Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Guitar Masters 2016 - Międzynarodowy Konkurs Gitarowy i Festiwal

Guitar Masters 2016 - Międzynarodowy Konkurs Gitarowy i Festiwal

Wrocławski festiwal Gitara+ przekształcił się w międzynarodowy konkurs i festiwal gitarowy Guitar Masters. To już 19 edycja jednej z najważniejszych imprez muzyki gitarowej na mapie świata.

W tym roku po raz pierwszy festiwalowi towarzyszyć będzie konkurs, rozgrywany w kategoriach gitara klasyczna i fingerstyle. Do Wrocławia przyjedzie ponad 60 uczestników, reprezentujących wszystkie kontynenty. Są to zwycięzcy etapu I, wybrani spośród 800 osób, które zgłosiły się do udziału w GM2016. Będą walczyć o najwyższą nagrodę pieniężną na świecie (pula nagród 60 000 euro) w jednej z najlepszych sal koncertowych Europy - Narodowym Forum Muzyki.

Krzysztof Pełech, wybitny gitarzysta klasyczny oraz pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny festiwalu zadbał również o część koncertową imprezy. Zaprosił na występy w NFM świetnych muzyków. Część z nich odwiedzi Polskę po raz pierwszy:

Anoushka Shankar to artystka, która zachwyca swoją wszechstronnością. Sting, Lenny Kravitz, Buika, Herbie Hancock, Norah Jones to tylko nieliczne znane nazwiska, z którymi współpracuje Anoushka. Ta wirtuozka sitaru zdobyła już kilka statuetek Grammy, wygrała Songlines Music Award w kategorii "najlepszy artysta" (2012). Ponadto komponuje muzykę filmową. Swoim występem Anoushka Shankar zainauguruje festiwal 21 października 2016 i otworzy serię koncertów w NFM.

23 października w NFM swoje hiszpańskie inspiracje zaprezentuje kontrabasista Renaud Garcia-Fons. Będzie można usłyszeć, jak wraz z Trio Arcoluz wykonuje utwory flamenco na kontrabasie.

Richard Galliano, jeden z najbardziej znanych akordeonistów, wraz z gitarzystą Sylvainem Luc’iem zagra namiętnie szlagiery ikon muzyki francuskiej Edith Piaf i Gusa Viseura. Koncert zatytułowany "Hommage À Edith Piaf" w sali Czerwonej NFM również 23 października 2016.

Polacy kochają flamenco. Paco de Lucíę zna prawie każdy. Niestety wielki mistrz odszedł, ale jego śladami wędruje następca - Vicente Amigo. Koncerty artysty to liryczne i romantyczne flamenco z elementami jazzu i improwizacji. Muzyk współpracował ze Stingiem, Paco de Lucíą i Johnem McLaughlinem. Vicente Amigo z zespołem zagra w Sali Głównej NFM 29 października.

Między 23 a 27 października w NFM odbędą się przesłuchania II i III etapu konkursu gitarowego Guitar Masters w kategorii Gitara klasyczna. W ramach finału konkursu odbędzie się Gala, podczas której wystąpią laureaci oraz Marco Tamayo z orkiestrą NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Vladimira Fanshila.

15 listopada rozpoczną się przesłuchania konkursowe rundy finałowej w kategorii Fingerstyle. Finał konkursu (16 listopada) uświetni występ Tommy’ego Emmanuela. To będzie jedyny taki koncert tego artysty w Polsce, bo wraz z nim na jednej scenie pojawi się skrzypek Ian Cooper, jazzman Martin Taylor oraz Piotr "Restek" Restecki.

Więcej informacji na temat festiwalu, konkursu i biletów na stronie: www.guitarmasters.pl.

Organizatorem festiwalu jest Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe. Guitar Masters 2016 International Competition & Festival stanowi część oficjalnego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

To The Bone Steven Wilson

Oho, Steven Wilson tym razem chce być Peterem Gabrielem. Tak można sobie pomyśleć słuchając "To The Bone". Czasami włącza mu się Talk Talk,...Gramy dalej

7 /10
Rough Times Kadavar

"Nie chcemy być po prostu kolejnym rockowym zespołem, chcemy być najlepsi" - zapowiadali przed premierą nowego albumu berlińczycy z Kadavar....Gramy dalej

8 /10
Cold Like War
Gatunek: Metalcore
Kasabian ocena 8
For Crying Out Loud
Gatunek: Indie rock
Hurts ocena 7
Desire
Gatunek: Pop
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniPaździerniknastępny
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31