Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Porcupine Tree - szczegóły nowej płyty

Porcupine Tree - szczegóły nowej płyty

Zespół Porcupine Tree ogłosił, że ich dziesiąty studyjny album będzie nosił tytuł "The Incident".

Najnowsze dzieło Stevena Wilsona i jego grupy wyda Roadrunner Records, a premiera albumu, który ukaże się na 2 płytach CD, zaplanowana jest na 21 września. Przygotujcie się na niezwykłą muzyczną podróż, hipnotyzującą i euforyczną, w której centrum znajduje się tytułowa kompozycja - zachwycająca, 55-minutowa muzyczna deklaracja, o której wokalista, gitarzysta i kompozytor zespołu, Steven Wilson, mówi tak: "To nieco surrealistyczny cykl utworu o początkach, końcach i poczuciu, że "od tego momentu nic już nie będzie takie jak wcześniej"".

Pomysł na "Incident" narodził się, kiedy Wilson utknął w korku, spowodowanym przez wypadek drogowy: "Był tam ustawiony znak "POLICE - INCIDENT"" - wspomina artysta -  "i wszyscy zwalniali na chwilę, aby zobaczyć, co się stało. Później dotarło do mnie, że słowo "incident" jest bardzo suchym sformułowaniem na coś tak niszczycielskiego i traumatycznego dla ludzi, którzy są z nim związani. I miałem wtedy wrażenie, że duch kogoś, kto zmarł w wypadku, znalazł się w moim samochodzie i usiadł koło mnie." I dalej Wilson kontynuuje tak: "Dotarła do mnie ironia takiego zimnego sformułowania i zacząłem przyglądać się innym wypadkom, o których mówiono w mediach. Napisałem o uwolnieniu nastolatek z rąk sekty religijnej w Teksasie, o rodzinie terroryzującej swoich sąsiadów, o ciele, które unosiło się na rzece, a znalezione zostało przez ludzi na obozie wędkarskim i o wielu innych tego typu przypadkach. Każdy z utworów napisany jest w pierwszej osobie i stara się zhumanizować doniesienia mediów".

Wilson powraca także do wydarzeń z jego własnego życia: stracona przyjaźń z lat dziecięcych, pierwsze zauroczenie, dzień, w którym zdecydował się rzucić normalną pracę i poświęcić się swojemu marzeniu o tworzeniu muzyki.

Album, nad którego produkcją czuwał Wilson, uzupełniają 4 kompozycje, które powstały podczas ostatniej sesji zespołu, w grudniu zeszłego roku: "Flicker", "Bonnie The Cat", "Black Dahlia", oraz  "Remember Me Lover", aby zaznaczyć ich odrębność, utwory te umieszczono na drugiej płycie CD.

W studio nagraniowym, w którym oprócz Wilsona znaleźli się też Gavin Harrison (dr), Colin Edwin (b) oraz Richard Barbieri (k), zespół zarejestrował na kamerze video kilka fragmentów z sesji nagraniowej, które już oglądać można na stronie: www.roadrunerrecords.pl

W listopadzie zeszłego roku ukazał się pierwszy solowy album Wilsona, "Insurgentes" i artysta przyznaje, że doświadczenie samodzielnej pracy nad tym krążkiem, miało również wpływ na "The Incident": "Może właśnie dlatego ta płyta jest bardziej mroczna, ekspansywna i eksperymentalna"- zastanawia się muzyk - "ale kiedy piszę dla Porcupine Tree, wiem, w jakim kierunku zmierzam".
Organizator: METAL MIND
Reaching into Infinity DragonForce

Aż ciężko uwierzyć, że Dragonforce wydaje płyty od blisko piętnastu lat, tym bardziej, że zainteresowanie zespołem straciłem wraz z odejściem...Gramy dalej

5 /10
Gravel Pit Minetaur

Po kilku latach działalności Minetaur, fani zespołu doczekali się wreszcie debiutanckiej płyty.

Gramy dalej

7 /10
Miejscovi ocena 7
Tak się nie gra
Gatunek: Pop
Mastodon ocena 8
Emperor of Sand
Gatunek: Rock
Lovely Creatures. The Best of Nick Cave and The Bad Seeds
Gatunek: Rock
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniMajnastępny
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31