Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Guitar Masters 2016 - Międzynarodowy Konkurs Gitarowy i Festiwal

Guitar Masters 2016 - Międzynarodowy Konkurs Gitarowy i Festiwal

Wrocławski festiwal Gitara+ przekształcił się w międzynarodowy konkurs i festiwal gitarowy Guitar Masters. To już 19 edycja jednej z najważniejszych imprez muzyki gitarowej na mapie świata.

W tym roku po raz pierwszy festiwalowi towarzyszyć będzie konkurs, rozgrywany w kategoriach gitara klasyczna i fingerstyle. Do Wrocławia przyjedzie ponad 60 uczestników, reprezentujących wszystkie kontynenty. Są to zwycięzcy etapu I, wybrani spośród 800 osób, które zgłosiły się do udziału w GM2016. Będą walczyć o najwyższą nagrodę pieniężną na świecie (pula nagród 60 000 euro) w jednej z najlepszych sal koncertowych Europy - Narodowym Forum Muzyki.

Krzysztof Pełech, wybitny gitarzysta klasyczny oraz pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny festiwalu zadbał również o część koncertową imprezy. Zaprosił na występy w NFM świetnych muzyków. Część z nich odwiedzi Polskę po raz pierwszy:

Anoushka Shankar to artystka, która zachwyca swoją wszechstronnością. Sting, Lenny Kravitz, Buika, Herbie Hancock, Norah Jones to tylko nieliczne znane nazwiska, z którymi współpracuje Anoushka. Ta wirtuozka sitaru zdobyła już kilka statuetek Grammy, wygrała Songlines Music Award w kategorii "najlepszy artysta" (2012). Ponadto komponuje muzykę filmową. Swoim występem Anoushka Shankar zainauguruje festiwal 21 października 2016 i otworzy serię koncertów w NFM.

23 października w NFM swoje hiszpańskie inspiracje zaprezentuje kontrabasista Renaud Garcia-Fons. Będzie można usłyszeć, jak wraz z Trio Arcoluz wykonuje utwory flamenco na kontrabasie.

Richard Galliano, jeden z najbardziej znanych akordeonistów, wraz z gitarzystą Sylvainem Luc’iem zagra namiętnie szlagiery ikon muzyki francuskiej Edith Piaf i Gusa Viseura. Koncert zatytułowany "Hommage À Edith Piaf" w sali Czerwonej NFM również 23 października 2016.

Polacy kochają flamenco. Paco de Lucíę zna prawie każdy. Niestety wielki mistrz odszedł, ale jego śladami wędruje następca - Vicente Amigo. Koncerty artysty to liryczne i romantyczne flamenco z elementami jazzu i improwizacji. Muzyk współpracował ze Stingiem, Paco de Lucíą i Johnem McLaughlinem. Vicente Amigo z zespołem zagra w Sali Głównej NFM 29 października.

Między 23 a 27 października w NFM odbędą się przesłuchania II i III etapu konkursu gitarowego Guitar Masters w kategorii Gitara klasyczna. W ramach finału konkursu odbędzie się Gala, podczas której wystąpią laureaci oraz Marco Tamayo z orkiestrą NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Vladimira Fanshila.

15 listopada rozpoczną się przesłuchania konkursowe rundy finałowej w kategorii Fingerstyle. Finał konkursu (16 listopada) uświetni występ Tommy’ego Emmanuela. To będzie jedyny taki koncert tego artysty w Polsce, bo wraz z nim na jednej scenie pojawi się skrzypek Ian Cooper, jazzman Martin Taylor oraz Piotr "Restek" Restecki.

Więcej informacji na temat festiwalu, konkursu i biletów na stronie: www.guitarmasters.pl.

Organizatorem festiwalu jest Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe. Guitar Masters 2016 International Competition & Festival stanowi część oficjalnego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Colossus Triggerfinger

Powiadają, że lepsze jest wrogiem dobrego. Są momenty, gdy właśnie tak myślę o najnowszym albumie Triggerfinger.

Gramy dalej

7 /10
Wall of Sound Marty Friedman

Marty Friedman będzie już zawsze kojarzony z Megadeth, ale życie po tej kapeli też istnieje, czego dowodzi choćby tegoroczny album amerykańskiego...Gramy dalej

9 /10
Live at Carnegie Hall - An Acoustic Evening
Gatunek: Blues rock
How Did We Get So Dark?
Gatunek: Rock
Existential Gravity
Gatunek: Progressive metal
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniSierpieńnastępny
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31