Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Sprzęt / Testy sprzętu / Yamaha NTX1200

YAMAHA NTX1200

Rodzaj sprzętu:

gitara akustyczna,

marka:

YAMAHA

Yamaha NTX1200 - gitara akustyczna
WYNIKI TESTU
Wygoda gry
Brzmienie
Wykonanie
Jakość/Cena
Wnioski: Wyniki testu opublikowanego w miesięczniku „Guitarist” 6/2009 (316)

Na tegorocznych targach Musikmesse firma Yamaha zaprezentowała kilka nowych gitar elektroklasycznych, wśród których znalazł się model oznaczony symbolem NTX1200.

Yamaha NTX1200 jest estetycznie wykonana i posiada miły dla oka design. W pudle rezonansowym przewidziano pojedyncze wycięcie (cutaway), dzięki któremu dostęp do wyższych pozycji nie sprawia żadnych problemów. Płyta wierzchnia pudła rezonansowego została wykonana z litego świerku sitkajskiego, natomiast boki oraz płyta spodnia z palisandru. Na gryfie z mahoniu afrykańskiego znajduje się hebanowa podstrunnica, na której starannie nabito 22 progi w rozmiarze medium. Całość uzupełnia efektowna rozeta umieszczona wokół owalnego otworu rezonansowego

Nowy elektroklasyk Yamahy brzmi bardzo ciepło, posiada doskonały rezonans i dynamikę. Instrument żywo reaguje na grę o zróżnicowanej dynamice, a przy tym jest stosunkowo głośny. NTX1200 oferuje klarowne, wyraziste brzmienie oraz długie i równomierne wybrzmiewanie. Co istotne, nie powstaje tu zjawisko tłumienia wybranych częstotliwości. Warto dodać, że w prezentowanej gitarze zastosowano technologię A.R.E. (Acoustic Resonance Enhancement - poprawa rezonansu akustycznego), która jest oryginalnym rozwiązaniem firmy Yamaha, polegającym na odpowiedniej obróbce drewna przeznaczonego do budowy instrumentów. Dzięki precyzyjnej kontroli takich parametrów, jak temperatura, wilgotność oraz ciśnienie atmosferyczne możliwe jest polepszenie właściwości akustycznych drewna w celu osiągnięcia efektów charakteryzujących rozegrane przez lata starsze instrumenty. Pod względem wygody gry prezentowanej gitarze nie można nic zarzucić, a jej specyficzna miękkość sprawia, że kontakt z nią jest prawdziwą przyjemnością.

Na pokładzie instrumentu zamontowano układ elektryczny Yamaha System 61, na który składa się preamp oraz dwa przetworniki umieszczone w pudle rezonansowym pod mostkiem (jeden w okolicy struny E6, natomiast drugi - E1). Poziom sygnału pochodzącego z każdego z przetworników może być kontrolowany, jeszcze zanim zostanie on zmiksowany, i w takiej postaci trafia do pokładowego korektora graficznego z potencjometrami suwakowymi (BASS, MIDDLE, TREBLE) działającymi w zakresie +/-12dB. Układ wyposażony jest również w pokrętło MASTER VOLUME oraz wbudowany tuner uzupełniony wyświetlaczem LED.

Gitara Yamaha NTX1200 jest doskonałym wyborem dla gitarzystów poszukujących ciepłego brzmienia nylonowych strun, które można w łatwy sposób zarejestrować w studiu lub przekazać do stołu mikserskiego podczas występów na żywo. Atrakcyjna cena połączona z dobrym brzmieniem, wysoką jakością wykonania i wygodą gry - to cechy, dzięki którym konstrukcja ta otrzymała zaszczytne wyróżnienie Guitarist CHOICE przyznawane przez redaktorów brytyjskiego miesięcznika "Guitarist".

INFORMACJE
płyta wierzchnia: świerk sitkajski
boki i płyta spodnia:
palisander
gryf: mahoń afrykański
podstrunnica: heban
mostek: palisander
skala: 25,6" (650mm)
progi: 22 medium
układ elektryczny: Yamaha System 61
waga: 2,3kg
kraj produkcji: Chiny
Liczba odsłon: 9200


Marka: YAMAHA Dystrybutorzy: YAMAHA