Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Muzyczna ekspansja Jarocińskich Rytmów Młodych

Muzyczna ekspansja Jarocińskich Rytmów Młodych

Do tegorocznej edycji przeglądu Jarocińskie Rytmy Młodych, towarzyszącego festiwalowi w Jarocinie, zgłosiły się zespoły z aż 90 miast.

Teraz jurorzy dokonają pierwszej selekcji. 9 maja rozpoczną się przesłuchania, do których zakwalifikowanych zostanie 60 wykonawców. Laureata poznamy podczas festiwalu, który odbędzie się w dniach 17 - 19 lipca w Jarocinie. Patronem medialnym Rytmów Młodych jest Rock Radio.

Rytmy Młodych to bez wątpienia jeden z najbardziej zasłużonych przeglądów młodych zespołów w Polsce. Na jarocińskiej scenie konkursowej przed wielu laty z sukcesem debiutowały największe gwiazdy polskiej sceny alternatywnej. "Dawniej  Rytmy Młodych odbywały się w Jarocińskim Ośrodku Kultury, w dniach poprzedzających Jarocin Festiwal. W tym roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fanów muzyki rockowej z całego kraju, postanowiliśmy zorganizować koncerty eliminacyjne w kilku miastach Polski, by młode zespoły mogły dotrzeć ze swoją muzyką do szerszego grona słuchaczy" - tłumaczy Marek Kurzawa z Prestige MJM.

"Konkurs młodych zespołów powinien stawać się tym, co będzie wyróżniało festiwal w Jarocinie od innych imprez festiwalowych w Polsce. Dlatego tak dużą uwagę przywiązujemy do rangi konkursu, jaką zaproponowała agencja Prestige MJM. Chciałbym, aby publiczność przybywała do Jarocina, aby poznawać przede wszystkim debiutantów, a koncerty gwiazd były ważnym i atrakcyjnym dodatkiem do tego, co nowe, świeże, rodzące się i rozwijające na naszych oczach" - wyjaśnia Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji Rytmów Młodych nadeszły z niemal każdego zakątka Polski, co wskazuje na duże zainteresowanie przeglądem. Wśród 90 miast, z których pochodzą zespoły konkursowe, znalazły się m.in. Poznań, Szczecin, Koszalin, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Leszno, Wrocław, Warszawa, Września, Toruń, Bielsko-Biała, Grudziądz, Gniezno, Tarnów, Częstochowa, Kraków, Tychy, Opole, Gliwice, Rzeszów, Zabrze, Białystok oraz Suwałki.

Zespoły, które nadesłały swoje zgłoszenie i zostały zakwalifikowane do II etapu eliminacji, będą oceniane przez jury złożone z krytyków oraz ekspertów, od lat związanych ze światem muzyki. W gronie festiwalowego jury zasiądą: Jacek Jędrzejak "Dżej Dżej"- wokalista oraz basista zespołu Big Cyc, Ireneusz Andres "Agrest" - producent Rock Radia oraz Leszek Biolik - producent muzyczny, muzyk (Republika, Obywatel G.C.) oraz założyciel fundacji "Otwarta Scena". W późniejszym etapie w jury pojawiać się będą także inni reprezentanci branży muzycznej, jak również przedstawiciele festiwalowej publiczności.

Koncerty eliminacyjne Rytmów Młodych odbędą w aż pięciu miastach Polski: Rudzie Śląskiej (9 maja, Klub Druid), Goleniowie (Teatr Brama, 23 maja), Warszawie (30 maja, Klub Fugazi), Gdańsku (6 czerwca) oraz Poznaniu (Blue Note, 7 czerwca). Na poszczególnych scenach wystąpi wówczas po 12 zespołów, spośród których łącznie 15 formacji zostanie zaproszonych do półfinału w jarocińskim Spichlerzu Polskiego Rocka.

W wielkim finale Jarocińskich Rytmów Młodych 8 najlepszych zespołów powalczy o nagrodę główną na dużej scenie festiwalowej, w trakcie trzeciego dnia imprezy. Organizator przyzna także 3 dzikie karty uprawniające do występu podczas Jarocin Festiwal 2015. Laureat Jarocińskich Rytmów Młodych otrzyma nagrodę główną w postaci 6500 złotych brutto, jak również możliwość wystąpienia bezpośrednio przed koncertem głównej gwiazdy drugiego dnia Jarocin Festiwal 2015. Dodatkowo, zwycięski zespół będzie miał szansę zaprezentować się jako support przed jednym z koncertów światowej gwiazdy, organizowanym przez Prestige MJM w 2016 roku.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach od 17 do 19 lipca. Karnety można kupować za pośrednictwem stron: prestigemjm.com, eBilet.pl, ticketpro.pl oraz eventim.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju. Do końca kwietnia kosztują 140 złotych. Później ich cena wzrośnie.

To The Bone Steven Wilson

Oho, Steven Wilson tym razem chce być Peterem Gabrielem. Tak można sobie pomyśleć słuchając "To The Bone". Czasami włącza mu się Talk Talk,...Gramy dalej

7 /10
Rough Times Kadavar

"Nie chcemy być po prostu kolejnym rockowym zespołem, chcemy być najlepsi" - zapowiadali przed premierą nowego albumu berlińczycy z Kadavar....Gramy dalej

8 /10
Cold Like War
Gatunek: Metalcore
Kasabian ocena 8
For Crying Out Loud
Gatunek: Indie rock
Hurts ocena 7
Desire
Gatunek: Pop
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniPaździerniknastępny
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31