Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Zmarł sir George Martin

Zmarł sir George Martin

Wczoraj wieczorem, 8 marca zmarł sir George Martin, kompozytor, aranżer i producent muzyczny znany z wieloletniej współpracy z The Beatles.

Smutną informację przekazał dziś na Twitterze perkusista The Beatles, Ringo Starr. George Martin miał 90 lat.

W latach '50 George Martin rozpoczął pracę w Parlophone - oddziale wytwórni EMI, który zajmował się przede wszystkim muzyką poważną oraz nagraniami gwiazd komedii, takimi jak Peter Sellers czy Spike Milligan. Do spotkania, które zmieniło bieg historii rocka doszło w czerwcu 1962 roku, kiedy Martin - pełniący wówczas funkcję szefa Parlophone - zaprosił do studia Abbey Road muzyków The Beatles, których piosenki zostały wcześniej odrzucone przez kilka wytwórni, między innymi Deccę. To on podpisał w imieniu EMI kontakt z zespołem, który wkrótce stał się największą sensacją w historii muzyki popularnej.

To Martin zainicjował zwolnienie perkusisty Beatlesów Pete Besta, na którego miejsce przyszedł Ringo Starr. Co ciekawe Martin nie był początkowo zadowolony również z jego gry i sugerował wykorzystanie na pierwszych nagraniach Beatlesów perkusisty sesyjnego. George Martin wyprodukował niemal wszystkie płyty The Beatles (jego produkcja ostatniego albumu "Let It Be" została odrzucona, do sklepów trafił album w wersji Phila Spectora), na których udzielał się jako dodatkowy muzyk oraz aranżer i dyrygent. To on odpowiada choćby za orkiestracje w "Eleanor Rigby" czy "Yesterday", a także za wiele nowatorskich efektów stosowanych w studio przez zespół. Z racji swojego wpływu na czwórkę z Liverpoolu nazywany był piątym Beatlesem i przeszedł do historii jako jeden z najbardziej wpływowych producentów w historii muzyki popularnej. Wyprodukowane przez niego single The Beatles 30 razy zajmowały pierwsze miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Za Oceanem taka sztuka udała się 23 piosenkom.

George Martin pracował również z wieloma innymi artystami, m.in. Paulem McCartneyem (solowe płyty ex-Beatlesa), Gerry and the Pacemakers, Eltonem Johnem, Celine Dion, Kennym Rogersem, Jeffem Beckiem i Neilem Sedaką. Wyprodukował również najsłynniejsze muzyczne tematy do filmów z Jamesem Bondem ("Goldfinger" Shirley Bassey i "Live and Let Die" Paula McCartneya i Wings), a do "Live and Let Die" skomponował także ścieżkę dźwiękową.

W 1988 roku za zasługi dla przemysłu muzycznego George Martin został komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego, a w 1996 otrzymał tytuł szlachecki. Trzy lata później został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Gods Of Violence Kreator

Mille Petrozza na czternastym albumie studyjnym Kreator pt. "Gods Of Violence" ogłasza: Szatan jest rzeczywistością!

Gramy dalej

8 /10
The Last Night of The Electrics Status Quo

Status Quo legendą jest i basta. Wystarczy wspomnieć, że od 1962 roku do dziś, nagrali 60 piosenek, które znalazły się na brytyjskiej liście...Gramy dalej

6 /10
Mad Season
Gatunek: Hardcore
Wastelands
Gatunek: Post-rock
Origin ocena 6
Unparalleled Universe
Gatunek: Death metal
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniLipiecnastępny
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31