Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Recenzje / Zmysłowy świat Kate Bush
Zmysłowy świat Kate Bush - Graeme Thomson

Zmysłowy świat Kate Bush

Wykonawca:

Graeme Thomson

Gatunek:

Rock

8 /10

Kate Bush należy do grona najbardziej niebanalnych wokalistek współczesnej muzyki, czego dowodem są nie tylko jej najsłynniejsze płyty, ale także wydana w 2011 r. "50 Words For Snow".

Szkoda, że książka ukazuje się dopiero teraz, gdy emocje po wydaniu ostatniego albumu artystki już dawno opadły, ponieważ zasługuje na równie duże zainteresowanie jak wspomniane wydawnictwo.

"Zmysłowy świat…"
jest pierwszą tak obszerną biografią wokalistki wydaną w naszym kraju, co może dziwić biorąc pod uwagę to, jak wpływową artystką jest od trzech dekad Kate Bush. Wystarczy posłuchać hołubionej zwłaszcza w naszym kraju Tori Amos, by to zrozumieć.

Graeme Thomson opisuje dotychczasowe życie Bush w bardzo rzetelny sposób. Począwszy od dzieciństwa, które miało niemały wpływ na późniejsze poczynania Kate zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. O ile bowiem w biografiach gwiazd rocka i muzyki pop często spotykanym motywem są niezwykle ciężkie (i patologiczne) pierwsze lata życia, o tyle rodzina Bushów opisana na łamach książki zdaje się bardzo liberalna. Inspirujące dla przyszłych rodziców będą zapewne fragmenty wspominające o tym, jakim wsparcie i zrozumieniem darzyli swoją córkę Państwo Robert i Hannah. Okazuje się, że niemały wpływ na samą Kasię miał także jej brat Jay, ale o tym dowiecie się już  z kart "Zmysłowego świata Kate Bush".

Prezentacja kariery muzycznej Kate została wzbogacona o liczne wypowiedzi jej współpracowników oraz jej samej. Co znamienne, przy opisach albumów autor koncentruje się na ich warstwie lirycznej, podkreślając tym samym jej szczególne znaczenie w twórczości artystki. Thomson stara się także wyjaśnić, dlaczego bohaterka jego książki w pewnym momencie zaprzestała grania koncertów. Odpowiedź na to pytanie nie jest może oryginalna i wyczerpująca i wydaje się bardziej interpretacją autora. Prawdziwe powody zna jednak tylko Kate Bush

"Zmysłowy świat..." jest pozycją obowiązkową dla fanów Kate Bush. Do tego jest to biografia napisana w odpowiednim, optymalnym na podsumowania momencie kariery wokalistki, która najprawdopodobniej na dobre zakończyła karierę. Mimo zapowiedzi, którą znajdziecie na końcu biografii, nadal nie wiadomo nic na temat jej kolejnego albumu. Z drugiej strony autorka "Hounds Of Love" już niejednokrotnie zaskakiwała swoich fanów…

Jacek Walewski