Kup Magazyn Gitarzysta

Strona główna / Warsztat / Porady / Jak ćwiczyć, żeby się cały czas rozwijać?

Jak ćwiczyć, żeby się cały czas rozwijać?

Jak ćwiczyć, żeby się cały czas rozwijać? Czasami mam wrażenie, że pomimo włożonego wysiłku, moje umiejętności stoją w miejscu...

Tak naprawdę liczy się nie to, jak wiele czasu i wysiłku włożysz w ćwiczenia, ale jaka jest ich jakość. Tak jak we właściwym odżywianiu się ważne jest, CO jesz, tak w uczeniu się gry na instrumencie ważne jest, JAK i CO ćwiczysz. Zawsze kiedy masz coś zrobić, usiądź i pomyśl: "Po co to robię? Jaki cel ma to ćwiczenie? CO właściwie chcę wyćwiczyć?". Młody gitarzysta może postawić sobie na przykład taki cel: "Grać tak szybko, jak Paul Gilbert". Czy jest to cel wystarczająco precyzyjny, aby być osiągalnym? Z pewnością nie. Natomiast: "Ćwiczyć 15 minut dziennie kostkowanie wewnętrzne pomiędzy strunami" - to cel dość precyzyjny, bo skupia się na jakimś bieżącym problemie, a nie na odległej przyszłości.

Jeśli twój umysł będzie stale myślami w przyszłości, w sferze marzeń, to w teraźniejszości nic nie zdziałasz... Zadaj sobie następne pytanie - JAK? Jak pokonać problem? Musisz wyizolować ten jeden jedyny element z całej techniki, tak jak kulturyści izolują do ćwiczeń pojedyncze mięśnie. Wtedy 100% Twojej energii, sił, uwagi, koncentracji i zaangażowania zainwestowane zostanie w osiągnięcie celu. Tak więc zanim zaczniesz ćwiczyć, przemyśl swoją strategię według następujących punktów: 1. obserwacja problemu, 2. analiza problemu, 3. opracowanie rozwiązania problemu, 4. wprowadzenie rozwiązania w życie (trening), 5. ocena rezultatów (obserwacja i ewentualny powrót do p. 2).

Z ćwiczeniem jest tak, jak ze strzelaniem. Najpierw powinno być "przygotuj się", potem "wyceluj" i dopiero "strzelaj". Niestety, często ludzie najpierw strzelają na oślep, a potem dopiero patrzą, w co trafili. Opłakany skutek takiego postępowania można przewidzieć.

Krzysztof Inglik