Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Muzyka / Recenzje / Get Lucky
Get Lucky - Mark Knopfler

Get Lucky

Wykonawca:

Mark Knopfler

Gatunek:

Blues rock

9 /10

Tak stylowej i wysmakowanej płyty nie słyszałem od bardzo dawna. Mark Knopfler to artysta wyjątkowy. Przyzwyczaił nas do tego, że bez pośpiechu, konsekwentnie zmierza swoją ścieżką, na której blues i brytyjski folk splatają się z muzyką country i z unikalnym stylem... Knopflera.

Nowy, szósty album artysty zatytułowany "Get Lucky" to kolejna część opowieści, którą były lider Dire Straits snuje od chwili rozstania z legendarnym zespołem. Płytę zaczyna skoczny "Border Reiver", w którym prymat wiodą instrumenty akustyczne ze smyczkami, akordeonem i fujarkami na czele. Następny utwór to przepiękna ballada "Hard Shoulder". W jej tle słychać mięciutkie smyczki i westernową sekcję dętą, które podkreślają klimat partii gitarowej zagranej przez Knopflera na gitarze o suchym, cudnie ujętym w studio brzmieniu retro. "You Can’t Beat The House" to tradycyjny brytyjski blues z barową atmosferą i obowiązkową solówką lidera na zakończenie. W utworze "Cleaning My Gun" Knopfler najbardziej zbliża się do tego, co grał razem z Dire Straits. W utworze można usłyszeć nareszcie ten jedyny w swoim rodzaju, przesterowany "knopflerowski" ton uzyskiwany przez muzyka najczęściej przy pomocy gitary marki Suhr, z którą zwykł się pokazywać. "Get Lucky" to płyta, na której artysta za pomocą prostych, niewymuszonych piosenek, subtelnych, refleksyjnych dźwięków i słów przywołał swoje wspomnienia z dzieciństwa.

Knopflerowi udało się stworzyć materiał ponadczasowy, a to trudna sztuka. Nawet jeśli dziś takie spokojne dźwięki Was nie kręcą, kupcie i zachowajcie ten album na przyszłość. Za jakiś czas zasmakuje jak dojrzałe wino. Mark Knopfler to artysta naprawdę wyjątkowy.

Tomasz Hajduk