Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Pierwsza liga elektroniki na Avant Art Festival

Pierwsza liga elektroniki na Avant Art Festival

Jesienią podczas 4. Avant Art Festival (29.09 - 08.10.2011 r.) we Wrocławiu wystąpią dwie indywidualności świata elektroniki. Dimlite i Papiro zaprezentują zupełnie nowy wymiar muzycznej awangardy.

Pod szyldem Dimlite kryje się młody szwajcarski producent Dimitri Grimm, który zabłysnął jasnym światłem na firmamencie nowoczesnej elektroniki już w momencie swojego debiutu w 2003 roku. Stawiany jest w jednym rzędzie z takimi sławami jak: Gaslamp Killer, Deadelus, Flying Lotus czy Hudson Mo. Jego pierwszy album Runbox Weathers pokazał, że potrafi on stworzyć coś oryginalnego, mając już własny, wykształcony,  pełen niezwykłych niuansów, styl. Drugim albumem Dimlite udowodnił, że jest geniuszem eklektyzmu:  w swojej muzyce łączy soul, elektronikę i muzykę psychodeliczną. W porównaniu do innych producentów, często kopiujących twórczość pozostałych, Dimlite jest unikatem, a jego indywidualność widoczna jest w każdej dziwnej i niespodziewanej zmianie w obrębie utworu, w głosie Grimma, a nawet w tytułach jego utworów.

Papiro to jednocześnie grafik, skrzypek, kolekcjoner płyt i twórca muzyki elektronicznej ze szczególnym upodobaniem do maszyn z epoki sprzed komputerów (np. syntezator VCS3). Pierwsze koncerty firmowane jego nazwiskiem zawierały tylko pojedynczy akord, trwający nawet przez trzydzieści minut przy bardzo wysokim natężeniu dźwięku. W tym samym czasie w studiu nagraniowym artysta spędzał czas na niekończących się zabawach, modulując dźwięki i dogrywając nowe do istniejących już utworów. Taka aktywność zaowocowała płytą utrzymaną w estetyce, którą można nazwać "sci-fi easy listening", zatytułowaną Avventure Lontane (2006). Opierając się skutecznie wtłoczeniu w gatunkową szufladkę, muzyka wypełniająca jego kolejny album (Rev z 2010 roku) eksplorowała już terytoria dźwiękowego new age’u i ambientu, jednocześnie dystansując się od tych stylistyk poprzez wprowadzenie niepokojącego nastroju.

Występy Papiro można zdecydowanie nazwać unikatowymi, bo artysta rzadko prezentuje na żywo ten sam materiał dwa razy. To doskonały powód, żeby nie przegapić jego koncertu.

Dimlite i Papiro wystąpią podczas weekendu szwajcarskiego (29.09 - 02.10) 4. edycji Avant Art Festival (29.09 - 08.10.2011 r.). W ramach festiwalu zobaczymy także m.in. koncerty The Bug, ZU93, Reverse Engineering i MIR, awangardowe performanse (m.in. Gold Alexandry Bachzetsis), instalacje (m.in. Velvet Underground Minimetal), a także film z muzyką na żywo w wykonaniu m.in. Christiana Fennesza.

Pełny program weekendu szwajcarskiego możecie sprawdzić TUTAJ.

Więcej informacji na stronie http://www.avantart.pl oraz na Facebooku: http://www.facebook.com/AvantArtFestival

Magazyn Gitarzysta jest patronem festiwalu.

To The Bone Steven Wilson

Oho, Steven Wilson tym razem chce być Peterem Gabrielem. Tak można sobie pomyśleć słuchając "To The Bone". Czasami włącza mu się Talk Talk,...Gramy dalej

7 /10
Rough Times Kadavar

"Nie chcemy być po prostu kolejnym rockowym zespołem, chcemy być najlepsi" - zapowiadali przed premierą nowego albumu berlińczycy z Kadavar....Gramy dalej

8 /10
Cold Like War
Gatunek: Metalcore
Kasabian ocena 8
For Crying Out Loud
Gatunek: Indie rock
Hurts ocena 7
Desire
Gatunek: Pop
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniPaździerniknastępny
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31