Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Recenzje / Rege Kocia Muzyka
Rege Kocia Muzyka - Püdelsi

Rege Kocia Muzyka

Wykonawca:

Püdelsi

Gatunek:

Reggae

8 /10

Z okazji 25 - lecia, Püdelsi wydali składankę "Rege Kocia Muzyka". To The Best of zespołu w rytmach reggae z pięcioma premierowymi, nagranymi specjalnie do nowej płyty utworami.

Zespół Püdelsi przeszedł na stałe do historii polskiej muzyki alternatywnej. Przez 25 lat twórczości, w składzie dochodziło do częstych zmian, nie obyło się bez przerwy w działalności. Przez te lata, doczekaliśmy się dziewięciu albumów. "Rege Kocia Muzyka" to druga kompilacja największych hitów zespołu, tym razem w stylu reggae. Sprawdźmy, co z tego wyszło.

"Rege Kocia Muzyka" to również utwór Püdelsów, który otwiera i zamyka album. Pierwszy, to premierowa wersja, z wokalem Andrzeja "Püdla" Bieniasza, ostatni zarejestrowano z udziałem Kory Jackowskiej. Udział w nagraniach do najnowszego krążka Püdelsów miał też Maciej Miecznikowski. Jego wokal, nawiązujący do stylistyki Leszczy usłyszeć możemy w "To Ci się śni" oraz "Kobiety (Jodłowanie w kanonie)". Obecny wokalista Püdelsów, Piotr "Foreman" Foryś zaśpiewał w premierowym "Szukaj". Utwór "Zabrońcie" został nagrany z udziałem Dariusza Litwińczuka, gitarzysty formacji, jako wokalisty prowadzącego. Z premierami byłoby na tyle. Poza nimi mamy do czynienia z wielkimi hitami, m.in. "Uważaj na niego", "Polityka kulturalna", czy "Na plaży w Dębkach", ale nie da się ukryć, że największą sławą owiane są krążki "Jasna Strona" oraz "Wolność słowa", które mają na "Rege Kocia Muzyka" najwięcej reprezentantów.

Aż dziewięć kompozycji z udziałem Macieja Maleńczuka znalazło się na najnowszej płycie. To świadczy o jego kluczowej roli w życiu formacji, głównie ze względu na udział w nagraniach do krążka "Wolność słowa", który uzyskał status złotej płyty. Jednak poza Maleńczukiem są też wokaliści, którzy tworzyli i tworzą historię Püdelsów. Utwory z ich udziałem również zamieszczono na składance.

Jeżeli ktoś chce poznać dany zespół, zazwyczaj sięga po płyty The Best of będące twórczością w pigułce. Nową składankę polecam tym, którzy chcą zgłębić Püdelsów pod kątem repertuaru reggae, który dominuje w stylistyce zespołu i najbardziej fascynuje jego członków.

Wojciech Margula