W jaki sposób należy uczyć się grać skal?
Skale są muzycznym odpowiednikiem malarskiej palety z farbami. Różne skale, grane w różnych kontekstach, dają różne barwy. Powinieneś więc skupić się na dwóch sprawach.
Pierwsza, to opanowanie skal na gryfie gitary. Możesz tu przyjąć dowolną, skuteczną dla siebie metodę. Efekt ma być jeden - osiągniecie swobody w poruszaniu się w danej skali po całym gryfie (a nie tylko w jednym miejscu).
Druga sprawa, która jest często ignorowana przez początkujących, to słuchowe opanowanie danej skali. Powinieneś nauczyć się jej charakteru, barwy, klimatu, charakterystycznych napięć i interwałów. Po brzmieniu powinieneś umieć rozpoznać, jaka skala została zagrana. Wyszukuj i zapamiętuj solówki, fragmenty fraz itp., które zagrane zostały z wykorzystaniem jakiejś konkretnej skali. Jednakże prawdziwym, choć odległym celem, do którego zmierzasz, jest umiejętność intuicyjnego znajdowania na gryfie gitary dźwięków, które słyszysz w głowie.
Jak mawiał John Scofield: najpierw uczysz się teorii (skal), a potem o tym zapominasz i po prostu grasz. Muzyka będzie pulsować w przestrzeni niezależnie od tego, czy nadasz dźwiękom etykietki z nazwami czy też nie.
Krzysztof Inglik
Od niedawna jestem posiadaczem używanego przetwornika firmy Bartolini, na którym nie ma serii ani numeru. Mogę tylko stwierdzić, że jest to przetwornik Bartolini o wymiarach 70×39mm. Chciałbym się dowiedzieć, czy jest jakaś możliwość rozróżnienia, z jakim dokładnie przetwornikiem mam do czynienia?
{Odpowiedź}Moje ulubione kostki to Fender Classic Celluloid Extra Heavy. Jedyny problem w tym, że pocą mi się ręce i kostki te się ślizgają...
{Odpowiedź}Zgromadziłem dość pokaźną kolekcję materiałów na gitarę: książki, DVD, tabulatury itp. Staram się teraz przerobić to wszystko po kolei. Jaką strategię przyjąć, by wyciągnąć z tego maksymalne korzyści?
{Odpowiedź}Mam problemy z płynnym graniem legato. Zwykle w połowie przebiegu palce mi się blokują, a cała ręka jest spięta. Proszę o radę, jak wyjść z tego impasu.
{Odpowiedź}Na rynku jest obecnie bardzo dużo szkółek, podręczników, nut... Jak z tego morza materiałów wybrać coś, co jest naprawdę dobre i warte uwagi?
{Odpowiedź}