Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Jarek Śmietana - "A Tribute To Zbigniew Seifert"

Jarek Śmietana - "A Tribute To Zbigniew Seifert"

"A Tribute To Zbigniew Seifert" to tytuł nowej płyty Jarka Śmietany poświęconej w całości muzyce Zbigniewa Seiferta, nazywanego na świecie polskim Coltrane'm

Tym razem Lider grupy Jarek Śmietana Band oddał "pierwsze skrzypce" w ręce zakomitych gości, światowej klasy wirtuozów czterech strun, którzy podjęli się interpretacji muzyki Zbiggy'ego - J. Goodmana, M. Smoczyńskiego, D. Lockwooda, K. Dębskiego, Ch. Howesa, M. Feldmana, M. Strzelczyka, A. Bałdycha i P. Blancharda.

 

Oto jak opisuje projekt sam Jarek Śmietana: "W tym roku mija smutna 30 rocznica śmierci światowej sławy fenomenalnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta. Zbyszek był moim przyjacielem i jednym z pierwszych nauczycieli jazzu. Miałem też honor grać z nim oraz nagrać płytę live pt. "Kilimanjaro". Pomyślałem więc, że ta 30 rocznica jest właściwym momentem by przypomnieć jak wyjątkowym muzykiem był Zbyszek i jaką przejmującą i oryginalną muzykę pisał. Koncepcja płyty jest prosta. Wybrałem osiem kompozycji Seiferta, zaaranżowałem i nagrałem z moim zespołem, zapraszając na sesje aktualnie najwybitniejszych skrzypków jazzowych na świecie i w Polsce, aby każdy z nich zagrał jeden utwór. Jeżeli te nagrania choć trochę przybliżą lub przyponą Państwu muzykę i postać Zbigniewa Seiferta to cel wszystkich muzyków, którzy honorowo wzięli udział w nagraniu, będzie osiągnięty."

Uwagę przyciąga starannie zaprojektowana poligrafia. Okładkę oraz zdjęcia przygotował jak zwykle fenomenalny Kuba Karłowski (Parklane).

 

Zbigniew Seifert (ur. 6 czerwca 1946 w Krakowie, zm. 15 lutego 1979) to polski skrzypek jazzowy, absolwent klasy skrzypiec Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Początkowo grał również na saksofonie altowym. W czasie studiów założył własny kwartet oraz rozpoczął współpracę z Tomaszem Stańko. Współpraca ta zbliżyła go do bardziej swobodnych form jazzowej improwizacji. W połowie lat 70. współpracował z wieloma muzykami europejskimi i amerykańskimi, nagrywając płyty m.in. z Joachimem Kuhnem, Charliem Mariano, zespołem Oregon.

W 1976 rozpoczął również nagrywanie płyt sygnowanych własnym nazwiskiem w maju "Solo violin" i we wrześniu "Man of the Light". W następnym roku ukazała się pierwsza amerykańska płyta "Zbigniew Seifert" (Capitol Records). Pierwsze polskie płyty Zbigniewa Seiferta "Kilimanjaro" i "Kilimanjaro 2" wydało Polskie Stowarzyszenie Jazzowe - była to rejestracja koncertu, który odbył się 14 listopada 1978 w krakowskim klubie "Pod Jaszczurami". Jego ekspresyjny styl, oparty na doskonałej technice wiolinistycznej, był rozwinięciem idei muzycznych Johna Coltrane'a.

Do największych osiągnięć należy nagrana 3 miesiące przed śmiercią artysty płyta "Passion" w której nagraniu udział wzięli również perkusista Jack DeJohnette, gitarzysta John Scofield, kontrabasista Eddie Gomez, pianista Richie Beirach oraz perkusista Nana Vasconcelos.

Seifert od dłuższego czasu wiedział, że choruje na nowotwór. W roku 1976 okazało się, że wcześniej zdiagnozowany nowotwór jest wyjątkowo złośliwy, a przebyta operacja nie powiodła się. Po powrocie do USA udał się do Buffalo, gdzie miał przejść kolejną operację. Niestety jego serce już jej nie wytrzymało. Zmarł w nocy z 14 na 15 lutego 1979 roku.

16 października 2007 rozpoczęto ujęciami w Piwnicy pod Baranami tworzenie amerykańskiego filmu dokumentalnego o jego osobie, pod roboczym tytułem "Passion". Reżyserem filmu jest Erin Harper.

GALERIA
To The Bone Steven Wilson

Oho, Steven Wilson tym razem chce być Peterem Gabrielem. Tak można sobie pomyśleć słuchając "To The Bone". Czasami włącza mu się Talk Talk,...Gramy dalej

7 /10
Rough Times Kadavar

"Nie chcemy być po prostu kolejnym rockowym zespołem, chcemy być najlepsi" - zapowiadali przed premierą nowego albumu berlińczycy z Kadavar....Gramy dalej

8 /10
Cold Like War
Gatunek: Metalcore
Kasabian ocena 8
For Crying Out Loud
Gatunek: Indie rock
Hurts ocena 7
Desire
Gatunek: Pop
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniPaździerniknastępny
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31