Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Cat People - Manson czy Lanegan?

Cat People - Manson czy Lanegan?

W odstępie jednego dnia do sieci trafiły dwa znakomite covery klasycznego utworu Davida Bowie "Cat People (Putting Out Fire)". Warto się z nimi zapoznać.

"Cat People (Putting Out Fire)" to utwór napisany przez Davida Bowie i producenta Giorgio Morodera, na potrzeby filmu "Cat People" z 1982 roku. Druga, krótsza wersja tej kompozycji znalazła się na albumie Bowiego "Let's Dance" z 1983 r.

Pierwszy cover piosenki został zarejestrowany przez Shootera Jenningsa i Marilyn Mansona. Znalazł się on na ostatniej płycie Jenningsa "Countach (For Giorgio)" oddającej hołd twórczości Giorgio Morodera, kultowego producenta, twórcy i współpracownika wielu gwiazd, w tym Davida Bowie. Jennings zaprosił do udziału w swojej wersji "Cat People" Marilyn Mansona, który wielokrotnie publicznie deklarował swoją atencję do twórczości Davida Bowie.

"Zaprosiłem Mansona na przyjęcie i zapytałem, czy zna "Cat People" i czy zechciałby zaśpiewać w tym utworze na moim albumie, ponieważ jego głos powinien idealnie do tego pasować. Odpowiedział, że śpiewa ten utwór co wieczór przed wejściem na scenę, to była jego piosenka na rozgrzewkę. Pewnej nocy, o trzeciej nad ranem wylądowałem więc u niego w domu wraz ze sprzętem do nagrywania. To co jest najbardziej niesamowite w związku z Mansonem to fakt, że wszyscy wokaliści z którymi pracowałem zawsze nadmiernie analizują swoje wykonania i chcą albo wycinać wszelkie niedociągnięcia albo użyć innego podejścia. Wszyscy, ale nie on. Dom Mansona jest ogromny i wygląda jak burdel, a jego głos niósł się echem po całym budynku. To był niesamowite."

Animowany teledysk w reżyserii Valenberga i Blake Judda do tej wersji utworu właśnie trafił do sieci.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Dzień później na YT znalazła się inna wersja utworu, tym razem zarejestrowana przez współzałożyciela Porno for Pyros, Martyna LeNoble oraz Christiana Eignera, znanego przede wszystkim jako koncertowy perkusista Depeche Mode. Panowie zaprosili do współpracy wokalistów: Marka Lanegana i samego Dave'a Gahana.

Całość z zysków z tego utworu zostanie przekazana na American Liver Foundation, fundację zajmującą się zapobieganiom chorób wątroby. Utwór można kupić na iTunes, Amazonie i Bandcampie.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Który cover robi lepsze wrażenie?

A na koniec oryginalna, pełna wersja wykonania Davida Bowie.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

GALERIA
Return to Ommadawn Mike Oldfield

Oldfield w wielkiej formie! Już wprawdzie przynależące do popowej części twórczości Mika, "Man on the Rocks" zwiastowało, że artysta złapał...Gramy dalej

8 /10
Lykaia Soen

Progmetalowa supergrupa ze szwedzkim rodowodem ciągnie słuchacza w przeszłość, do starożytnej Grecji, na stoki Wilczej Góry (góry Likajon),...Gramy dalej

7 /10
Rapid Foray
Gatunek: Heavy metal
Rules
Gatunek: Hardcore
Queen ocena 9
On Air - The Complete BBC Sessions
Gatunek: Rock
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniLutynastępny
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28