Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Sprzęt / Testy sprzętu / Washburn X50 Pro

WASHBURN X50 Pro

Rodzaj sprzętu:

gitara elektryczna,

marka:

WASHBURN

Washburn X50 Pro - gitara elektryczna
WYNIKI TESTU
Wygoda gry
Brzmienie
Wykonanie
Jakość/Cena
Wnioski: wszechstronny instrument dla wymagających instrumentalistów, a przy tym przystępny cenowo

Firma Washburn może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w produkcji gitar, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie Szczególnie interesująco przedstawia się oferta gitar elektrycznych. W tym miesiącu przedstawimy instrument pochodzący z serii X - Washburn X50 Pro. Model ten dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: QWB (Quilted Wine Burst) oraz QCG (Quilted Cognac). Testowano gitarę w pierwszej wersji kolorystycznej. BUDOWA Zarówno korpus, jak i gryf gitary wykonano z mahoniu. Za siodełkiem, pod płytką z nazwą modelu instrumentu, znajduje się śruba regulacyjna. Połączenie korpusu z szyjką wykonane jest w konstrukcji typu set-neck (nasada gryfu wklejona jest w górnej części korpusu, umożliwiając swobodny dostęp do wyższych pozycji i zwiększając tym samym komfort gry). Korpus jest bardzo ładnie i starannie wyprofilowany - wierzch jest lekko wypukły, a krawędzie zostały ozdobione bindingiem. Całość została wykończona na wysoki połysk. Podstrunnicę wykonano z palisandru, a oznaczenia progów znajdują się z boku na górnej krawędzi szyjki. Gitara posiada 24 progi, przy czym szerokość na pierwszym progu wynosi 43mm, natomiast na progu 12 - 52mm. Mostek, czyli główny element w gitarze przenoszący drgania strun na korpus instrumentu, został zamontowany na stałe. Jest to konstrukcja typu tune-o-matic, osadzona na dwóch gwintowanych trzpieniach umożliwiających regulację jego wysokości. Dokładną regulację menzury zapewnia nam sześć niezależnych siodełek. W gitarze zastosowano rozwiązanie string-thru-body, a więc struny przechodzą przez korpus instrumentu.

W omawianym modelu zastosowano przetworniki typu humbucker firmy Seymour Duncan - i to zarówno przy mostku (Custom Custom), jak i przy szyjce (‘59 Reissue). Dodatkowy uchylny przełącznik trójpozycyjny (ang. toggle switch) - znany choćby z gitar Gibsona - pozwala wybrać, który z układów jest aktywny. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tu push-pull coil tap, czyli możliwość rozdzielenia przetworników za pomocą regulatora barwy dźwięku. W dolnej części korpusu umieszczono gniazdo wejściowe na kabel. Wszystkie metalowe elementy gitary otrzymały staranne wykończenie chromowane.

BRZMIENIE


Brzmienie gitary jest we wszystkich rejestrach pełne i klarowne. Bardzo staranne wykonanie gryfu gwarantuje wysoki komfort gry. Struny nie brzęczą nawet przy silnym ataku i podciąganiu, a instrument bez zarzutu trzyma strój. Gitara oferuje nam duże możliwości kreowania własnej barwy, przy czym przetworniki dają mocny, pełny i długo wybrzmiewający dźwięk. Humbucker przy mostku brzmi drapieżnie - uzyskanie typowo rockowego i heavymetalowego soundu nie stanowi tu żadnego problemu. A zatem gitara doskonale nadaje się do gry podkładów rytmicznych. Także uzyskanie ładnych, mocnych alikwotów nie stanowi problemu. Przetwornik przy gryfie daje bardzo śpiewne brzmienie, doskonale sprawdzające się w grze solowej. Oba przetworniki doskonale radzą sobie zarówno z dźwiękiem przesterowanym, jak i czystym.

PODSUMOWANIE


Wykonanie gitary jest bardzo staranne i profesjonalne, a całość prezentuje się wręcz znakomicie. Muszę przyznać, że gra na tym instrumencie sprawia prawdziwą przyjemność. Washburn X50 Pro doskonale trzyma strój, oferuje mocne i czyste (całkowicie pozbawione brumów) brzmienie, jak również długi sustain. Można by rzec, że przy tej klasie cenowej instrument ten nie ma sobie równych.

Krzysztof Jaworowski
 
INFORMACJE
korpus: mahoń; gryf: mahoń; podstrunnica: palisander;
mostek: tune-o-matic; konstrukcja: set-neck; mocowanie strun:
string-thru-body; przetworniki: 2×HB (Seymour Duncan Custom
Custom - mostek, Seymour Duncan ‘59 Reissue - gryf); klucze: Grover
Liczba odsłon: 18989


Marka: WASHBURN Dystrybutorzy: MUSIC INFO