbędzie się w dniach 17 - 19 lipca.

W tym roku Jarocin Festiwal będzie organizowany przez agencję Prestige MJM, która w tym zakresie współpracować będzie z samorządem jarocińskim oraz Spichlerzem Polskiego Rocka. Partnerem imprezy zostało Rock Radio.

Znamy już pierwszych artystów, którzy wystąpią w Jarocinie. Wiadomo, że koncert z okazji 30-lecia zagra grupa Voo Voo. Zespół wykona największe utwory, które powstały w trakcie jego działalności. Ważnym punktem występu będą pozycje z najnowszej płyty "Dobry wieczór". W związku ze szczególną okazją na scenie pojawią się także specjalni goście. Jednym z nich będzie Alim Quasimov, który jest uważany za mistrza mugham, klasycznej muzyki Azerbejdżanu. Pieśń "Gdybym", którą zespół zawarł na najnowszej płycie powstała właśnie przy udziale Quasimova i jego córki Fargany. To prawdziwa "perła" najnowszej produkcji Voo Voo. Pochodzący z Azerbejdżanu muzyk nie będzie jednak jedynym gościem. W Jarocinie utwory z legendarnym polskim zespołem będą wykonywać także Lech Janerka oraz Dawid Podsiadło.

Poza tym, na scenie pojawią się takie zespoły jak: Big Cyc, Tymon & Transistors, Curly Heads (laureat Jarocin Festiwal 2012) i Lao Che. Pretekstem do występu grupy Big Cyc będzie album "Zadzwońcie po milicję", który został wydany z okazji 30-lecia wprowadzenia stanu wojennego. Na płycie znalazło się 11 utworów należących do niezależnych i nieistniejących już kapel podziemia alternatywnego z przełomu lat 1982-89. To właśnie te nagrania będą jednym z głównych punktów występu zespołu w Jarocinie. Nie zabraknie jednak także największych hitów z innych okresów działalności grupy.

"Właśnie sobie uświadomiłem, że dokładnie 30 lat temu zostałem laureatem Jarocina wraz z zespołem Rokosz. Rok wcześniej występowałem tam na dużej scenie. Trzy dekady to szmat czasu. Ten festiwal przez całe moje muzyczne życie gdzieś się przewijał w różny sposób. W tym roku znowu wystąpimy i to będzie wielki powrót do macierzy" - zauważył lider zespołu Big Cyc, Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak.  

Warto podkreślić, że w tym roku Jarocin Festiwal odbędzie się w nowym miejscu. "Tereny zostały już wydzierżawione. Dzięki temu będziemy mogli postawić dwie sceny oferując bogatszy program artystyczny. Stworzymy też lepsze zaplecze dla uczestników festiwalu" - podkreślił Janusz Stefański z Prestige MJM.  

Festiwal czeka w tym roku wiele zmian. Jedna z bardziej istotnych będzie dotyczyć Jarocińskich Rytmów Młodych, które są szansą na zaistnienie dla mniej znanych wykonawców. Przegląd zespołów zostanie zorganizowany na zdecydowanie większą skalę niż to miało miejsce w latach poprzednich. Wszystko potrwa kilka miesięcy. "W ostatnich latach konkurs był marginalizowany. Młodzi artyści byli dodatkiem do występów legend, a zawsze w Jarocinie proporcje były odwrócone. To było miejsce debiutów, gdzie zespoły mogły się pokazać. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że czasy się zmieniły i dziś możliwości na zaistnienie jest znacznie więcej. My chcemy jednak, żeby ci młodzi mieli kontakt z zespołami, które przyjeżdżają do nas jako gwiazdy. Przeprowadzone badania pokazują, że uczestnicy festiwalu uważają Jarocińskie Rytmy Młodych za bardzo ważny punkt imprezy" - wyjaśnił Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina.

Tegoroczne Jarocińskie Rytmy Młodych zostaną przeprowadzone w trzech etapach. Pierwszy potrwa od 1 do 15 kwietnia. W tym czasie wykonawcy będą mogli nadsyłać nagrania. Najlepsi zostaną zakwalifikowani do eliminacji regionalnych. Drugą częścią przeglądu będą przesłuchania w formie koncertów w pięciu miastach w Polsce: Rudzie Śląskiej, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Goleniowie. Odbędą się one na przełomie kwietnia i maja. Na każde miasto będzie przypadać 12 zespołów. Z każdej eliminacji regionalnej zostanie wyłoniona trójka półfinalistów, którzy wystąpią w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Ośmiu najlepszych z tego etapu zagra później na dużej scenie podczas festiwalu. Organizatorzy przyznają także trzy dzikie karty. "Mocno zaangażujemy się w promocję Jarocińskich Rytmów Młodych. To zawsze był bowiem wyróżnik tego festiwalu" - podsumował Mikołaj Lizut, dyrektor programowy Rock Radia.

Jarocin 2015 ma żyć muzyką także za sprawą imprez festiwalowych. W związku z tym odbędzie się bardzo wiele spotkań z artystami, którzy będą gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu, czy też z autorami i bohaterami książek. W tym przypadku ważną rolę odegra Spichlerz Polskiego Rocka. "To będzie miejsce spotkań fanów z ludźmi, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia na temat Jarocina, jego tradycji i tego co będzie z nim związane obecnie" - zapewnił Marek Kurzawa z Prestige MJM. "Spichlerz Polskiego Rocka to jedyne takie miejsce, gdzie można zapoznać się z ponad 50-letnią historią muzyki rockowej w Polsce i zobaczyć dlaczego tak ważną rolę odegrał w tym wszystkim właśnie Jarocin i jak nasz festiwal oddziaływał na polską rzeczywistość" - dodał Sebastian Pluta, dyrektor muzeum w Jarocinie.

Karnety na tegoroczny festiwal trafią do sprzedaży 1 kwietnia o godzinie 10:00. Do końca kwietnia będzie je można nabywać za 140 zł. Później ich cena wzrośnie do 170 zł.

Sprzedaż będzie prowadzona za pośrednictwem stron: www.prestigemjm.com, eBilet.pl, Ticketpro.pl, Eventim.pl i w salonach EMPIK na terenie całego kraju.

To The Bone Steven Wilson

Oho, Steven Wilson tym razem chce być Peterem Gabrielem. Tak można sobie pomyśleć słuchając "To The Bone". Czasami włącza mu się Talk Talk,...Gramy dalej

7 /10
Rough Times Kadavar

"Nie chcemy być po prostu kolejnym rockowym zespołem, chcemy być najlepsi" - zapowiadali przed premierą nowego albumu berlińczycy z Kadavar....Gramy dalej

8 /10
Cold Like War
Gatunek: Metalcore
Kasabian ocena 8
For Crying Out Loud
Gatunek: Indie rock
Hurts ocena 7
Desire
Gatunek: Pop
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniPaździerniknastępny
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31