Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Joe Bonamassa 25 października w warszawskim klubie Palladium!

Joe Bonamassa 25 października w warszawskim klubie Palladium!

Joe Bonamassa przyszedł na świat 8 maja 1977 roku w Utice w stanie Nowy Jork, dokładnie w 66-te urodziny Roberta Johnsona. Dzięki temu, że jego ojciec Len posiadał sklep z instrumentami, Joe zaczął grać na gitarze Chiquita o pomniejszonej skali już w wieku czterech lat.

Siedem lat później zaczął pobierać lekcje gry, po raz pierwszy występował na scenie przed B.B. Kingiem w wieku 12 lat, a w dwa lata później został zaproszony do udziału w festiwalu Fendera. Wraz z Berrym Oakley'em Juniorem, synem basisty zespołu The Allman Brothers Band, założył The Bloodline, którego członkami byli też m.in.: syn Milesa Davisa Erin Davis oraz syn Robby'ego Kriegera z grupy The Doors, Waylon Krieger. Zespół wydał jeden album, na którym gościnnie zagrał Warren Haynes. Ten zespół znanych muzycznych dzieci to jednak tylko pierwszy etap w karierze Joe, trampolina do wielkiej kariery. O toku, jaki przybrało jego życie, zadecydowała miłość do gitar: graniem na tym instrumencie nie tylko zarabia na życie i zaskarbia sobie miłość tysięcy ludzi na całym świecie (gra ponad 200 koncertów rocznie!), ale też i zwyczajnie sprawia sobie przyjemność. Od najmłodszych lat kolekcjonuje gitary - ma ich ponad 215! Do nagrania płyty zawierającej 11 utworów potrafi użyć 22 różnych gitar i 5 wzmacniaczy, natomiast podczas koncertów używa średnio od 5 do 8 instrumentów, w tym Gibsona sygnowanego swoim własnym nazwiskiem, o numerze seryjnym 001, choć, jak mówi, wolałby, żeby to było 007...

Jego muzykę zgrabnie określono "postmodernistycznym bluesem": w twórczości Bonamassy słychać zarówno wpływy bluesa z Delty Missisipi, brytyjskiej Inwazji Bluesowej lat '60, jak i czysto rockowe zagrywki. Tym, co łączy te elementy w spójną całość, jest wirtuozeria, nad którą młody mistrz nieustannie pracuje. Lubi też swą wiedzą dzielić się z małymi adeptami gitary i muzyki w ogóle: uczestniczy w programie "Blues in the Schools", podróżuje po amerykańskich szkołach, by zachęcać dzieciaki do zainteresowania bluesem. Jak mówi, dawno temu poświęcił się muzyce i, choć wymaga to wyrzeczeń, nie żałuje tej decyzji ani przez chwilę. Są z niej zadowoleni również jego fani, którzy swego mistrza darzą nieziemskim uwielbieniem, tłumnie zjawiając się na wszystkich jego koncertach.

Bonamassa
jest częstym gościem na listach przebojów: wydana w 2003 roku płyta "Blues Deluxe", promująca obchodzony wtedy Rok Bluesa, dotarła do pierwszego miejsca na bluesowej liście Billboardu, podobnie, jak wydany w 2006 roku album "You & Me". Wszystkie dotychczasowe płyty Bonamassy święciły wielkie sukcesy: te, które nie znalazły się na pierwszym miejscu listy Billboardu, docierały przynajmniej do pierwszej dziesiątki. W maju 2009 roku Joe Bonamassa zagrał koncert w słynnej londyńskiej Royal Albert Hall, na który bilety wyprzedane zostały w ciągu niespełna tygodnia! To niezwykłe wydarzenie, które sam artysta opisuje jako kulminacyjny punkt 20 lat spędzonych na scenie, wydane zostało na płycie DVD. Tamtego wieczoru obok Bonamassy na scenie pojawili się też goście specjalni, legendy brytyjskiej sceny muzycznej, Eric Clapton i Paul Jones.

21 września ukaże się nowa płyta artysty, promująca projekt o nazwie "Black Country", który prócz Joe Bonamassy firmują: Glenn Hughes (Deep Purple, Black Sabbath, Trapeze), Jason Bonham (Led Zeppelin) oraz Derek Sherinian (Dream Theater).

Październikowa wizyta w Warszawie będzie dla polskich fanów jedyną okazją, by w tym roku obcować z wirtuozerią genialnego gitarzysty. Sprzedaż biletów (150 zł i 190 zł) na to wyjątkowe gitarowe widowisko prowadzi www.ticketportal.pl.

Pełna dyskografia Joe Bonamassy zawiera następujące tytuły:

"A New Day Yesterday" (2000)
"So, It's Like That" (2002)
"A New Day Yesterday Live" (2002)
"Live At The Cabooze" (2002)
"Blues Deluxe" (2003)
"Had To Cry Today" (2004)
"A New Day Yesterday: Live" (2005)
"Live At Rockpalast" (2005)
"You & Me" (2006)
"Sloe Gin" (2007)
"Live From Nowhere In Particular" (2008)
"The Ballad of John Henry" (2009)
"Joe Bonamassa: Live From Royal Albert Hall" (2009)
"Black Rock" (2010)

Joe Bonamassa - gitara i vocal
Carmine Rojas - gitara basowa
Bogie Bowles - perkusja
Rob Melick - instrumenty klawiszowe i vocal

ZOBACZ TAKŻE:
oficjalna strona Joe Bonamassy
profil Joe Bonamassy na portalu MySpace

Obserwujcie naszego Facebooka, bo rozdajemy na nim bilety na to wydarzenie!!!

(MNK)

The Source Ayreon

Przychodzi na myśl porównanie, że tak jak w świecie kina każdy aktor chciał grać pod reżyserskim okiem Stanleya Kubricka, a obecnie u choćby...Gramy dalej

8 /10
The Eternal Reign Born of Osiris

Dobrze, że muzycy Born of Osiris są świadomi własnych niedoskonałości, tym bardziej, że dwie pierwsze płyty nagrywali za czasów liceum....Gramy dalej

8 /10
Jon Lord ocena 5
Windows
Gatunek: Progressive rock
Maigra ocena 7
Encrypted
Gatunek: Metal
Wybacz
Gatunek: Rock
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniMajnastępny
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31