Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Peter Gabriel "Scratch My Back" - premiera 25 stycznia 2010

Peter Gabriel "Scratch My Back" - premiera 25 stycznia 2010

25 stycznia do sklepów trafi nowa płyta Petera Gabriela "Scratch My Back" zawierająca interpretacje piosenek m.in. Radiohead, Neila Younga, Arcade Fire, Lou Reeda, Talking Heads i Bon Iver.
Przy tworzeniu tego eklektycznego zbioru klasycznych przebojów i kultowych kawałków Gabriel korzystał z pomocy kompozytora i aranżera Johna Metcalfe’a, niegdyś członka Durutti Column oraz producenta Boba Ezrina (Pink Floyd "The Wall", Lou Reed "Berlin") i inżyniera dźwięku, realizatora i producenta Tchada Blake’a (Suzanne Vega, Sheryl Crow, Tom Waits).

Gabriel opisuje płytę jako bardzo osobiste dzieło zawierające 12 piosenek w aranżacjach na głos i orkiestrę. Artysta postanowił zrezygnować z instrumentów takich, jak gitara czy perkusja. Bogata paleta brzmień płyty obejmuje oszczędny romantyzm "The Power Of The Heart" Lou Reeda, oszałamiającą muzyczną podróż "Mirrorball" Elbow, czy pełną rozmachu aranżację "My Body Is A Cage" Arcade Fire.  

Gabriel i jego współpracownicy nagrali płytę w studiu Air Lyndhurst George’a Martina oraz w Real World Temple, a dalsze miksy powstały w należącym do wokalisty Real Worlds Studio w hrabstwie Wiltshire. Pierwsze publiczne odtworzenie materiału z płyty nastąpiło zeszłego lata podczas festiwalu WOMAD: Peter Gabriel otworzył swój występ utworem Paula Simona "The Boy In The Bubble."  

Peter Gabriel zdobył światową sławę wraz z zespołem Genesis, którą współzałożył jeszcze w szkole średniej. Od czasu opuszczenia Genesis w 1975 roku, artysta nagrał siedem albumów studyjnych, cenione ścieżki dźwiękowe do filmów "Ptasiek", "Ostatnie Kuszenie Chrystusa" oraz "Polowanie Na Króliki", ponadto ukazał się szereg jego albumów koncertowych i kompilacji. Nagrodzony wieloma Grammy wokalista jest także twórcą festiwalu WOMAD, który dziś ma swoje edycje na całym świecie.

Tracklista:

1. Heroes (David Bowie)
2. The Boy In The Bubble (Paul Simon)
3. Mirrorball (Elbow)
4. Flume (Bon Iver)
5. Listening Wind (Talking Heads)
6. The Power Of The Heart (Lou Reed)
7. My Body Is A Cage (Arcade Fire)
8. The Book Of Love (The Magnetic Fields)
9. I Think It’s Going To Rain Today (Randy Newman)
10. Apres Moi (Regina Spektor)
11. Philadelphia (Neil Young)
12. Street Spirit (Radiohead)
Wall of Sound Marty Friedman

Marty Friedman będzie już zawsze kojarzony z Megadeth, ale życie po tej kapeli też istnieje, czego dowodzi choćby tegoroczny album amerykańskiego...Gramy dalej

9 /10
Live at Carnegie Hall - An Acoustic Evening Joe Bonamassa

Przodownik pracy Joe Bonamassa niezmiennie wyrabia 300% normy i nie ma roku, by na rynku nie pojawiło się dzieło podpisane jego nazwiskiem.

Gramy dalej

8 /10
How Did We Get So Dark?
Gatunek: Rock
Existential Gravity
Gatunek: Progressive metal
Erase Images
Gatunek: Hardcore
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniSierpieńnastępny
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31