Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Newsy / Marcus Miller wspomoże Gitarowy Rekord Guinnessa

Marcus Miller wspomoże Gitarowy Rekord Guinnessa

Legendarny gitarzysta basowy, znany ze współpracy z Milesem Davisem, Alem Jarreau i Davidem Sanbornem, wystąpi 2 maja we Wrocławiu w ramach Thanks Jimi Festival 2012.

Gitarowe święto potrwa w tym roku aż dwa dni - tradycyjne już bicie Rekordu Guinnessa odbędzie się 1 maja na wrocławskim Rynku, a koncerty towarzyszące 1 i 2 maja na Wyspie Słodowej. Rezerwujcie czas, strójcie instrumenty - Wrocław Miastem Gitary!

Marcus Miller, właśc. William Henry Marcus Miller Jr. (ur. 14 czerwca 1959 w Brooklynie) - amerykański muzyk, kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista, grający przede wszystkim na gitarze basowej. Jako nastolatek grał w grupie soulowej Harlem River Drive. W 1977 podejmował próby współpracy z wieloma muzykami, m.in. z Bobbim Humphreyem.

Koncertował z perkusistą Lennym White'em. W tym czasie stał się cenionym muzykiem studyjnym, uczestnicząc w nagraniach innych artystów, m.in. Arethy Franklin. W 1980 zauważył go Miles Davis, który przez dwa lata z nim współpracował. Była to dla Millera prawdziwa szkoła jazzu. Niedługo trzeba było czekać, żeby w 1984 r. powstał jego pierwszy krążek solowy. Charakterystyczny styl gry Millera na basie przyczynił się do spopularyzowania slappingu. Miller odkrył, że poprzez ten perkusyjny styl gry na gitarze basowej, zwany też klangiem, lepiej przedziera się poprzez transmisję granego bądź odtwarzanego utworu.

W 2001 roku dostał nagrodę Grammy za najlepszy album jazzowy. W fachowym środowisku jego styl gry uchodzi za melodyjny, zachwycający dodatkowo wirtuozyjną szybkością i precyzją. Uznanie zyskał sobie zarówno jako artysta solowy, jak również jako producent muzyczny. Szczególne popularny jest jako muzyk sesyjny. Można usłyszeć go na ponad 400 albumach, m.in. Milesa Davisa, Arethy Franklin, Luthera Vandrossa, Davida Sanborna, Budki Suflera oraz Ala Jarreau.

Mons Mons

Chciałoby się powiedzieć, że oto wreszcie polski indie rock wystawił ciekawsko głowę ponad granice typowego dla naszej alternatywy brzmienia....Gramy dalej

7 /10
Pick Your Poison Selwyn Birchwood

Selwyn Birchwood zdążył wydać własnym sumptem dwie płyty, nim zgłosili się do niego przedstawiciele Alligator Records z propozycją, by dołączył...Gramy dalej

7 /10
Under Stars
Gatunek: Pop
Post-Traumatic Stress Disorder
Gatunek: Industrial rock
One More Time with Feeling
Gatunek: Rock
Zobacz wszystkie
KALENDARIUM
poprzedniMajnastępny
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31