Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Performance improwizacji w Łodzi

Performance improwizacji w Łodzi

Łódzka fabrySTREFA już pierwszego marca zaprasza na Otwarte Studium Improwizacji Meeting Point.

Meeting Point to seria spotkań artystów różnych dziedzin sztuki z przestrzenią, czasem, publicznością i sobą nawzajem. Performatywne kompozycje powstające we wspólnym doświadczaniu otoczenia, tworzone są w technice improwizacji i kompozycji w czasie rzeczywistym (instant composition).

Żywy akt tworzenia kompozycji wynika z szerokiej komunikatywności performerów, uwrażliwienia na zmiany, a tym samym zaufania w obecność miejsca i czasu. Wyzwanie i ryzyko generowane w performansie zamienia się w akt tworzenia wobec i w materii, gdzie wyzwalają się proste i głębokie relacje emocjonalne. Następuje spełnianie, wysokiej w hierarchii potrzeb, samo-aktualizacji i ciągłej obecności w czasie rzeczywistym.

Celem improwizacji nie jest konkretny, założony wcześniej produkt finalny, a raczej proces doświadczania czasu, miejsca i siebie, zarówno przez performerów, jak i widzów.

Otwarte Studium Improwizacji (OSI) tworzy doświadczalną przestrzeń dla technik improwizacji i kompozycji w czasie rzeczywistym (instant composition), które są nowymi narzędziami w procesie twórczym teatru ruchu, teatru dramatycznego, muzyki i innych dziedzin współczesnej kultury i sztuki. W ramach OSI odbywają się projekty artystyczne w formie spektakli/performance w przestrzeniach miejskich i teatrach, warsztaty improwizacji, jam sessions, produkcje teatralne i projekty społeczne.

Performerzy:

Lola Silvestro - ruch/movement [Argentyna]
Konrad Szymański - ruch/movement [Polska/Holandia]

Almost Dead Celebrities
Piotr Gwadera - perkusja/percussion [Polska]
Łukasz Lach - wokal/vocal [Polska]
Paweł Cieślak - mini moog [Polska]

AD/HD Live Anlog Video
Maciej Nierychlewski [Polska]
Mieszko Saktura [Polska]

czas trwania: 40 min

1 marzec 2011
fabrySTREFA
Łódź, ul. Piotrkowska 138/140
(w fabryce F. Ramischa i przyszłej inwestycji Piotrkowska Center) wejście od ul. Roosevelta 10.
godz. 19.00
wstęp wolny

Biografie artystów

Lola Silvestro - performer, tancerka, shiatsu masseur. W Argentynie współpracowała z malarzami Candelaria Silvestro i Fratticelli Roque. Podczas pobytu w Holandii zaangażowała się w pracę z tancerzami tańca współczesnego i tworzeniem wspólnie z muzykami, m. in. w projektach Baila Louca w Holandii, a obecnie w Otwartym Studium Improwizacji. Mieszka w Łodzi. Nauczyciel tanga argentyńskiego.

Konrad Szymański - performer, tancerz, choreograf i fotograf ruchu; absolwent Akademii Tańca w Rotterdamie; założyciel Otwartego Studium Improwizacji; improwizację wykorzystuje jako narzędzie tworzenia i ćwiczenia świadomości ruchu w teatrze sztuk performatywnych. Interesuje się bezpośrednim kontaktem z widzem, tworząc performance uliczny i teatralny w technice kompozycji w czasie rzeczywistym, jak i instalacje multidyscyplinarne.

Almost Dead Celebrities

Brzmieniową fakturę muzyki Almost Dead Celebrities tworzy mocny, gęsty, nasycony elektroniczny podkład, nieschematyczna gra żywego perkusisty, ciekawy i rzetelny wokal, operujący szeroką skalą, swobodnie poruszający się po różnych stylistykach. Muzyka zespołu jest w pełni improwizowana. Grali m.in. na festiwalach Dialog Czterech Kultur, Moving Closer. Na przełomie lutego i marca 2011 nakładem wydawnictwa Requiem Rec. ukaże się ich debiutancki album.

Zespół tworzą:
Łukasz Lach - lider zespołu L.Stadt, z którym nagrał dwie świetnie przyjęte płyty. Od czasu wydania pierwszej płyty (2008) L.Stadt zagrał ok. 200 koncertów w Polsce, Europie i Ameryce. W przeszłości członek grupy L.O 27, z którą otrzymał 2 złote płyty.

Paweł Cieślak - absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi (klasa klarnetu, dyplom z wyróżnieniem), laureat międzynarodowych (Kopenhaga, Klingenthal, Poprad) i ogólnopolskich konkursów muzycznych. Obecnie jego działalność muzyczna koncentruje się na wykorzystaniu analogowego instrumentarium elektronicznego na polu różnych estetyk szeroko pojętej muzyki alternatywnej. Jest członkiem takich zespołów i projektów muzycznych jak: FONOVEL, TRYP, Almost Dead Celebrities, 11, Blisko Pola, 19 Wiosen, PAUL BISHOP, Ben Zeen, Radiev., Chwasty.Jest także realizatorem (HASSELHOFF STUDIO) i producentem muzycznym wielu pozycji w katalogu głównie łódzkiej muzyki alternatywnej.

Piotr Gwadera- perkusista, akordeonista, kompozytor muzyki filmowej; współtworzył w zespołach Blisko Pola, Soniamiki, Almost Dead Celebrities, czy L. Stadt. Wspólnie z Karolem Gadzało i Piotrem Łyszkiewiczem założył kolektyw muzyki improwizowanej PKP. Brał udział w projektach artystycznych teatru tańca współczesnego i improwizacji.

AD/HD Live Anlog Video
Mieszko Saktura i Maciej Nierychlewski

AD/HD to efekt kreatywnej nadpobudliwości psychoruchowej Mieszka Saktury. Choroba rozwija się regularnie od roku 2003. Początkowo jako solowy projekt vj-ski oparty na autorskich pętlach z kategorii motion design. Loopy miksowane na żywo towarzyszą dzikim imprezom z takimi wariatami jak Noże, Frivolous, Jeff Samuel czy SLG. Z biegiem lat nadpobudliwość rozwinęła się w schizofrenię i kilka równoległych działań. W 2009 do analogowego projektu dołączył jeszcze bardziej nadpobudliwy w kręceniu pokrętłami Maciek Nierychlewski i obecnie AD/HD w wydaniu analogowym występuje jako duet. Obok cyfrowych animacji powstają wizualizacje oparte na podwójnych sprzężeniach zwrotnych, wzbogacanych o to, co aktualnie zmieści się do bagażnika.

To The Bone Steven Wilson

Oho, Steven Wilson tym razem chce być Peterem Gabrielem. Tak można sobie pomyśleć słuchając "To The Bone". Czasami włącza mu się Talk Talk,...Gramy dalej

7 /10
Rough Times Kadavar

"Nie chcemy być po prostu kolejnym rockowym zespołem, chcemy być najlepsi" - zapowiadali przed premierą nowego albumu berlińczycy z Kadavar....Gramy dalej

8 /10
Cold Like War
Gatunek: Metalcore
Kasabian ocena 8
For Crying Out Loud
Gatunek: Indie rock
Hurts ocena 7
Desire
Gatunek: Pop
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniPaździerniknastępny
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31