Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Sprzęt / Testy sprzętu / Boss BD-2w Waza Craft Blues Driver, SD-1w Waza Craft Super Overdrive

BOSS BD-2w Waza Craft Blues Driver, SD-1w Waza Craft Super Overdriv

Rodzaj sprzętu:

efekt gitarowy,

marka:

BOSS

Boss BD-2w Waza Craft Blues Driver, SD-1w Waza Craft Super Overdrive - efekt gitarowy
WYNIKI TESTU
Funkcjonalność
Brzmienie
Wykonanie
Jakość/Cena

Blues Driver to jeden z najbardziej udanych i - podobnie jak Super Distortion - jeden z najbardziej popularnych efektów przesterowujących w ofercie Bossa.

"Waza" w języku japońskim oznacza sztukę i technikę - takie właśnie są efekty z ekskluzywnej linii Waza Craft, którą można określić jako bossowski custom shop. BD-2w oprócz standardowej regulacji, obejmującej poziom sygnału (Level), barwę (Tone) i stopień przesterowania (Gain), został wyposażony w mały przełącznik trybu pracy Mod S/C.

W pierwszej pozycji efekt działa mniej więcej tak, jak standardowy BD-2. Brzmi nieco pełniej i bardziej plastycznie, na co mają wpływ starannie dobrane komponenty elektroniczne z wyższej półki niż standardowa. W drugim trybie efekt zyskuje subtelną kompresję, a pasmo jest delikatnie poszerzone. Zwiększone możliwości i jakość brzmienia w obu trybach pracy świadczą, że przełącznik i finezyjny emblemat połączone z wyższą ceną nie są tylko chwytem marketingowym. Jest to po prostu udoskonalona wersja Blues Drivera o jakości urządzeń klasy butikowej.

Boss SD-1 to klasyk, który nadał charakter niezliczonej ilości partii gitarowych na płytach topowych muzyków, by wymienić tu chociażby "Passion and Warfare" Steve-a Vaia. Prostota obsługi i ciepłe, energetyczne brzmienie pomagają zdefiniować trzon barwy, będącej wizytówką muzyka. Chciałoby się powiedzieć - wzmacniacze odchodzą, SD-1 pozostaje. W gruncie rzeczy coś w tym jest, ponieważ Super Overdrive przez dziesięciolecia jest pozycją niemalże obowiązkowa w pedalboardach muzyków bluesowych, rockowych, niekiedy metalowych. Jeśli nawet nie jest głównym elementem kształtującym brzmienie, to sprawdza się jako specyficzny booster ułatwiający mocniejsze przesterowanie wzmacniacza.

Przy takim samym ustawieniu potencjometrów Super Overdrive daje mocniejszy przester niż Blues Driver, jednak brzmi nieco bardziej nosowo, z mocno zaakcentowanym środkiem pasma.  Blues Driver dysponuje szerszym pasmem i jaśniejszym, łagodniejszym przesterem brzmieniem. SD-1w w trybie custom staje się pełniejszy - kompresja jest minimalnie większa, bliższa lampowej, dół pasma jest mocniej podkreślony, przypominając stylistykę brzmień typu tubescreamer.

www.rolandpolska.pl

INFORMACJE
Blues Driver:
Impedancja wejściowa: 1 MOhm
Impedancja wyjściowa: 1 kOhm
Regulacje: Level, Tone, Gain,
Mode (S/C)
Zasilanie: 9 V (bateria lub zasilacz)
Pobór prądu: 18 mA
Wymiary: 129 × 73 × 59 mm
Masa: 430 g

Super Overdrive:
Impedancja wejściowa: 1 MOhm
Impedancja wyjściowa: 1 kOhm
Regulacje: Level, Tone, Gain,
Mode (S/C)
Zasilanie: 9 V (bateria lub zasilacz)
Pobór prądu: 15 mA
Wymiary: 129 × 73 × 59 mm
Masa: 430 g
Liczba odsłon: 1331


Marka: BOSS Dystrybutorzy: ROLAND POLSKA