Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Zmarł sir George Martin

Zmarł sir George Martin

Wczoraj wieczorem, 8 marca zmarł sir George Martin, kompozytor, aranżer i producent muzyczny znany z wieloletniej współpracy z The Beatles.

Smutną informację przekazał dziś na Twitterze perkusista The Beatles, Ringo Starr. George Martin miał 90 lat.

W latach '50 George Martin rozpoczął pracę w Parlophone - oddziale wytwórni EMI, który zajmował się przede wszystkim muzyką poważną oraz nagraniami gwiazd komedii, takimi jak Peter Sellers czy Spike Milligan. Do spotkania, które zmieniło bieg historii rocka doszło w czerwcu 1962 roku, kiedy Martin - pełniący wówczas funkcję szefa Parlophone - zaprosił do studia Abbey Road muzyków The Beatles, których piosenki zostały wcześniej odrzucone przez kilka wytwórni, między innymi Deccę. To on podpisał w imieniu EMI kontakt z zespołem, który wkrótce stał się największą sensacją w historii muzyki popularnej.

To Martin zainicjował zwolnienie perkusisty Beatlesów Pete Besta, na którego miejsce przyszedł Ringo Starr. Co ciekawe Martin nie był początkowo zadowolony również z jego gry i sugerował wykorzystanie na pierwszych nagraniach Beatlesów perkusisty sesyjnego. George Martin wyprodukował niemal wszystkie płyty The Beatles (jego produkcja ostatniego albumu "Let It Be" została odrzucona, do sklepów trafił album w wersji Phila Spectora), na których udzielał się jako dodatkowy muzyk oraz aranżer i dyrygent. To on odpowiada choćby za orkiestracje w "Eleanor Rigby" czy "Yesterday", a także za wiele nowatorskich efektów stosowanych w studio przez zespół. Z racji swojego wpływu na czwórkę z Liverpoolu nazywany był piątym Beatlesem i przeszedł do historii jako jeden z najbardziej wpływowych producentów w historii muzyki popularnej. Wyprodukowane przez niego single The Beatles 30 razy zajmowały pierwsze miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Za Oceanem taka sztuka udała się 23 piosenkom.

George Martin pracował również z wieloma innymi artystami, m.in. Paulem McCartneyem (solowe płyty ex-Beatlesa), Gerry and the Pacemakers, Eltonem Johnem, Celine Dion, Kennym Rogersem, Jeffem Beckiem i Neilem Sedaką. Wyprodukował również najsłynniejsze muzyczne tematy do filmów z Jamesem Bondem ("Goldfinger" Shirley Bassey i "Live and Let Die" Paula McCartneya i Wings), a do "Live and Let Die" skomponował także ścieżkę dźwiękową.

W 1988 roku za zasługi dla przemysłu muzycznego George Martin został komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego, a w 1996 otrzymał tytuł szlachecki. Trzy lata później został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Woe To The Vanquished Warbringer

Doskonale zaczął się ten rok dla thrash metalu. Młodzież z Wysp i USA wypuszcza fantastyczne debiuty, a stare wygi, choć Warbringer to wciąż...Gramy dalej

9 /10
Hard Truth Coco Montoya

Coco Montoya po raz kolejny udowadnia, że nie trzeba być wybitnym gitarzystą, by stać się topowym bluesmanem.

Gramy dalej

7 /10
Immolation ocena 8
Atonement
Gatunek: Death metal
Obituary ocena 8
Obituary
Gatunek: Death metal
Lost In Paris Blues Band
Gatunek: Blues rock
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniMarzecnastępny
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31