Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Ulver - premiera "Wars of the Roses" w kwietniu

Ulver - premiera "Wars of the Roses" w kwietniu

Premiera "Wars of the Roses" norweskiego Ulver została wyznaczona na 25 kwietnia br.

Najnowsza propozycja Ulver jest dziełem niezwykłym, które dokumentuje daleką drogę, jaką przebyli członkowie zespołu od początku kariery. Większa wytwórnia, menedżer, trasy koncertowe - wszystko to jest dla muzyków zjawiskiem nowym, w którym niekoniecznie czują się swobodnie. Wyrazem związanych z tym niepokojów jest nowy album, "Wars Of Roses". Od strony tematycznej album porusza te same problemy, które pojawiały się w utworach Ulver do tej pory: kondycję człowieka i chylący się ku upadkowi świat.

Jednak tym razem patrzymy na to z lotu ptaka: członkowie zespołu kładą bowiem większy nacisk na kulturę i tradycję niż na bezbronność jednostki podkreślaną na wcześniejszych płytach. Julian Cope  podsumował to następująco: "Ulver opisuje śmierć naszej kultury na dwie dekady wcześniej zanim ktokolwiek inny zauważył jej nieuchronny koniec". Cała płyta jest dużo bardziej przystępna niż dotychczasowe propozycje zespołu, choć nie zabrakło na niej typowych dla grupy niejasności i skomplikowanych rozwiązań. W sesjach wzięli udział goście ze świata muzycznej awangardy: Stephen Thrower z Coil i Cyclobe, kochający eksperymenty gitarzysta Stian Westerhus oraz brytyjskie legendy improwizacji Steve Noble i Alex Ward. Wszyscy odgrywają bardzo ważną rolę na płycie, doskonale wpasowując się w barokowe brzmienie pianina, instrumentów dętych, drewnianych, maszyn i drzemiących w nich duchów.

Całość kończy utwór "Stone Angels", długa epicka kompozycja, której narratorem jest Daniel O'Sullivan. Tekst napisał znany amerykański poeta i tłumacz Keith Waldrop, znajomy Jorna H. Svaerena, autora większości materiału grupy.

Album zmiksował znakomity producent John Fryer, który ma na swoim koncie współpracę z Depeche Mode, Cocteau Twins i Swans. Do spotkania z muzykami doszło przypadkiem przed studiem Crystal Canyon. Brzmi jak prawdziwe zrządzenie losu…

Program płyty:
1. February MMX
2. Norwegian Gothic
3. Providence
4. September IV
5. England
6. Island
7. Stone Angels

Płyta ukaże się nakładem wytwórni Kscope w dwóch formatach: deluxe digi-book oraz standardowy CD w plastikowym pudełku ze slipcase. Polskim dystrybutorem "Wars of the Roses" jest Wydawnictwo Rock-Serwis.

Ambitions One Ok Rock

Kiedy wydaje się, że świat zdążył już nasycić się boysbandami, chłopcy z One OK Rock nieugięcie trwają na stanowisku. Czy słusznie?...Gramy dalej

5 /10
Big Fun Trio Elvin Bishop

Czterdzieści minut znakomitej rozrywki spod znaku klasycznego bluesa zaserwował Elvin Bishop na najnowszym albumie "Big Fun Trio".

Gramy dalej

7 /10
Warbringer ocena 9
Woe To The Vanquished
Gatunek: Thrash metal
Hard Truth
Gatunek: Blues rock
Immolation ocena 8
Atonement
Gatunek: Death metal
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniMarzecnastępny
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31